kun tuli ilmi, että presidentti se joutui punahallitusta todella kovisteleen, ennen kuin se ryhtyi tosissaan toimiin koronan suhteen.
Koko oppositio oli toimia myös vaatinut, mutta punahuulet ei uskoneet.
Koko oppositio oli toimia myös vaatinut, mutta punahuulet ei uskoneet.
Vastaukset 13
Vanhimmat
heHEEEE pres. Niinsistön puuttuminen asiaan olikin nyt yhtäkkiä "oikeisto" öyhötystä :)
Presidentti ja hallitus toimivat yhdessä tuumin ja jopa oppositio kannattaa hallituksen toimia. Vain tyhmimmät vielä räksyttävät.
Ei kyllä kaikkia toimia oppositiokaan kannata, tuo elintasopakolaisten miljardikulut joka vuosi kansan maksettavaksi on suuri tulonsiisto myös niiden hyysääjille.
Ne kuluthan aiheutuvat perskeko-hallituksen politiikasta. Persut, kokkareet ja kepu toivat 2015 maahan yli 35000 maahanmuuttajaa, joista suuri osa on yhä toimettomana maassa, vaikka meillä oli välillä työvoimapula.
Ei tasavallan presidentti pysty hallitusta pakottamaan millään tavalla, eikä tämän nykyisen viranhaltijan taidotkaan siihen riittäisi.
Pystyi kuitenkin herättelemään siten että kertoi missä muualla mennään.
Täyttä persupaskaa taas. Jos presidentti pidetään suunnitelmista ajan tasalla ja hän vielä on samaa mieltä, ei se ole mitään predentin kovistelua tai käskyttämistä. Jos näkäkulmat ovat erilaiset, voittaa hallituksen käsitys aina.
Kuule kommari, hallitus kyllä kuuntelee pressaa edelleen. Ja punahuulet nyt kuuntelivat.
Minusta tuo on osoitus että järjestelmä toimii ja että pääministeri voi vaihtaa näkemyksiään perustellusti kuten nyt tehtiin.
Varsinainen vika on THL:ssa, joka neuvoo hallitusta.
Mitä vikaa on THL:ssä? Suomessa on tehty se sama kuin yleensä muuallakin (poislukien britti- ja jenkkipersut) ja asiantuntijoiden mukaan oikein ajoitettuina.
Etkö tajua vasuri, että THL oli alussa aivan pihalla?
Olen itse kyllä sitä mieltä että THL olisi voinut toimia toisinkin, mutta epidemia olisi joka tapauksessa rantautunut Suomeen joten ei sillä suurta merkitystä loppujen lopuksi ole.
Millä tavalla THL oli mielestäsi pihalla ja miten se eroaa muiden maiden vastaaviin organisaatioihin?
Ja ilman nimittelyä niin keskustelu pysyy asiallisena. Tosin onko se edes sinun tarkoituskaan pitää asiallisena.
Setämiespersuhan se taas vitsin murjaisi. Onko teinisilakat taas huudelleet kun olet rollaattoriajelulla.