Lopettakaa yli 70v turha ramppaaminen, tai seuraava vaihe on ulkonaliikkumiskielto ja sakkolappu kouraan. Järki käteen ja pysykää kotona.
Haluatko 350 euron sakon?
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Juurikin näin. Myös nuorilta odotetaan vastuullisuutta. Valitettavasti vastuullisuutta ei ole.
Kyllä niitä sakkolappuja on jaettu Ranskassa ja Espanjassa enemmän nuoremmalle polvelle joka ei suotunut pysymään poissa kaduilta. Vanhukset kyllä uskoo ja varsinkin Suomessa kun vanhimmilla on vielä muistissa sota-ajan tiukat ulkonaliikkumiskiellot.
Eiköhän se ole niin, että on aivan turhaa maailman lopun vouhotusta tämä. Ennen valtamediaa ei tällaista joukkohysteriaa olisi koskaan syntynyt. Kyllä niitä tauteja on ollut tullut ja mennyt ennenkin. Kuten järjellä voi asian ymmärtää ylikansoittuneesta Kiinassa tämä alkoi tai tuli esille, luonto tekee omaa puhdistustaan ja joskus se käy ihmisen oman moraalin ja itsesuojeluvaiston, sekä ymmärryksen ylitse. Jokainen ihminen elää joskus sen viimeisen hetken. Vai onko nyt vaarana, että ihmiskunta kuolee sukupuuttoon. Kukaan ei uskalla sanoa muuta kuin mennä lauman mukana. Olla tekopyhä ja aivan täysin aina oikeassa. Pelastetaan kaikki ja pysytään vain kotona. Kyllä on siinä eloonjääneilä sitten omat ongelmansa. Todellisuuden voi kuitenkin lukea rivien välistä. Suurimmalle osalle virus ei ole hengenvaarallinen, saatika aiheuta edes suurempia oireita. Miksi alkujaan pelkkä uutisointi oli vain kuolemaan johtaneista tapauksista? Kuitenkin suurempi osa sairastuneista on parantunut taudista. Asiaa kysytty myös näiltä Suomen THL viisailta asiantuntijoilta ja kommentit ovat hyvin hatarat tähän, että emme voi julkaista tietoja, että emme loukkaisi yksittäisten ihmisten terveyteen liittyviä yksityisiä tietoja. Täyttä sontaa tällainen vastaus niin viisailta ihmisiltä. Millä koulutuksella on paikkansa ansainnut. Yhdestä reijästä on jokainen tähän maailmaan tullut ja kaikilla on lopuksi yksi ja sama kohtalo.
Olen pääosin kanssasi samaa mieltä 👌
mikäli ei olisi heti aloitettu näinkin raskaat toimet, sairastuneita/ kuolleita olisi jo !
voi hyvää päivää
Voiko kuitenkin käydä autoja laskemassa eläinpuiston parkkipaikalla (vaikkei niitä edes ole)? On tullut tavaksi.
Jokainen tarpeettomalla liikkumisella turhaan altistuva yli 70-vuotia voisi tehdä hoitotahdon ja allekirjoittaa elvytyskiellon !!
Joo ja testamentti Ähtärin kaupungille tai kirkolle.
Tai suoraan pandapariskunnalle ;)
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/23f735de-7551-4d46-8bb4-b48bf4890e39
Ulkonaliikkumiskielto tulee kaikille, kun uhmataan kieltoja näin..
Tässä näkee kun ei annettuja ohjeita noudateta.
Ei ole valmiuslaki turhaan annettu.
Se koskee MYÖS ähtäriläistä.
Tauti huippu toukokuun puolessa välissä.
Joten varaudutaan 6 kk ulkoileen,perheen kanssa oleileen, pelätään lautapelejä jne
Tosi mahtavaa!
Sulkisivat nyt vain sen kehän sisäpuolen. Kaikkien elämä parantuisi ja samalla kylväisi näppäimiä Ähtärin. Olisin niin tyytyväinen, sen jälkeen voisi corona tulla ja tappaa. Kuolisin hymyssä suin
Aika monet sairastaneet jo coronan, normi flunssana ja kuume ollut 36-40välillä
36 astetta onki kamala kuume
Varmaan kirjoittaja tarkoitti että kuume seilaa 36-40välillä ja niinhän ne koronan lievät oireet ovat
Suomessa kuolee joka päivä pari sataa ihmistä. Koronaan on kuollut yksi tähän mennessä. Eivät suomalaiset voi puolta vuotta istua sisällä, jotain muuta on keksittävä.
Pitäisikö ikäihmisten viettää muutaman vuoden elinajastaan suurin osa sisällä. Ei kuulosta kovin järkevältä.
Otetaanko koronatartunta tilastoissa huomioon parantuneita tapauksia. Jos halutaan antaa ajankohtaista tietoa, niin eikö tilastoista pitäisi myös vähentää jos esimerkiksi Etelä-Pohjanmaalla on tiistaina 7 tartunnan saanutta ja keskiviikkona on sitten jo yksi näistä parantunut olettaen, että hän on roikkunut jo tilastoissa useamman päivän ja paranee aikanaan, niin aina vain tilasto kasvaa ja ihmiset pelkää. Pääsääntöisesti ihmiset ovat hyvin yksinkertaisia heille vieraissa asioissa ja hätääntyvät usein hyvin pienistä asioista ja jos jotain lukee lehdessä tai sanotaan televisiossa tai radiossa, niin se kuultu uutinen on aina näiden monien mielestä totta tai oikein. Kannattaisi opetella ajattelemaan ihan ite, mutta tosin siihen vain ei tietenkään kaikki pysty. Jos kaikki ajattelisivat asiat ihan ite omalla järjellä, niin se saattaisi muuttaa yhteiskuntaa huonommaksi tai vaarallisemmaksi, koska se syö auktoriteettiä yhteiskuntaa tai muuta arvoasteikkoa vastaan. Harmi vain, että tällainen joukkohysteria aiheuttaa kovin suuren kolhun lähes kaikkien ihmisten talouteen ja jos tämän tulevan taantuman kohdalla on jo monessa yhteydessä puhuttu menneistä lamakausista, niin on myös tuolloin ollut laman seurauksena itsemurhatilastot kovin kovin korkeita. Joka tapauksessa ihmisiä kuolee ja tulee kuolemaan, eikä lopulta kukaan selviä täältä hengissä. Varmasti on vakeaa olla valtion johdossa kun painostus on kova ja kun naapuritkin tekee niin pitää meidänkin.