Rajat suljettiin keskiyöllä

Kun mikään henkilöliikenne ei nyt voi kulkea Suomesta ulos tai sisään, kun henkilöpaluuliikenne loppuu ja sen jälkeen suljetaan satamat ja lentokentät muulta kuin tavarankuljetukselta, niin miten nämä Brysselissä jatkuvasti hyppäävät poliitikkomme ja mepit kulkevat? Saavatko he käyttöön oman virasotilaskoneen, jolla ajelevat?
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suomessa opitaan nyt arvostamaan omavaraisuutta sekä maataloutta uudestaan,meidän poliittinenjohto on alas ajanut tätä valtiota sekä terveydenhuolto järjestelmää,nyt on se kriisitilanne jota on pelätty nyt emme enää voi luottaa ulkomaan ei edes eu n antamaan apuu nyt ei euroopan unioni meitä enää auttakaan:)

Äänestä
  • Suomi on ylläpitänyt omavaraisuutta mahdollisuuksien mukaan.

    EU:n jäsenyydestä hyödymme nyt,kun tavarat kulkevat edelleen esteettä, esimerkiksi elintarvikkeet E-Euroopasta.

    Äänestä

Brysselissä ei hypätä lainkaan, vaikka olet liian tyhmä sitä ymmärtämään.

EU:n henkilöstö työskenteleee etänä,kuten muutkin. Osa Brysselissä, osa kotimaissaan.

Äänestä

Eipä vaan suljettu kaikilta!

Nimittäin - yllätys, yllätys- matut saavat tulla maahan kuten ennenkin.

Sekin on lähes täysin Euvostoliiton jäsenyyden syytä.

Äänestä

"Eipä vaan suljettu kaikilta!

Nimittäin - yllätys, yllätys- matut saavat tulla maahan kuten ennenkin.

Sekin on lähes täysin Euvostoliiton jäsenyyden syytä."

Järjetöntä

Äänestä
  • Höpö-höpö.
    Vain palaavat omat kansalaiset otetaan.

    Äänestä

  • Eikä ääliö-eunukki edes lue uutisia!?

    Ohisalo nimenomaan ilmoitti, että maahantulokielto EI koske "turvapaikanhakijoita" eli matuja!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikä ääliö-eunukki edes lue uutisia!?

    Ohisalo nimenomaan ilmoitti, että maahantulokielto EI koske "turvapaikanhakijoita" eli matuja!

    Kyse on silloinSuomen erikseen vastaanottamista kiintiöpakolaisista. Tietääkseni se ei ole meneillään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyse on silloinSuomen erikseen vastaanottamista kiintiöpakolaisista. Tietääkseni se ei ole meneillään.

    Tästä onkyse:

    "Hallituksen tiistai-iltana pidetyssä tiedotustilaisuudessa sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) kertoi Suomen ulkorajojen turvaamiseen tähtäävistä toimista, mutta mainitsi myös, että rajalle saapuvien turvapaikanhakijoiden hakemuksia otetaan vastaan ja käsitellään edelleen.

    – Ministeri Ohisalo pitää edelleen itsepintaisesti kiinni turvapaikanhakijoiden päästämisestä maahan, pandemiasta huolimatta. Rajat on pidettävä kiinni pandemian hillitsemiseksi eikä turvapaikkahakemuksia tule ottaa vastaan tänä aikana, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii.

    – Nyt suomalaisten terveys ja turvallisuus on etusijalla. Meidän resurssimme menevät kaikkein heikoimmassa asemassa olevista huolehtimiseen. Tämän luulisi myös sisäministerin ymmärtävän. Suomi ei ole koko maailman sosiaalitoimisto ja turvallisten maiden kautta saapuvat turvapaikanhakijat tulee palauttaa takaisin sinne, mistä tulivatkin.

    Suomella ei ole varaa ylimääräisiin kuluihin."

    Kyse on siis turvapaikanhakijoista,joita tuskin tässä tilanteessa montakaan tulee mistään suunnasta. Euroopan maiden rajat ovat kiinni ja myös Venäjän. Ne eivät laske läpi kuin omat kansalaisensa. Myös turvapaikanhakijat torjutaan ulkorajoilla.
    Ohisalon tarkoittamia tapauksia voi olla korkeintaan marginaalinen määrä.

    EU-vihaajien lempilaji on valehtelu ja mustamaalaus. Tässäkin vaikeassa tilanteessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun mikään henkilöliikenne ei nyt voi kulkea Suomesta ulos tai sisään, kun henkilöpaluuliikenne loppuu ja sen jälkeen suljetaan satamat ja lentokentät muulta kuin tavarankuljetukselta, niin miten nämä Brysselissä jatkuvasti hyppäävät poliitikkomme ja mepit kulkevat? Saavatko he käyttöön oman virasotilaskoneen, jolla ajelevat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu