Eurooppa selviää kyllä koronapandemiasta. Selvisimme toisesta maailmansodastakin. Mutta tämän seurauksena ja tästä oppineena jokainen länsimaa joutuu vakavasti arvioimaan, kannattaako olla niin riippuvainen tuonnista vai kannattaisiko sittenkin panostaa omavaraisuuteen. Näkeehän sen nytkin, että näin hädän hetkellä kaikki valtiot ajattelevat ensi sijaisesti itseään ja tekevät ratkaisujaan oman maan parasta ajatellen, vaikka kuinka oltaisiin EU:n jäseniä. Samoin joudutaan myös löyhä pakolais-ja turvapaikkapolitiikka miettimään alusta asti uudelleen. Jotain me tästä pandemiasta opimme ikäänkuin kantapään kautta.
Pandemia rankka opetus EU-maille
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei eu mitään opi ei se oppinut vuodesta 2015 mitään tosin ehkä kansalaiset huomaa että rajat auki kaikille ei olekaan niin hyvä idea kuin mitä eu johtajat ovat aina mainostaneet ja nyt suomessakin kansalaiset että raja voidaankin sulkea vaikka meille on valehdeltu että ei voi sulkea.
Eurooppa ei selviytynyt sodasta vaan vajosi b-kastiin. Saksa on edelleen miehitetty eikä ole aito demokratia. Saksassa on kieletty perustuslain (joka on USA: sanelema) muuttaminen. Kansanmurha maahanmuuton avulla on meneillään. Korona tosin hidastaa toimintaa.
Varmaankaan maailma ei ole enää sama tämän pandemian jälkeen. Moni asia joudutaan muuttamaan.