Vietkö 1-3 luokkalaisen kouluun?

Hallitus on jälleen kerran tehnyt järkyttävän päätöksen. 1-3 luokkalaisen saa viedä kouluun saamaan lähiopetusta ja koronaviruksen. Missä hallituksen munat? Nyt tarvitaan ulkonaliikkumiskielto ja kattavat testaukset.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Alku viikolla voi tilanne muuttua , kannattaa pitää varasuunnitelmia jos mahdollista .

Äänestä

Päätöksessä todettiin että lapset saa viedä kouluun HALUTESSAAN mutta se ei ole pakollista. On siis aivan vanhempien asia voiko lapset olla kotona etätyötä tekevän vanhemman luona, vai lähteekö vanhemmat töihin ja laittaa lapsen kouluun.

Äänestä
  • Nyt kun hallitus päätti rt tuo kotiinjäänti perustuu vapaaehtoisuuteen niin kotiinjäävä vanhempi joutuu tekemään sen palkatta eikä saa siihen mistään rahaa...kenen talous sen kestää?

    Äänestä

Koronatestauksia lisätään nyt mutta resursseja ei vieläkään ole riittävästi kattavaan kaikkien testaamiseen. Tilanne on sentään Suomessa hyvä kun voidaan testata 2300 ihmistä päivässä, verrattuna Venäjään jossa koko maan kaikki testaukset tehdään yhdessä tutkimuslaitoksessa Siperiassa kyseenalaisella metodilla.

Äänestä

Lapset ehtivät jo iloita kun ei tarvitse mennä kouluun ja nyt media käyttää pilkallista otsikkoa tyyliin: 1-3 luokkalaiset -> pääsevät takaisin -< kouluun.

Äänestä

Johdonmukaista jatkoa kalliitten DDR-päiväsäilöjen aukipitämiselle.
Tottakai, pienimpien aivopesua ei saa keskeyttää.

Mitä pienempi tenava, sitä parempi käsi- ja yskimishygienia ?

Äänestä
  • Sinusta siis alakouujen opettajat aivopesevät pieniä oppilaita. En tiennytkään että opettajiksi on palkattu niin paljon persuja ja muita maahanmuuttokriitikoita.

    Äänestä

Tottakai vien, koska Marin on sitä mieltä, että lapsille se ei ole vaarallista eikä se tartu lapsista muihin perheenjäseniin. Lapset saavat aivastella ja räkiä mielinmäärin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hallitus on jälleen kerran tehnyt järkyttävän päätöksen. 1-3 luokkalaisen saa viedä kouluun saamaan lähiopetusta ja koronaviruksen. Missä hallituksen munat? Nyt tarvitaan ulkonaliikkumiskielto ja kattavat testaukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu