Pääministerimme Sanna Marinin selkeä viesti oli koronavirusepidemian vuoksi:
"Tarkalleen ottaen hallitus linjasi, että ”suositellaan yksityisen ja kolmannen sektorin toimijoiden sekä uskonnollisten yhteisöjen toimivan samoin”, eli sulkevan ovensa."
Miksi uskovaiset haluavat tahallaan olla noudattamatta selkeitä ohjeita? Miksi se on niin vaikeaa heille noudattaa annettuja varoituksia?
Tälläkin palstalla uskovaiset vain purnaavat ja he vähät välittävät siten muista ihmisistä.
Uskovaiset ovat uppiniskaisia.
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Pakon edessä adventtikirkkokin joutui nöyrtymään, eli se joutuu sulkemaan ovensa, eikä yhteisiä jumalanpalveluksia enää järjestetä Suomessa ainakaan 13.4. asti.
Jotkut yksittäiset uskovat purnaavat kuitenkin aina vastaan ja siksi palstallakin on puollustettu yhteisiä kokoontumisia. Eräs toimija nimitti hallitusta näin: "Mokomat rakit". ja kutsui halituksen toimia koronavirusasiassa pelleilyksi.- Anonyymi
Annat sen kuvan, että adventtikirkko vastentahtoisesti seuraisi annettua ohjeistusta. Ei pidä paikkaansa. Otamme mielellämme osaa epidemian kukistamiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Annat sen kuvan, että adventtikirkko vastentahtoisesti seuraisi annettua ohjeistusta. Ei pidä paikkaansa. Otamme mielellämme osaa epidemian kukistamiseen.
Kyllä adventtikirkko vasten tahtoisesti joutui sulkemaan ovensa. Se nimittäin merkitsee pastoreille ja muille lahkon loiseläjille epävärmuutta tuloihin ja esimerkiksi tipit jää seurakuntatilojen ulko-ovilla saamatta.
Kyllä moni pastori kiristelee hampaitaan. Tietysti on kirkkojen sulkemisella hyvätkin puolensa pastoreiden mielestä, nimittäin luppoaika vain lisääntyy ja näin keväällä voi alkaa vaikkapa kunnostamaan sitä seurakunnan mummolta perintönä tullutta kesämökkiä kesän varalle.
- Anonyymi
Suositus ei ole määräys.
Tänään poliisijohto ilmoitti, että esimerkiksi elokuvateatterit saavat olla normaalisti auki eikä määräys koske niitä. - Anonyymi
Suositus on suositus. Se ei ole määräys, kehoitus eikä laki. Sitä voi noudattaa jos siltä tuntuu. Jos et tätä ymmärrä, et ymmärrä Suomen lakeja ja säädöksiäkään.
- Anonyymi
HOK-Elanto sulkee kaikki ravintolansa Suomessa. Se ei ole suositus, vaan todellinen teko.
- Anonyymi
The Elämä is open. Jumala ei katso henkilöön uskonnollisuudessa. Yritä uudistua tällä ajalla mikä nyt on. Päivää.
"Jumala ei katso henkilöön..."
Ei niin, koska jumalat ovat ihmisten luomia aivopieruja. On siis täysin mahdotonta, että jumalat katsoisivat ylipäätään mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756