Ja huonosti on homma hoidettu. Eksponentiaalinen nousu koronatartunnoissa.
THL on kokkareitten käsissä
Anonyymi
26<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Meillä kokoomuksessa on kaikilla kotitestit ja yksityislääkärit.
Veikkaan sinun kokkareidesi sijaan ammattilaisia! Sinne kun tuskin pääsee jos hygienia kalsareissasi ei ole kohdallaan!
Kurkista omiin kalsareihisi, ja laske sormilla.
Kalsareissani ei ole sen enempää sormia kuin kokkareitakaan! Tuo sormi homma kuulunee siihen uuteen maailmaan ja siihen jotta olet tullut jo kaapistasi!
Taidat olla kaappihomo, kun puhut aina aiheesta? Minulla ei toki ole homoja vastaan mitään, vaikka olenkin hetero ja perheellinen. Sinua kuitenkin vastustan, koska mielipiteesi ovat tyhmiä, suorastaan persusta.
Vanha pedofiili Extyökkäri kiemurtelee koronan kourissa. No, ei onneksi enää kauan.
Olisi syytä esittää jotain todisteita jottet munaa itseäsi valehtelulla.
Todista ensin pedofiiliyteni! Jos edes tiedät mitä se sana tarkolittaa!
Todista komukoronani, mistähän moisen lääkärintodistuksen olet saanut käsiisi kun en itsekään ole nähnyt?
Tuo Moskovan trollikoulu jossa lienet ollut opissa ei näytä kovinkan hyviä trolleja saavan aikaan!
Talousliberalismi tulee aina kalliimmaksi. Nyt kun arvopohja on se, ettei lievien oireiden testaamiseen ole satsattu, se tuntuu lopulta myös sijoittajan kukkarossa. Ja kun asiantuntijoista puhutaan, THL on eri linjoilla kuin WHO. Muualla maailmassa, jossa tauti on alkanut aiemmin, on nimenomaan korostettu kaikkien tapausten testaamisen tärkeyttä, jotta tartuntaketjuista pysytään selvillä. THL nosti kädet pystyyn ja valittaa nyt ettei tartuntaketjuja enää voida jäljittää. Testauskapasiteetti olisi pitänyt varmistaa ja siihen satsata HETI kun ensimmäiset tartunnat havaittiin. Nyt ollaan jo poikkeustilassa ja testauskapasiteetin kasvattamista vasta harkitaan. Järjetöntä typeryyttä! Miksi THL ei ole kuunnellu ulkomaisia huippueksperttejä ja WHO:ta?????? Johto on kokoomuslainen.
Itse aloitit puhumaan kalsarihygieniasta. Se oli ala-arvoista puhetta. Kärsi oman puheesi seuraukset kuin mies äläkä märise kuin vanha sairas mummo. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Eikö äitisi opettanut vai oletko jo vanhuuttaasi unohtanut?
Extyökkäri alkaa haukkumaan muita kirjoittajia anaalilyyleiksi pystymättä perustelemaan väitteitään ja hermostuu kun saa samalla mitalla takaisin. Säälittävä tapaus.
Niinpä :) Tähän ketjuun kirjoittanut henkilö ilmoitti selvästi olevansa perheellinen straight. Tämä "Extyökkäri" jatkuvasti solvailee muita kommentoijia täysin perusteettomaksi androgyyneiksi ja anaalilyyleiksi ja vaikka miksi, kerta toisensa jälkeen. Itse aloittaen....
WHO on arvioinut Kiinasta saatujen tietojen perusteella, että noin 80 prosenttia havaituista tartunnoista saisi vain lieviä oireita, 15 prosenttia tarvitsisi jonkinlaista sairaalahoitoa ja 5 prosenttia joutuisi tehohoitoon. Kuolleisuusprosentiksi WHO arvioi kaksi. WHO ei usko, että Kiinaa koskevien tilastojen lisäksi piilossa on merkittävä määrä vähäoireisia, havaitsemattomia tartuntatapauksia. Kiinalaiset ovat tehneet niin paljon testejä, että käytössä olevat tilastot vastaavat hyvin todennäköisesti pitkälti todellista tartuntatilannetta.
Jos WHO:n arvio pitää paikkansa, se tarkoittaisi että hyvin moni joutuisi koronaviruksen takia sairaalaan, mikä aiheuttaisi todella valtavan terveydenhuoltojärjestelmälle.
THL:n olisi tietenkin pitänyt satsata kaikkien havaittujen tapausten testaamiseen. Kohta tehohoito on tukossa ja kuolleisuus nousee.
Ei se THL sitä virusta levtä, vaan ihmiset sen tekevät.
THL:n tehtävähän ei tosiaan ole levittää virusta vaan estää sen leviäminen. Mahtavaa kun kokkare älysi asian. Voi kun THL:ssäkin älyttäisiin.
THL ei älyä. Ilmoittivat etteivät käsitä WHO:n analyyseja. VOI VOI miten tolloja.
THL voivottelee, että etelä-Koreassa kaikkien testaus onnistui "koska tartuntaketjuista oltiin selvillä". No, miksi Suomessa ei oltu enää tartuntaketjuista selvillä muutama päivä sitten? SIKSI kun THL PÄÄTTI ettei lieväoireisia testata. Sen seurauksena ketjujen seuranta kävi mahdottomaksi. Mitäs jos vaihdettaisiin johtoon väki joka käsittää mistä WHO:n suosituksessa on kyse.
600 tehohoitopaikkaa, jos nykyiset kaksinkertaistetaan. Tarve usealle tuhannelle.
HUPS. Miksei testauskapasiteettia heti alkuunsa moninkertaistettu?
Koska se olisi ollut täysin turhaa.
Suomessa olemme tehneet asiat kuten ne pitää tehdä. Vaikka "tulipalo" on vielä sammuttamatta, on meillä hyvät mahdollisuudet onnistua sammuttamaan tämä "palo".
Suomen onni on, että tämä hallitus toimii järkevästi. Nyt viimeistään kannattaa lopettaa myös "tytöttelyt", sillä en ole ikinä nähnyt näin jämäkkää pääminsteriä ja hallitusta.
Ajatteln kauhulla, jos vielä saisimme koke "Sipilöitä tai Orpoja" tässä tilanteessa jossa olemme.
Sitä en toivo Suomelle. Siksi niin rakastan tätä maata ja ihmisiä!
Nyt HUS:n neurokirurgi kritisoi THL:ää ja toteaa:
"Jos THL ei muuta suuntaansa, riskinä se, että lockdown pitkittyy, työpaikkoja menee, talous ei kestä eikä toivu, ihmisiä kuolee paljon, pitkään. Nyt pitää pistää Suomi kiinni, ja aloittaa laajamittainen testaus- ja eristysohjelma, saadaan Suomi taas auki."
Patiolla pärjövää.
Patiolla pärjövää.
Kätrisen kanssa kaljalla.
Olet oluesi ansainnut.
Nyt kääritään hihaa.
Hihaan pitää pärskiä.