Uskomatonta että eliitti remuaa ja rellestää ja tuo Itävallan tapaan edelleen koronavirusta laskettelukeskuksista. Toiset koittavat noudattaa määräyksiä, ja toiset tuhoavat kaiken työn.
Laskettelukeskuksissa edelleen pippalot päällä
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ja tälle wannabe porukalle oli kauppakeskuksen avajaiset tänään. Ei ole totta, koronarajoitukset päällä ja kauppakeskus pitää avajaiset. 7 vuorokauden kuluttua taas piikki sairastuneiden määrässä.
Eiköhän Suomessakin tarvita pian armeijan valvomia ulkonaliikkumiskieltoja. Somesukupolvilla päät pehmenneet.
"Turhaa hössötystä, heitä yks Corona" — MTV Uutiset tavoitti Levin baarityöntekijän, jonka hätähuuto turistien välinpitämättömyydestä on karua kuultavaa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/turhaa-hossotysta-heita-yks-corona-mtv-uutiset-tavoitti-levin-baarityontekijan-jonka-hatahuuto-turistien-valinpitamattomyydesta-on-karua-kuultavaa/7766198
"Uutisoimme tänään siitä, kuinka Kittilän kunnassa sijaitsevassa Levin matkailukeskuksessa baarit ovat jatkaneet toimintaansa koronaepidemiasta huolimatta viime päiviin asti.
Esimerkiksi tunnettu after ski -ravintola V’inkkari ja yökerho Bar IHKU päättivät sulkea ovensa vasta eilisen jälkeen.
Sosiaaliseen mediaan on levinnyt laajalti kuvia sankoin joukoin ravintolassa juhlivista turisteista. Kuvien perusteella Levillä baarien meno onkin ollut kuin mitään epidemiaa ei olisi päällä.
Samoilla linjoilla on MTV Uutisten tavoittama, Levillä vaikuttava baarityöntekijä, joka kertoo ihmisten välinpitämättömyyden olevan tällä hetkellä kylässä huipussaan.
- Oon nyt pari viikkoa kuunnellut töissä sitä, kun kehuvat kuinka tulivat juuri Tirolista viikon reissulta suoraan Leville. ”Huhhuh kun on rankkoja reissuja nämä”, työntekijä kertoo.
Työntekijän mainitsema, Itävallassa sijaitseva Tirol on ollut viime aikoina otsikoissa, koska sieltä on epäilty palanneen Pohjoismaihin laajalti virustartunnan saaneita turisteja."
Että tälleen.
HALLITUS TEKEE KAIKENSA
HALLITUS TEKEE KAIKENSAHALLITUS TEKEE KAIKENSAHALLITUS TEKEE KAIKENSAHALLITUS TEKEE KAIKENSAHALLITUS TEKEE KAIKENSAHALLITUS TEKEE KAIKENSA
Levi ei hiljentynyt vieläkään: Rähisijä kaasutettiin ja vietiin baarista putkaan
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/11d79ca5-d7e3-4f2f-b6ec-156d9ffc696e
"Levin karaokebaarissa juhlittiin turvaväleistä piittaamatta torstai-iltana.
Levin ravintolat ovat saaneet osakseen kielteistä julkisuutta siitä, että kuppiloissa on juhlittu läheisissä tunnelmissa hallituksen toteamista poikkeusoloista huolimatta. Ravintolatoimintaa ei ole erikseen kielletty, mutta eilisten tietojen mukaan koronavirus on alkanut liikkua Lapin-matkailijoiden välillä."
Extreme-väen "maailmanlopun" bileet hiihtokeskuksissa näyttävät jatkuvan edelleen, kun me muut koitamme vähentää koronaviruksen leviämistä.
Jopa lenkkeily saatetaan kieltää, mutta ei laskettelukeskusten yökerhojen extreme-eliitin pippaloita. Onko koronabileet uusin jännityksenhakukeino?
Ja vanhuksia vaan syyllistetään jos he välttämättömän ruokaostoksensa tekevät.
Eikös se ole luonnollista juhlia maailmanlopun edellä.
Mahtaako Kiinan Wuhanissa ja Etelä-Koreassa, jossa koronavirustartunnat on saatu kuriin, olla tällaisia "maailmanlopun" yöelämäbileitä samaan aikaan?
Rappioitunut Suuri Babylon ansaitsee Rooman kohtalon. Kurinalainen Aasia jatkaa ihmiskunnan veturina.
Näiden Aasian alueiden pitää laittaa täydellinen 2-3 viikon karanteeni muualta tulleille, ettei lännestä taas tuoda uutta epidemiaa, joka tulee riehumaan täällä vastuuttoman toiminna seurauksena useita vuosia tappaen väkeä kuin heinää ja laittaen maiden taloudet täysin kuralle. Veikkaan että Kiina, Japani, Venäjä ovat isoja tekijöitä maailmassa jokusen vuoden päästä, sillä näissä maissa ihmiset saadaan toimimaan kurinalaisesti, toisin kuin vapaan kasvatuksen pösilölännessä.
Hemmoteltu ja muista piittäämätön ” kaikki mulle heti” porukka toi tämän riesan meille ” hienoista” laskettelupaikoista ja trendikkäästä Pohjois- Italiasta. Nyt ovat myös laskeutuneet täpötäyden lentokoneet Aurinkorannikolta, josta hyvinvoivat eläkeläiset ovat jo keskuudessamme eli siis laskettelusakin vanhemmat. Kauniisti ruskettuneet ” muuttolinnut” asioivat sankoin joukoin ruokakaupoissa, karanteenit eivät heitä näytä koskevan. Säännöt koskee tiukasti Suomen maaperällä pysytelleitä, jotka eivä voi tai halua matkustelua harrastaa. Ehkäpä nöyrät lopulta perivät valtakunna.
Ravintolat kiinni. Olisi pitänyt laittaa ajat sitten.