Suomessa on ollut vuodesta 2003 lähtien porvarienemmistöisiä hallituksia ja eduskuntia

Anonyymi

jotka ovat koko ajan korottaneet kaikkia välillisiä eli kaikille tulonsaajille tasaveroja kuten kaikista tuotteista ja palveluista maksettavaa arvonlisäveroa, polttoaineveroa, sähköveroa, valmisteveroja ja kiinteistöveroa. Samaan aikaan porvarienemmistöiset hallitukset ja eduskunnat ovat antaneet suurimmat verohelpotukset suurituloisillimmille palknsaajille ja pääomatulojensaajille. Pelkkiä pääomatuloja nostava ei maksa ollenkaan kuntaveroa vaikka käyttää perheineen kuntapalveluja.

5

64

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiaa.

    • Anonyymi

      Jep.

    • Anonyymi

      Porvarihallitukset ovat kulutuksen himoverottajia.

    • Anonyymi

      90-luvun alussa se jo alkoi. Pääomaverojen kevennys salli räjähdysmäisen nousun ja rikkaat alkoi siirtyä superrikkaiden koriin.

    • Anonyymi

      Sylkytolpa sipilä vei kansan ostovoiman
      Sitähän ny t yrittäjät ihmettelee kun k auppa ei kä u.

      Millä ostaa kun k aikki rahat mene vevroihin ja yritystukiin lopulla mamuille r u ojaa ja sitten. Vielä k auppiaalle kalliiseen ruokaa ei jää paariin eikä kampaajalle paljon lateja multa ainakan.

      Sannukk asavu sdp

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      20
      2664
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      881
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      776
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe