Niin satuin tässä kuuntelemaan radiota eräänä aamuna. Uutisissa kerrottiin seuraavaa: Joissakin Ruotsin asuinlähiössä luterilaisessa kirkossa olevien määrä on alle 50%. Uusi veroilmoitus jossa jokainan voi nähdä paljonko maksaa kirkollisveroa aiheutti massa eroamista Ruotsin evankelis lutetrilaisesta kirkosta!
Ajattelin tässä vain, että kun on ollut niin suuri haloo niistä MAP kirkon jäsenmääristä ja jäsenten aktiivisuudesta, kirkon suuruudesta ja kasvamisesta ......
Ajattelin tässä vain, että kun on ollut niin suuri haloo niistä MAP kirkon jäsenmääristä ja jäsenten aktiivisuudesta, kirkon suuruudesta ja kasvamisesta ......
Vastaukset 50
Vanhimmat
vaan luvut ovat vapaasti kaikkien saatavilla.
Millaiselta näyttäisi mormonikirkon luvut, jos niitä koskaan julkaistaisiin? Saapi nähdä nyt huhtikuun yleiskonffassa, uskalletaanko sellaisia lukuja antaa yleisön ruodittaviksi.
julkistettu joka konferensissa.
Ketä ne eroamisluvut kiinnosta muuita, kuin anteja? Typerää jauhamista!
LUTERILAISTEN eroamisluvut. Aloittaja on ilmeisesti mormoni?
Mutta ketään ulkopuolista ei saisi kiinnostaa MORMONIEN eroamisluvut. Aika outoa.
myös omat hankaluutensa. MAP- kirkko on aikanaan päätynyt tapaan jossa talouslukuja ei julkisteta ja varojen hoito hoidetaan keskitetysti jolloin sen on katsottu vähemmän häiritsevän varsinaista kirkon hengellistä työtä. Maailmanlaajuisena kirkon keskusrahastona välttämätön sijoitustoiminta on luonnollisesti helpompi hoitaa kuin pienemmissä yksiköissä olisi mahdollista.
Ehkä tuosta menettelystä tulevaisuudessa voisi ottaa oppia vaikka luterilainenkin kirkko. Varmastikin joudumme miettimään olisiko talous ja jäsenasiat parempi hoitaa vaikkapa Luterilaisen maailmanliiton toimesta, mikäli verohallinto lopettaa maksujen kannon.
Kirkko voi kantaa mm. hyväntekeväisyys tarkoituksiin kohdentuvat kolehdit. Sen sijaan koko rahoitusjärjestelmästä huolehtiminen hengellisen toiminnan rinnalla on monin tavoin hankalaa.
Alkkä ny tommosest asiat riitta hiaroka. Meijä täyty puhel nätiste mormoneil ja käänyttä heijä luterilaisiks kaikel mahrolisel rakkaurel. Me tarvita heit välttämättömäste ku meijä oma kirko jäsenluku vähenty koko aja. Kaikke kamalamppa o ku see o päässy viäl julkisuutte.
Toisen kaste mikä monel mormonil o tehty, o kumminki syntti ja sen voi saar antteks luteritte kirkos.
Turust
ne näyttävät anteja kiinnostavan niin ajattelin kertoa vähän muiden kirkkojen lukuja.... niiku vertaukseksi.
joka maksaa rehelliset kymmenykset tietää itse paljonko maksaa vuodessa, aika helppo laskutoimitus. Ei ole mitään syytä vahtia naapuriaan paljonko se maksaa, tai paljonko sen palkka on. Kymmenysten maksu tai maksamatta jättäminen on jokaisen oma asia!
Siitä käännytyksestä... miks ette kaikki liity mormoneihin...
Keskustelet asiasta väärällä palstalla. Täällä keskustellaan teidän jäsenmääristänne. Muiden uskontojen palstoilla niiden jäsenmääristä.
Mukavaa kun yleistät kaikki kysyjät ja uteliaat "antimormoneiksi". Onko tämä tulkittava siten, että teillä kysyminen on kiellettyä?
Kyllä täällä moni on saanut vihat niskaansa jos uskaltaa kysyä aiheesta joka on arka tai vastausta on vaikea löytää JA NIITÄ AIHEITA ON PALJON!!!! Joten älä ihmettele jos sinua aletaan nimittelemään "antiksi" ja valehtelijaksi =)
ev.lut. ei enää muutamaan vuoteen ole ollut ns. valtionkirkko, eikä ruotsin valtio enää kanna kirkon puolesta veroluonteisena kirkon maksuja.
Kirkon- ja valtion ero aiheutti odotetun romahduksen ev.lut. ruotsin kirkossa.
Kirkon talous on parhaillaan erittäin huono. Suuri osa uudemmista kirkoista joilla ei ole historiallista arvoa on myyty tai myynnissä.
Suomessa tilanne on hieman toinen, täällä ev.lut. kirkko maksaa verohallinnolle vuosittain kirkollismaksujen kantamisesta summan jolla voidaan ylläpitää noin jopa 400 henkilöä. Näin olisi olemassa mahdollisuus saada verohallinto kantamaan maksun vaikka kirkko ja valtio erotettaisiinkin.
Tehokkaan "jäsen" maksun keräämisen organisointi on äärimmäisen vaikeaa, mikäli kanto MAP- kirkossa toimii, ei siitä voi kuin onnitella.
Toivoisin lukioiden huomioineen, että otin MAP- kiron rahoitusasian esille täsmälleen toisesta näkökulmasta mitä muut aikaisemmin ovat tehneet. Minä en ole toivomassa talous eikä muita vaikeuksia yhdellekään kirkkokunnalle.
Sain myös asialliset ja kaikin tavoin loogiset vastaukset joista kiitin ja teen sen edelleen.
Kiitos!
Turust
kun väität: "ruotsin valtio enää kanna kirkon puolesta veroluonteisena kirkon maksuja."
Kyllä se kantaa, jos vain kansalainen on kirkon jäsen. Hautausmaksun se ottaa kaikilta.
Tämä malli voisi sopia Suomellekin väliaikaiseksi ratkaisuksi eli kirkko eroon valtiosta ja ylimenokaudella voisi valtio kantaa kirkollisveron kirkon jäseniltä mutta muutaman vuoden päästä siitä kannon voisi hyvin sälyttää kirkon omille harteille, koska on kyse jäsenmaksusta.
Luulisin, että nykysessä yhteiskunnassa "jäsenmaksun" kanto on tavalla tai toisella ulkoistettava. Seurakuntien sisäisenä toimintana tehtävä on tavattoman hankala, josta on seurannut muidenkin kuin kirkollisten yhteisöjen monenlaiset hankaluudet.
Turust
niin, ettei ole jäsenmaksua. On vain vapaaehtoiset lahjoitukset. Kirkossa saa olla, vaikka ei antaisi mitään. Jotkut voidaan vapauttaa kymmenysten maksusta, jolloin maksamattomuus ei ole este esim. temppelisuosituksen saamiseen.
Nämä "vapaaehtoiset lahjoitukset" ovat kymmenykset jotka PITÄÄ maksaa että pääset jäseneksi! ( paastouhri ja lahjoitukset lähetystyölle!!!)
Sinua puhutellaan niiden maksusta ja kysytään syitä jos et ole niitä maksanut!
Jos on rahasta tiukkaa niin kirkon mukaan kymmenykset on maksettava vaikka toisi sitten kirkolle jonkun oman laskun vastaavasti maksettavaksi! Mikä siinä on perimmäinen syy? Auttaminen vai uteliaisuus?
Nämä "vapaaehtoiset lahjoitukset" on aina silloin vapaaehtoisia kun niitä kyseenalaistetaan! Kun olet aivopesty niin kyllä sinun tasan tarkkaan odotetaan maksavan osasi -joten älä kaunistele yhtään!
"kymmenykset jotka PITÄÄ maksaa että pääset jäseneksi!"
Väärin.
Johan logiikka kertoo ettäjos et ole jäsen niin et voi maksaa kymmennyksiä .. miten siis joku joka liittyy kirkkoon voi jo olla kymmennysten maksaja?
Homma on se että pitää pyrkiä maksamaan kymmennykset .. mikään PAKKO EI OLE.
" ( paastouhri ja lahjoitukset lähetystyölle!!!)"
Jos kymmennykset ovat pakko niin nämä eivät todellakaan ole mikään pakko. Ja jos kymmennykset eivät ole pakko niin nämäkään eivät ole pakollisia...
"Jos on rahasta tiukkaa niin kirkon mukaan kymmenykset on maksettava vaikka toisi sitten kirkolle jonkun oman laskun vastaavasti maksettavaksi!"
Alat päästä asian ytimeen. Kymmennykset ja paastouhri ovat kaksi eri asiaa.
"Mikä siinä on perimmäinen syy? Auttaminen vai uteliaisuus?"
Miksi tuo ehdotus uteliasuudesta? Niinko kirkosta ajatellaan että halutaan tietää kaikkien menot?
Auttaminen on se syy.
"Nämä "vapaaehtoiset lahjoitukset" on aina silloin vapaaehtoisia kun niitä kyseenalaistetaan!"
Ovat aina vapaaehtoisia. Tunnen jopa jäseniä jotka EIVÄT maksa kymmennyksiä ja KÄYVÄT silti kirkossa ja OVAT SIIS JÄSENIÄ!!!!
Miten on MAHDOLLISTA sinun mukaasi että he ovat jäseniä? Hehän eivät maksa kymmennyksiään? Joten HERÄÄ! (ja lopeta itse se potaskan puhuminen - tollaset ihmiset todella ärsyttää kun luulevat olvan kaikkitietäviä - mutta ovatkin jotakin keskenkasvuisia mukuloita....).
Sorry vaan lievä tulisuus mutta tietämättömyytesi ottaa hermoon ja tollset sitten levittävät juttuja kirkosta...
Kun olet aivopesty niin kyllä sinun tasan tarkkaan odotetaan maksavan osasi -joten älä kaunistele yhtään!
on tunnustettava, että ainoa maksu jonka koen omalla osallani täysin vapaaehtoiseksi on kuin joskus kiikutan väisen roponi pelastus armeijan joulupataan. Kaikiin muihin keräyksiin osallistun enemmän tai vähemmän painostettuna.
Olen iloinen kaikista niistä ihmisistä jotka ovat tässä suhteessa minua parempia. Tiedän kyllä heitäkin olevan.
Turust
Sinua ei kasteta kirkon jäseneksi jos et sano maksavasi kymmenyksiä jne... Sinut puhutellaan ennen kastetta että ymmärrät velvollisuutesi....
Sinun tulee olla valmis noudattamaan viisauden sanaa, maksamaan kymmenykset ja uskomaan että MK on toinen todistus Kristuksesta, ja että JS oli Jumalan profeetta... Right?
Pakko ei ole kuin kuolla joku päivä, älä siis ala saivartelemaan sanalla pakko. Ei sinun lompakolle kukaan tule kaivelemaan jos et maksa, rikollistakin se olisi =)
Niinkuin sanoin...Sinua puhutellaan kymmenystesi maksamisesta säännöllisesti...Ja ilmaistaan tyytymättömyys selvästi jos et ole asiaa hoitanut tai sinulla pitää olla todella hyvä syy siihen.
Minäkin tiedän jäseniä jotka eivät maksa mutta eivät myöskään pääse sitten temppeliin ja osallisiksi pelastavista, välttämättömistä toimituksista...Eikö tuo kuulosta painostavalta?
viimeistään tänään toimituksia on alettava lisäämään. Huomenna saattaa olla pahasti myöhaistä.
Turust
joku jolla ei ole todistusta niin tärkeästä asiasta kuin kymmenyksistä haluaisi kirkon jäseneksi elämään toisten siivellä??
kaiken tarpeellisen tästä kirkon "pyyteettömästä" avusta:
"elämään toisten siivellä?"
Eli apua kirkolta saa, kunhan huomaa maksaa siitä.
No niin juuri... Mitä se toisten siivellä eläminen kirkossa yleensä voi olla? Mitä kirkko antaa ilmaiseksi? Kaikesta siellä pitää vielä lisäksi jonkin verran maksaa, mitään ei saa täysin ilmaiseksi paitsi puhuttelut =)
Halpaa voi olla muttei ilmaista.
Voit olla kirkossa aivan ilman mitään maksuja. Edes kolehtia ei kokouksissamme kanneta. Vapaaehtoiset lahjoitukset ovat ne, joilla kirkon talous hoidetaan. On ilo edistää sitä, johon todella uskoo.
Lue muutama viesti taaksepäin...
vapaaehtoista, voi jäseneksi pyrkivä ilmoittaa puhuttelussa, ettei aio osallistua jäseneksi tullessaan näihin vapaaehtoisiin rahankeräyksiin, ja päästä sitten jäseneksi???
Emme halua kastaa henkilöitä, joilla ei ole todistusta kirkon palautuksesta. Se, että sanoo, ettei maksa lainkaan, vaikka olisi varaa, osoittaa, ettei henkilöllä ole vakaumusta kirkon totuudesta. Häntä ei siis kasteta. Saattaa olla, ettei henkilö ole heti riittävän vahva maksaakseen täydet kymmenykset, mutta tuo periaate on jokaisen kastettavan ymmärrettävä.
"Voit olla kirkossa aivan ilman mitään maksuja. "
Outo käsitys sinulla näistä maksuista. Selität ensin, että ilman mitään maksuja voi kirkossa olla, ja kuitenkin jokaisen pitäisi ymmärtää, että maksaa kuitenkin pitää.
Ja mitä tarkoitat tuolla riittävän vahvalla? Jaatko kanssajäsenesi ilkeästi ja moukkamaisesti kasteihin sen mukaan, miten he työntävät täpäkkää kirkon pohjattomiin huijauskeräyksiin? Vahvoihin tai sitten niihin surkeisiin, heikkoihin mitättömyyksiin? Ja annas kun arvaan, itse pidät itseäsi luonnollisesti niitä kymmenyksiä maksamattomia jäseniä parempana yksilönä. Tunnet kaiketi olevasi valioyksilö, kun SINÄ älyät maksaa kymmenykset ja muut eivät.
Niinhän se saksalainen Aatu-setäkin tuossa puoli vuosisataa sitten nosti itsensä jalustalle ja parhaimmistoon ja parhaimpaan ykkösluokkaan, tunnetuin seurauksin. Taidat ollakin samanhenkinen natsi. Oletkos jo sukututkimuksessasi selvittänyt, kuuluuko sinun sukupuuhusi sekin äijä tai peräti vielä samalle oksalle?
Voi tanel.. eikun tapanikiltti kun sinä annat noilla mielipiteilläsi aika ikävän kuvan uskonlahkostasi, ja yhä harvemman tekee sen takia enää mieli liittyä siihen. Jospa ennen äheltävää kirjoitustasi rukoilisit muutaman kerran Jumalaa, siis sitä oikeaa etkä sitä mormonien satukirjassa olevaa mielikuvitusolentoa, joka on vain korviesi välissä.
"Sinua ei kasteta kirkon jäseneksi jos et sano maksavasi kymmenyksiä jne..."
Niin, MUTTA sinun ei silti tarvitse niitä maksaa!
"Sinut puhutellaan ennen kastetta että ymmärrät velvollisuutesi...."
Kyllä...
"Sinun tulee olla valmis noudattamaan viisauden sanaa, maksamaan kymmenykset ja uskomaan että MK on toinen todistus Kristuksesta, ja että JS oli Jumalan profeetta... Right?"
TOTTA.. OLla valmis mutta ei pakko silti maksaa...
Ja vielä kerran: Tunnen ihmisiä jotka ovatliittyneet kirkkoon, MUTTA eivät maksa kymmennyksiä. Ja tunnen niitä jotka ovat olleet jäseniä VUOSIA, MUTTA eivät maksa .. ja ovat silti jäseniä.... Get IT!
"Sinua ei kasteta kirkon jäseneksi jos et sano maksavasi kymmenyksiä jne... Sinut puhutellaan ennen kastetta että ymmärrät velvollisuutesi....
Sinun tulee olla valmis noudattamaan viisauden sanaa, maksamaan kymmenykset ja uskomaan että MK on toinen todistus Kristuksesta, ja että JS oli Jumalan profeetta... Right?
Pakko ei ole kuin kuolla joku päivä, älä siis ala saivartelemaan sanalla pakko. Ei sinun lompakolle kukaan tule kaivelemaan jos et maksa, rikollistakin se olisi =)
Niinkuin sanoin...Sinua puhutellaan kymmenystesi maksamisesta säännöllisesti..."
Totta kai.
"Ja ilmaistaan tyytymättömyys selvästi jos et ole asiaa hoitanut"
Näin.
"tai sinulla pitää olla todella hyvä syy siihen."
Ei tarvitse olla syytä olla maksamatta kymmennyksiä pysyäksesi jäsenenä... MUTTA:
"Minäkin tiedän jäseniä jotka eivät maksa mutta eivät myöskään pääse sitten temppeliin"
NIIMPÄ... Temppeliin... Se onkin toinen juttu...
"ja osallisiksi pelastavista, välttämättömistä toimituksista..."
Näihän me uskomme.
"Eikö tuo kuulosta painostavalta?"
Sellaiselle joka ei usko niin varmasti kuullostaneekin. Mutta kerron vielä sen minkä olen kertonut aikaisemminkin: Kukaan joka on maksanut täydet kymmennykset ja pyytänyt apua kirkolta, on myöskin saanut sitä. Ja jos ei ole saanut niin sitten on muitakin tosiasiota joiden takia ei ole saanut rahallista tukea.
Eli aivan, kuten jo aiemmin kirjoitin!
ellei ymmärrä mm. kymmenysten periaatetta, mutta mukana voi olla, vaikka ei maksaisi mitään. Se ei toisin sanoen ole syy erottamiseen. Kymmenysten maksaminen on ennen kaikkea uskosta kiinni. Maksutilanne nollataan vuoden lopussa. Jos ei ole maksanut, niin velkaakaan ei jää, vaan aletaan puhtaalta pöydältä.
Sinulla on kummia kuvitelmia mielentiloistani ja muita parempana pitämisestä. Auttavatko ne sinua pitämään ennakkoluulojasi yllä? Totuudellisuus on sitä, että ilmaisee itselleen asiat sellaisina kuin tietää niiden olevan. Sinä kuvitelet mielentilani sellaiseksi kuin luulet sen olevan, sillä sinä et tiedä. Siipä sinun tulisi myöntää, ettet tiedä.
kuvitelmia ole. Ne on ihan pääteltävissä ihmeellisistä viesteistäsi ja mielipiteistäsi. Miksi kymmenysten periaate pitäisi ymmärtää, jos ei ole kiinnostunut niiden maksamisesta, jos ne kerran ovat VAPAAEHTOISIA, kuten SINÄ sanot? Etpä taida osatakaan vastata...?
Eikä puhutteluissa tarvitse olla kysymys mistään ymmärtämisestä ja ymmärtämättömyydestä, kun ilmoittaa, ettei aio maksaa niitä. Sehän on vain ilmoitusasia, jos ne ovat vapaaehtoisia. Vai ovatko?
että kymmenysten periaatteen ymmärtäminen kuuluu evankeliumin ymmärtämiseen ja uskoon? Emme halua kastaa ketään, joka ei ymmärrä eikä usko, mistä kirkossamme on kysymys. Maksaminen on silti vapaaehtoista.
jos jäseneksi otetaan ja kastetaan vain sellaisia, jotka suostuvat enemmän tai vähemmän väkisin ilmaisemaan tahtotilanaan puhutteluissa, että haluavat työntää rahansa kirkon pohjattomiin kassoihin = taivaan tuuliin.
mutta kun saa varmuuden Mormonin kirjasta ja Jeesuksen Kristuksen kirkon palautuksesta, niin tuollaiset ennakkoluulot häviävät.
Kymmenysvarat käytetään kaikki Jumalan valtakunnan hyväksi. Kukaan ei elä ylellisyydessä kirkon kustannuksella.
"Sinua puhutellaan kymmennystesi maksamisesta säännöllisesti"...
Tarkoitat kymmennysselvityksiä vuoden lopussa. Siihen osallistuminen on vapaaehtoista. Sinun pitää itse sopia aika piispan kansa, jolloin menet piispan toimistoonilmoitamaan, ovatko maksamasi kymmennykset täydelliset. Jos et halua, niin kukaan ei pakota sinua tekemään kymmennysselvitystä.
JÄnnä juttu koska meidän seurakunnassa se meni just päinvastoin! Minulle tultiin sunnuntaina sanomaan että joudatko käymään huoneessani seuraavalla tauolla!
Ja menepäs kieltäytymään! Silloin olet niskoitteleva ja hankala...
Kuka haluaa olla kirkossa jonka sääntöihin ei ole valmis sitoutumaan?
Kuka haluaa kirkkoon sisarekseen tai veljekseen jonkun joka ei maksa osuuttaan?
Taas menee ihan saivarteluksi...*naurattaa*
Lienee luonnollista jos tiukkaamme MAP- kirkolta tietoja taloudesta ja jäsenluvuista heillä on vastavuoroisesti yhtäläinen oikeus. Lisäksi kysymykset ovat puhtaan teknillisiä.
Nykyinen Ruotsin kirkon tilanne näyttää talouden hoidon olleen puutteellista. Ainakin rakennuskanta lienee paisunut liian suureksi. Ehkä kirkon sijoitukset ovat osoittautuneet huonoiksi. Jäsenmäärän aleneminen kuitenkin ei sinänsä ole yllättävä. Tämä yhteiskuntamme rakenne nyt vaan kerta kaikkiaan vallitsevassa markkinataloudessa on sellainen, jossa muidenkin kuin uskonnollisten yhteisöjen jäsenmäärät yleisesti alenevat.
Ruotsin kirkon talousluvut löytyvät netistä. Minusta on ikävää kun kirkkorakennuksia joudutaan myymään bingohalleiksi. Toivoisin vaikka muiden uskontokuntien ostavan ja ottavan niitä käyttöönsä. Joissakin tapauksissa olen kuullut näin tehdynkin.
Turust
Näin pääsiäisen aikaan meille on kastettu kaksi uutta jäsentä seurakuntaan.
On ollut ihana nähdä heidän ilonsa ja toivottaa heidät tervetulleiksi kirkkoomme.
En tiedä muista kirkoista, mutta sen tiedän, että mormoneja kuitenkin koko ajan tulee lisää.
Ihmiset hakevat tietoa kysymyksiinsä, ja elämälleen tarkoitusta ja merkitystä.
myös ev.lut. kirkossa harva se viikko pienemmissäkin seurakunnissa. Niistä myös ilmoitetaan julkisesti. Ev.lut. kirkon kuolleet ja kirkosta eronneet vaan poistetaan jäsen tilastoista ja näin kokonaisjäsenluku on parhaillaan laskussa.
Suuntaus näyttäisi olevan suunnilleen sama muissakin kirkollisissa yhteisöissä. Tosin katolisen kirkon jäsenluku on noussut melko voimakkaasti. Tämä taas johtuu maahan muuttajista.
Turust
Luuletko ihan tosissasi ettei meidän jäsenluvuista poisteta eronneita ja kuolleita ollenkaan?????????
Tottakai ne poistetaan.
Mielestämme kun ihminen eroaa kirkosta siitä tulee aivan virallinen "oikeudenkäynti" kirkossa ja sen eronneen paperit eli oikeudenpäätös tallennetaan ja sen henkilöä ei ole enää jäsenrekisterissä sen jälkeen.
Ja paitsi että ne on poistettu meidän kirkon rekisteristä niin ne on poistettu myös taivaan "rekisteristä"
Ole huoleti siis tästä asiasta!
Vedit ev. lut. kirkon kasvun mukaan vastaukseesi , niin sanonpa nyt sitten tässä, että eilen tv- uutisissa sanottiin, että yli 70 000 ev. lut kirkon jäsentä oli ottanut paperinsa pois eli eronnut kirkosta viime vuoden aikana.
Ja ev. lut. kirkoissa käyntimääräkin on uutisten mukaan romahtanut valtavasti.
Mielestäni meidän kristittyjen ongelmana on se, että ihmiset "maailmallistuu" ja on typerää ja lapsellista "näprätä" joittenkin opinkohtien kanssa täällä.
Tärkeätä olisi varmasti luterilaisellekin kirkolle keskittyä omien lampaittensa kaitsemiseen eikä niin paljon toisten kirkkojen uskomuksia vastaan.
Sillä se pilkka sattuu omaan nilkkaan.
portit auki välillä eksyneillekin lampaille. Moni on lähetenyt moni on myös palannut.
Mikäli oikein muistan Raamattu kertoo ihmisten kirjojen ja taivaan kirjojen olevan erillään toisistaan. Ainoastaan taivaan kirjoja lopulta noudatetaan ihmisen kirjat ovat arvottomia.
Jäsenluvulla ei lopultakaan ole uskollemme merkitystä. Tuo runsas eronneiden määrä on tosiasia ev.lut. kirkossa. En uskoisi kenenkään uskovan siitä iloitsevan.
Luterilainen kirkko tekee lähetystyötä ainoastaan "pakanoiden" ei uskovien keskuudessa. Minusta ev.lut. kirkko ei juurikaan jos koskaan nykyisin esiinny muita kirkkoja vastaan, tosin ei MAP- kirkkokaan.
Yksittäisten opinkohtien kanssa "näprääminen" lienee mahdollista ainoastaan tällaisella palstalla jossa kaikkea voi kokeilla, nolaamatta itseään julkisesti. Jos istuisimme nokikkain vaikka mehulasin äärellä luullisin meidän olevan varsin riidattomia.
Elämän arvomme lienevät lopulta varsin lähellä toisiaan.
Turust
uskovaisia, eivätkä ateisteja.
Ota sekin huomioon.
Ovatko Maljaset nyk. Forssel - Raamattuopiston palveluksessa?
Kenen sponsaamina he pitivät/pitävät vuosikausia suomessa tilaisisuuksiaan ev.lut. kirkon tiloissa esitellen mormonien alusvaatteita ja temppeliasuja?
Entä kaikki mormonivastainen kirjallisuus, joita jaetaan mm. erilaisissa opistoissa....ym. ym.
??
En usko että tällaisella toiminnalla juurikaan on haittaa mormoneille, mutta monet muut uskovat joutuvat hämmennyksiin ja saattavat luopua koko uskostaan nähdessään näin voimakasta parjausta muita kohtaan.
Totta on että mormonit eivät parjaa eivätkä puhu pahaa toisten uskosta- jo uskonkappaleessammekin sanotaan se - jokainen voi vapaasti uskoa miten haluaa ja me kunnioitamme sitä hänen vapaana tahtonaan.
ps.
Tietomme mukaan ei mormoneista poisjääneet ihmiset yleensä liity muihin kirkkoihinkaan.
vrt. esim. ent. mormoni ja exmoro täälläkin sivustoilla ovat kertoneet etteivät kuulu mihinkään muuhunkaan kirkkoon.
Luterilaisuuden nimissä esiintyy mitä moninaisinta joukkoa, Evankelis-luterilainen kirkko, ev.lut. kirkko on se kirkko josta minä puhun. En tunne tuota Maljasen kalsarit tilaisuutta, silti rohkenen väittää, ettei kalsareita ole esitelty ev.lut. kirkon tilaisuuksissa. Minusta ja yleensä perus ev.lut. kirkon jäsenistä tuollainen tuntuu kovasti vastenmieliseltä ja on selvästi ev.lut. kirkon kannan vastainen.
Esimerkiksi Luther säätiö on katkaissut jopa ehtoollisyhteyden Helsingin piispalta ja aiheuttaa parjaillaan melkoisia vaikeuksia ev.lut. kirkossa.
Suomen Raamattuopisto Uuspietismi, viidesläisyys. Yhden evl. kirkon herätysliikkeen haara joka on itsenäinen herätysliike joka ei läheskään noudata ev.lut. kirkon dogmia.
Näissä kannattaa olla tarkkana, ettei sotke niiden toimintaa Evankelis-luterilaisen (ev.lut.) kirkon toimintaan.
Itsekin huomaan välillä nämä "hajottajat" teksti sisällöstä joka ei läheskään aina ole ev.lut. kirkon opetuksen mukaista.
Minulle ei äkkiä tule mieleen ainuttakaan varsinaista ev.lut. kirkon kristillistä opistoa. Kaikki evankeliset opistot eivät suinkaan ole ev.lut. kirkon opistoja.
Toki mm. lestadiolaiset ovat pääosin ev.lut. kirkon jäseniä. Käytännössä he toimivat kuitenkin itsenäisinä ns. rauhanyhdistyksissä ja heidän opetuksensa poikkeaa merkittävästi ev.lut. kirkon opetuksesta. Ehtoollis- yhteys heillä on ev.lut. kirkkoon
Mikäli ev.lut. kirkon virallisissa tilaisuuksissa esitetään MAP- tai minkä tahansa muun kirkon vastaista opetusta paheksun sitä syvästi.
Ainoa ev.lut. kirkon nettisivu on osoitteessa
http://www.evl.fi/
Tutki jos löydät jotakin joka vaivaa mieltäsi niin yritän mielelläni selvittää. Maljanen tuskin kuitenkaan on ev.lut. kirkon suosiossa.
Turust
Maljasen kirjan kustantaja näyttää olevan SLEY- kirjat.
Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys (SLEY) on itsenäinen yhdistys johon ev.lut. kirkolla ei ole käskyvaltaa. Yhdistyksellä on myös opistoja joita ev.lut. kirkko ei rahoita eikä millään tavoin hallitse. Ev.lut. kirkko ei myöskään käytä heidän kustannuspalvelujaan.
En nyt halua enempää lähteä heitäkään arvostelemaan - mieli kyllä tekisi. Väittelyä käydään jatkuvasti mm. Luterilaisuus palstalla, johon hyvin harvoin kirjoitan.
Pidän hyvinkin mahdollisena, että ev.lut. kirkko on vuokrannut tai antanut tilojaan heidän käyttöönsä. Espoossa tapahtuneen ehtoollis jupakan jälkeen tilohen käyttöön antamista on kuitenkin tarkistettu. Kauhea meteli siitäkin on ollut. Joukko on pienehkö mutta sitäkin äänekkäämpi
Turust
PS. Ota näistä sitten selvää. Lulisin varsin harvan ev.lut. kirkon jäsenenkään tuntevan tarkasti luterilaisuuden lipun alla toimivia herätysliikkeitä.
nelivuotiskauden eroamisluku?
Ev.lut. Kirkkoon kuuluminen
Evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuului kirkon väestötilastojen mukaan vuoden 2003 lopussa 4 390 261 henkeä, mikä vastaa 84,1 % maan väestöstä (Tilastokeskuksen mukaan 84,2 %). Kirkon kokonaisjäsenmäärä oli 4 586 414. Tässä luvussa on myös mukana 196 153 poissa olevaa kirkon jäsentä. He ovat esimerkiksi ulkomailla töissä olevia suomalaisia.
Evankelis-luterilaisen kirkon jäsenet kuuluivat kaikkiaan 582 seurakuntaan. Seurakuntien määrä väheni kertomuskaudella viidellä seurakunnalla. Vuoden 2000 alusta alkaen Turun arkkihiippakunnassa Metsämaan seurakunta liitettiin Kanta-Loimaan seurakuntaan ja Helsingin hiippakunnassa Siuntion seurakunta jaettiin Siuntion suomalaiseksi seurakunnaksi ja Sjundeå svenska församling -nimiseksi seurakunnaksi.
Vuoden 2001 alusta alkaen Oulun hiippakunnassa Temmeksen seurakunta liitettiin Tyrnävän seurakuntaan. Vuonna 2003 Tampereen hiippakunnassa Hämeenlinnan ja Vanajan seurakunnat lakkautettiin itsenäisinä seurakuntina ja niiden tilalle perustettiin uusi seurakunta Hämeenlinna-Vanajan seurakunta. Mikkelin hiippakuntaan kuuluva Värtsilän seurakunta lakkautettiin ja liitettiin Tohmajärven seurakuntaan.
Kuopion hiippakuntaan kuuluvat Muuruveden ja Säyneisten seurakunnat liitettiin Juankosken seurakuntaan ja seurakunnat lakkautettiin itsenäisinä seurakuntina.
Kirkon jäsen kuuluu kotikuntansa (tai siellä olevan asuinpaikkansa) mukaiseen paikallisseurakuntaan. Kirkon jäsenellä on oikeus päästä osalliseksi kirkon pyhistä toimituksista sekä seurakunnan palveluista ja toiminnasta. Jäsenellä on äänioikeus seurakunnallisissa vaaleissa. Konfirmoidulla seurakunnan jäsenellä on oikeus toimia kummina.
Taulukko 10. Seurakuntien jakautuminen eri kokoluokkiin vuonna 2003.
Väkiluku Seurakuntia, kpl Seurakunnista % Kirkon väkiluvusta %
Alle 3 000 216 37,1 8,6
3 000–5 999 143 24,6 14,0
6 000–8 999 67 11,5 11,3
9 000–11 999 42 7,2 9,8
12 000–14 999 36 6,2 11,1
15 000–19 999 25 4,3 10,0
20 000–29 999 34 5,8 18,6
30 000– 19 3,3 16,6
Yhteensä 582 100,0 100,0
Valitettavasti tuo taulukko meni lukukelvottomaksi.
Kirkon väkiluvusta 8,6 % oli pienissä alle 3 000 jäsenen seurakunnissa. Suurissa, yli 20 000 jäsenen seurakunnissa oli 35,2 % väkiluvusta. Suurin seurakunta oli Lapuan hiippakuntaan kuuluva Jyväskylän kaupunkiseurakunta, johon kuului 62 933 henkeä ja toiseksi suurin Helsingin hiippakuntaan kuuluva Malmin seurakunta (väkiluku 61 804 henkeä). Väkiluvultaan pienin seurakunta oli Porvoon hiippakuntaan kuuluva Sottungan seurakunta (119 henkeä) ja toiseksi pienin Turun arkkihiippakuntaan kuuluva Velkuan seurakunta (215 henkeä). Keskimäärin seurakuntien väkiluku oli 7 543 henkeä.
Suurin osa seurakunnista oli itsenäisiä talousyksiköitä. Vuonna 2003 niitä oli yhteensä 381 seurakuntaa. Osittaisia yhteistalouksia oli 15 ja niihin kuului 38 seurakuntaa. Täydellisiä yhteistalouksia oli 40 ja niihin kuului 163 seurakuntaa.
Kirkkoon kuuluvien suhteellinen osuus pieneni kertomuskaudella 1,0 prosenttiyksikköä. Absoluuttinen väkiluku väheni kuitenkin vain 9 854 hengellä (–0,2 %). Naisista kirkkoon kuului 86,5 % ja miehistä 81,8 %. Kirkkoon kuuluvien sekä miesten että naisten osuus laski kertomuskauden aikana yhdellä prosenttiyksiköllä.
Eri hiippakunnista väkiluku väheni kertomuskaudella suhteellisesti ja absoluuttisesti eniten Kuopion hiippakunnassa (–3,1 %). Suurin kasvu oli Helsingin hiippakunnassa, missä väkiluku kasvoi 2,5 %. Helsingin hiippakunnan lisäksi väkiluku kasvoi ainoastaan Tampereen hiippakunnassa (+0,9 %).
Alhaisin kirkkoon kuuluvien osuus oli Helsingin hiippakunnassa, jossa 76,4 % väestöstä kuului kirkkoon. Korkein osuus oli Porvoon hiippakunnassa (90,5 %).
En ole löytnyt MAP-kirkon tilastoja, missä ne ovat?
Turust
Syntyvyys väheni kertomuskaudella lukuun ottamatta vuotta 2003, jolloin syntyneiden määrä lisääntyi hieman. Vuonna 2002 syntyneiden määrä laski poikkeuksellisen alas: alhaisemmalla tasolla se oli ollut edellisen kerran vuonna 1847 nälkävuosien aikaan. Vuonna 2003 Suomessa syntyi kaikkiaan 56 630 lasta. Kirkon jäseneksi heistä kastettiin 87,0 % (49 267 lasta). Kaikkiaan kertomuskaudella kastettiin 197 552 lasta, mikä on 10 644 vähemmän kuin edellisellä kertomuskaudella. Kastettujen osuus pieneni kuitenkin vain 0,5 prosenttiyksikköä nelivuotiskauden aikana (87,5 vuonna 1999). Vuonna 2003 kastettuja aikuisia oli 528 ja rippikoulun yhteydessä kastettuja nuoria oli 1 070.
Vaikka kastettujen määrä väheni, se oli edelleen läsnä olevan väestön kuolleisuutta korkeampi. Kirkon läsnä olevista jäsenistä kuoli kertomuskaudella 171 538 henkeä, vuosittain vajaa prosentti. Kuolleiden määrä väheni edellisestä kertomuskaudesta 2 371 henkeä.
Turust
Tässä vielä ev.lut. kirkon lähetysjärjestöt. Muut yhteisöt eivät tee ev.lut. kirkon lähetystyötä.
Lähetysjärjestöt
Suomen ev.lut. kirkon työssä lähetystyö on tällä hetkellä delegoitu kirkon lähetysjärjestöille, jotka lähettävät työntekijöitä ulkomaiden työkentille tai tukevat paikallisten kirkkojen hankkeita maailmalla.
Ev.lut. Lähetysyhdistys Kylväjä (http://www.flom.fi)
Sanansaattajat (http://www.sansa.fi)
Suomen Ev.lut. Kansanlähetys (http://www.sekl.fi
Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys (http://www.sley.fi)
Suomen Lähetysseura (http://www.mission.fi)
Suomen Pipliaseura (http://www.bible.fi)
Kirkon Ulkomaanapu (http://www.kirkonulkomaanapu.fi)
Kirkon lähetystyön keskus KLK (http://www.evl.fi/kkh/kuo/klk/)
Turust
aina miksi lähetytyöhön pääsemiseksi piti olla ammatti... halusin kovasti lähetystyöhön kun olin lapsi aina myöhempään teiniikään asti jolloin tajusin ettei minua huolita ennen kuin minulla oli ammatti .... jos oisin ollut MAP kirkossa olisin mennyt lähetystyöhö.... eli kyllä minä vielä joskus toivottavasti....
Maljasista sen verran että kyllä niillä jotain kalsari kokouksia oli ainakin sillon kun minä tutkin kirkkoa. Minut melkein pakoitettiin menemään semmoiseen. Minun piti ainakin lukea yksi niiden kirjoista... meinasin oksentaa sitä lukiessani, niiin pielessä se oli ja rumasti kirjoitettu.
uskontoihin viittaavasta ja voin lukea melkein mitä tahansa, aivan ukopuolisena pelkästä kiinnostuksesta. Äärimmäistä pahaa propakandaa kuitenkin vältän. Maljasen osalta minulle on riittänyt muutamat otteet, joita olen nähnyt hänen kirjastaan.
Olenhan elämässäni erehtynyt johinkin uskonnollisiin tilaisuuksiin joista olen katsonut viisaammaksi poistua vähin äänin. Luulisin tuollaisen kalsongi kokouksenkin olevan sellainen.
Turust
Kiitos vastauksistasi.
Ne valaisivat paljon ... tulihan selville myös ev. lut. kirkon monet herätysliikkeet ja sisäiset ristiriidat.
niin se on... on monia junia ja ihmisiä jokaiseen.
Olen ollutkin sitä mieltä että on riippunut paljon papista millä tavalla eri paikkakunnilla suhtaudutaan muihin uskontoihin...
Itselläni on myönteisiä kokemuksia eri uskontojen välisestä yhteistyöstä ja dialogista joihin olen voinut osallistua... ev. lut. kirkko yhtenä mukana.
Mielestäni sen tulisikin olla juuri niin- avointa ja toisiaan kunnioittavaa.
Mitä tulee lahkoihin--- niitä on meidän kirkossa Yhdysvalloissa .. erilaiset kirkosta eronneet ryhmittymät ovat perustaneet kirkkojaan ja heillä voi olla outoja oppeja... ja yllätys yllätys--- aina kun jostakin sellaisesta jotakin tulee lehdistön tietoon, niin heti saamme lukea lööpistä että Mormonikirkko sitä ja tätä...
esim. moniavioinen Tom Greene joku vuosi sitten.
Ei todellakaan ollut kirkkomme jäsen, mutta maailma mielsi hänet ykskantaan mormoniksi.
Eli ongelmia on meilläkin näistä toisin ajattelevista entisistä.
Taitaa olla jonkin verran Suomessakin- niinkuin täällä keskustelussakin on voitu havaita- tosin he eivät ole vielä kirkkoa perustaneet, mutta uskontojen uhrien nimessä on tehty pahaa jälkeä kirkkomme suhteen- ikävä kyllä.
Joskus olenkin puolileikillisesti sanonut, että kohta olisi syytä perustaa "Uskontojen uhrit ry:n uhrit ry"
Niin ovat tavalliset jäsenet joskus pahoittaneet mielensä vääristä kirjoituksista joita on julkisuudessa.
kun rakennetaan valtavaa MAP-kirkon kappelia (pohjoismaiden suurinta)samalla kun luterilainen kirkko myy omiaan pois.....