Oletteko "ylpeitä" sivareita?

Anonyymi

Itse pari päivää sitten jutustelin entisten sivari ystävien kanssa ja pohdittiin kyllä pitkään sitä, että ollaanko oltu ylpeitä sivareita vai piiloteltu asiaa.

Itse lähdin vertaamaan kyllä asiaa esimerkiksi peruskouluun: armeija on perusluokka eli sinne hakeutuu kaikenlaista porukkaa ja se on vähän kuin sulatusuuni kaikenlaisille ihmisille. Sivari on taas se peruskoulun johonkin tyyliin erikoistuva erikoislinja jonne hakee aika samanhenkistä porukkaa kaikkialta.

Eli näin ollen kyllä voisin sanoa, että olen ihan ylpeästi sivari. Sivarissa kouluttauduin väkivallan ennaltaehkäisyyn ja siitä on ollut todella paljon hyötyä omassa elämässä. Sivari oli siis oikein erinomainen tapa palvella maata ja saada paljon uutta tietoa ja hyötyä irti.

Mites muut sivarit?

6

226

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos mun sisar_hento_valkoinen on joku hinuli niin moraali laskee :(

    • Anonyymi

      Miks en ois? Mieluummin kasvatin omaa ammattitaitoani koulutusta vastaavassa työssä. Olin samaisessa paikassa myöhemmin opiskeluihin kuuluneessa työharjoittelussa ja kesätöissä. Enemmän tästä on ollut hyötyä, kuin metsässä möyrimisestä. Sitä sain tehdä lapsena yllinkyllin. Aikuisena ei enää huvittanut.

    • Anonyymi

      Sontakuoriaisten keskustellessa keskenään ei se muuta sontakuoriaisia miksikään, ne pysyvät sontakuoriaisina.

    • Anonyymi

      Totta kai olen ylpeä siitä, että olen sivari. Jos se ei olisi ylpeyden aihe, niin sitten olisin aikoinaan mennyt inttiin, niin kuin "kaikki muutkin" ainakin siihen aikaan. On muuten muutamakin ikäluokkaani kuuluva jälkeenpäin maininnut, että olisi mennyt sivariin, mutta ei ollut tarpeeksi kanttia poiketa "normaalista". Toivottavasti nuoremmat polvet ovat tässä(kin) asiassa viisaampia: ei ole mikään ylpeyden aihe opetella tappamaan toisia ihmisiä - paljon enemmän on syytä ylpeillä siitä kieltäytymisestä.

      terveisin nyt 52-vuotias sivari

    • Anonyymi

      Muutkin sivarit ovat onnistuneet?!

      21:01
      WHO: 15 minuutissa tuloksen antavia korona pikatestejä tulossa – jaetaan halvalla maailman köyhimmille maille
      Kansainvälinen terveysjärjestö WHO kertoi maanantaina, että maailman köyhimmille maille on tulossa noin 120 koronan pikatestiä, jotka maksisivat maksimissaan noin 5 dollaria kappaleelta.

      Pikatestit antaisivat luotettavan tuloksen vain 15 minuutissa, sanoi WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom Ghebreyesus tiedotustilaisuudessa Genevessä.


      TÄMÄ ON VUODEN 2020 PARAS UUTINEN!!!

      "On ihanaa, kun aurinkoinen paistaa... taas jostakin päin" Pilvistä on ollutkin sairasrintamalla. Toivotaan, että lohiläärmeiden henkäykset jäävät pian historiaan.

      • Anonyymi

        MINÄ HALUSIN OLLA SIVARI, MUTTA EI ANNETTU OLLA!

        Ex- sotilas ja kenraali puolustusvoimienkomentaja, sekä oikeistoradikaali Gustav Hägglund kirjoitti kirjassaan Kenraalin iltahuuto mm. seuraavaa: Parhaista parhaimmat nuoret miehet käyvät ruk:n. No joo varmaan armeijan näkökulmasta.

        Mikä heistä tekee parhaita? Parempia ihmisiä, kuin toiset. Samassa kirjassa Hägglund kirjoittaa, että tykkimiehen ja kenraalin ihmisarvo on sama. Ajatteleeko hän tosiaan noin? Tuskin?

        RUK on silmänlumetta. Armeijan jälkeen et ole siviilissä upseeri, jolla olisi käskyvaltaa siviileihin! Tekopirteys, pakko halu edetä sotilasuralla ja haluta "johtotehtäviin" armeijan jälkeen, myös yliopisto-opinnot ehkä odottavat.

        Kaikki kirjanoppineet, eivät kuitekaan suorita ruk:ta, tai edes armeijaa.

        Itse kävin armeija. Olin tykkimies. Alintakastia. Se oli henkisesti kidutusta. Olisi pitänyt nostaa syyte armeijaa vastaan.

        Olin masentunut. Olen yhä. Sain armeijassa masennuslääkityksen. Nykystandardien mukaan armeijaa ei saa ottaa varusmiesta, jolla on lääkehoitoa vaativa masennus. minä jouduin ja kärsin.

        Kohtelu oli huonoa ja epä-asiallista. Jouduin vertaisteni kiusaamaksi ja ylempien sinmputtamaksi.

        Olisi piätänyt saada vapautus. No liityn reservinkieltäytyjiin ennen kuin täytän 50v,siihen menee vielä muuten aikaa. Ihan vaan kostoksi, että te armeijan kapiaiset teette turhaa työtä.

        Ylellä on esitetty sarjaa.

        Naissotilaat kaudet 1, 2 ja 3. Mitä propagandaa!!

        Ei armeijassa tuollaista ole.

        Naiset ovat sinne myös vapaaehtoisesti hakaeutuneet.

        Jos olisin saanut vapautuksen. Olisin onnellisempi ihminen.

        Sivari on rangaistus ja vankila vielä pahempi, ei ollut minulla vaihtoehtoja, kuin mennä pakolla armeijaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      236
      1459
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      280
      1031
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      93
      801
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      609
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      481
    12. 31
      471
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      47
      451
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      76
      446
    15. 30
      413
    16. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    17. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    18. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      400
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe