Tulovero, lahja- ja perintövero POIS

Anonyymi

Tulovero sekä lahja- ja perintövero on poistettava. Valtio ja kunnat saavat luvan taiteilla ja taikoa ne rahat tileille, jonne tarvitaan veroeuroja.

Kirjanpito on mahdollista järjestää siten, että sen kuin keksivät vaan ne kaikki tarvittavat numerot, jotka tarvitaan kattamaan kaikki isommat, välttämättömät kulut.

Rahaa ei käytännössä katsoen enää ole, vain pelkkiä numeroita. Numeroita voi todellakin vain taikoa, ilman että on oikeasti olemassa mitään velvoitteita (nythän jo valtion ja kuntien palkat keksitään näin).

Jos tähän ei suostuta, on edessämme eläkeputki, johon joutuvat erittäin monet työssä loppuun palaneet: on aloja, joissa ei jakseta enää (vaikka kyseessä on suht nuoria , n. 25-40 vuotiaita).

Jos tähän taas suostutaan, tuo se tullessaan vapautuvia työpaikkoja työttömille yms. ja taas vapaa-aikaa enemmän työssä oleville, kun ei tarvitse raataa niin paljon töissä: verojen pois jäädessä vähempikin työn raataminen riittää, ei tarvitse tehdä niin paljon töitä.

Lähettäkää jo, jumalauta, viestiä Eduskuntaan että vihdoinkin oikeus laskeutuu ihmisten, Suomenkin kansan ylle. Tehkää nyt, jumalauta, jotain tuon asian eteen.

1

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nerokasta olet nero.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe