Aika noloa hallitukselle eikö totta, kun se hössöttää koko ajan ja uhkailee ulkonaliikkumiskiellolla, vaikka yhtään koronakuolemaa ei maatamme ole edes kohdannut. Voi vain kuvitella kuinka Marin mielessään toivoo edes muutamia koronakuolemia, jotta hän voisi sanoa että näille kaikille rajoituksille ja uhkailuille on olemassa jokin ihan oikea syy.
Suomen koronakuolemat yhä pyöreä NOLLA!!
Anonyymi
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Väkilukun suhteutettuna Italia on maailman johtava maa coronatilastoissa. Virallisia tartuntoja on Suomeen nähden yli 8-kertainen määrä asukaslukuun suhteutettuna. Suomi tulee perässä runsaan viikon viiveellä. Italian terveydenhuolto on romahtamispisteessä. Myös coronakuolleisuudessa Italia on maailman ykkönen.
Arktisella alueella elävillä suomalaisilla saattaa hyvinkin olla geeneissään vaikka jotain sellaista, mikä tekee meidät immuuneiksi koronakuolemia vastaan. Sepäs vasta olisikin noloa Marinille.
Italiassa 4032 kuolemantapausta, joista 627 viimeksi kuluneen vuorokauden aikana.
Eilen tehohoidossa oli viisi potilasta. Tänään varmaankin jo tuplat. Toivottavasti kaikki selviytyvät.
Juuri sen takia tätä taudin leviämistä yritetään rajoittaa, että tehohoito ei ylirasittuisi ja kykenevät tekemään parhaansa kaikille tarvitsiville.
Aloittaja ei taida ymmärtää kuinka alkuvaiheessa sairaus on. Itämisaika taisi olla joku 5 päivää, joten sen saamisen jälkeen menee tosiaan aikaa ennenkuin oireet tulevat. Ihanteellisentahan olisi ettei kukaan kuolisi, mutta siltä ei todennäköisesti voida välttyä kun seuraa maailman tilannetta. Eli nyt on helppo vielä rehennellä hyvällä tilanteella, mutta kyllä se tulee muuttumaan vielä.
Hallituksen toimet eivät ainakaan ole ylimitoittettuja
päin vastoin poikkeuslaki olisi pitänyt saada voimaan ainakin 2 viikkoa aikaisemmin
nyt pitäisi vakavasti harkita ulkonaliikkumiskieltoa Miksi näin ? Siksi että nuo toimet
säästää miljardeja pitkässä juoksussa
Toukokuu on kuulemma se pahin.
Pelottaa.
Saksassa epidemia alkoi noin yhtaikaa Italian kanssa. Mutta silti Saksassa on koronakuolemia vain n. 1/100 Itakian luvuista.
Asiantuntijatkin ovat tässä asiassa raapimassa päätään.
https://www.thejakartapost.com/news/2020/03/20/dissecting-germanys-low-coronavirus-death-rate.html
Itse epäilen että kysymys on yksinkertaisesti perinnöllisyydestä. Germaanikansat ovat yksinkertaisesti kestävämpiä koronalle. Alhaiset kuolleisuusluvut tähän saakka ovat yhteisiä Saksan ohella Itävallalle ja Skandinavian maille.
Britanniassa kuolleisuus on ollut hieman suurempaa. Mutta tässäkin asian voisi selittä perinnöllisyydellä: kelttiläinen perimä on Britanniassa vahva. Kuten Ranskassakin mikä näissä korona-kuolintilastoissa asettuu aivan nätisti germaanisen ja latinalaisen Euroopan väliin.
Arvaako kukaan että miksei hallitus ilmoita lainkaan niitä lukemia, että kuinka moni kuolee jatkuvasti jokainen päivä normaaliin kausi-influenssaan nyt tämän koronahysterian vallitessa? -Aivan oikein: sen takia, koska ihmiset ymmärtäisivät kuinka turha tämä koronaan keskittyvä hysteria täällä Suomessa on.
ei varmasti ole turhaa !!!!!!!!!!
Hallitukselle kiitos että otti jämäkämmät keinot käyttöön olisi pitänyt ottaa jo muutama viikko aikaisemminkin. Kyllä asia on näin
Skandinavian maissa ensimmäiset kuolemat tuli kun tapaustilastot saavutti noin 1000 tapausta.
Voi profetoida että Suomessa tämä tapahtuu ensi viikolla.
Jos tällaiset virusaallot yleistyvät, mitään ei voida enää tehdä, koska eristäminen tuhoaisi yhteiskunnan. Koronan eristäminen jo maksaa aivan helvetisti ja voi olla syvä lama tiedossa. Siinä kuolee ihmisiä enemmän, vaikka ei virukseen kuolisi. Pääasia, että on hyvä mieli kun pelastaa hetkeksi joitakin ihmishenkiä, jotka kuitenkin kuolevat johonkin sairauteen lähivuosina huonon kuntonsa takia tai itse virukseenkin lähikuukausina. Eristyksellä koitetaan pelata aikaa, joka ei johda mihinkään, jos riittävän toimivaa rokotetta ei saada käyttöön.
Susi kanta on hyvä. Susi yskii usein. Sudella ei havaittua koronaa. Sutta ei ole eristetty.
susi kanta on hyvä se on ihan totta oikeesti se on liiankin hyvä koska susia on ehdottomasti liikaa virallinen arvio lienee olevinaan 200 sutta mutta voisi sanoa ihan hyvin että pieni lapsikin käsittää ja ymmärtää että suomessa susia lienee vähintäänkin 10 kertainen määrä
eli yli 2000 sutta ainakin ja lisää tulee koko ajan itärajan takaa ei ihme että susilaumoja liikuskelee ihmisten pihoissa
Hallituksen mokia tässä asiassa ovat kyvyttömyys valmistautua pandemiaan ja rajojen sulkemisessa epäonnistuminen. Hehän ilmoittivat Ohisalon suulla että turvapaikanhakijat saavat matkustella tänne, oli koronaa tai ei. Näiden lisäksi on vielä Helsingissä paperittomilla oikeus saada terveyspalvelut. Nyt resurssimme eivät riitä alkuunkaan pandemian hoitoon, ja hengityslaitteita tarvitsevat koronaan sairastuvat mamutulokkaat sysäävät vanhempia suomalaisia pois tehohoidon listalta priorisoitaessa niitä jotka pelastetaan. Aika isoja mokia ja puheenaiheita siis.
Kaikkiaan pandemia surmaa vähintää 20000 suomalaista, huonossa lykyssä yli 100000. Kun totuus valkeaa, hallitus on luonnollisesti mennyttä. Kaiken kukkuraksi demarien ja kepun äänestäjien keski-ikä on todella korkea ja heitä kuolee paljon. On tosin sanottava että hallitus näyttää toimineen THL:n johdattamina. THL on haastanut itseään korkeammat asiantuntijatahot, mm. WHO:n ja mokailleet kautta linjan.
>+vaikka+yhtään+koronakuolemaa+ei+maatamme+ole+edes+kohdannut.
Koronan+vuoksi+tehohoidossa+on+nyt+viisi+potilasta.+Tehohoidon+kestoaika+korona-potilaalla+on+noin+12+vuorokautta.+Suuri+osa+tästä+ajasta+hengityskoneessa.
Yleensä+noista+tehohoidossa+olijoista+ainakin+20%+kuolee,+joten+pelkästään+näistä+viidestä+saadaan+se+ensimmäiset+1..2+ensimmäistä+kuolonuhria.
No siltähän se varmaan tuntuu, mutta ota nyt järki käteen ja mieti, miksi muualla maailmassa kuollaan Koronaan. Niin käy täälläkin Suomessa ikävä kyllä, jos ei osata käyttäytyä ja ymmärretä tilannetta. Jos tuntuu hössötykseltä, hakeudu pois täältä, niin et ole viemässä vaikka tehohoitopaikkaa tartunnan saaneelta. Poikkeusolot on poikkeusolot, jos siihen ei sopeudu, kannattaa vaihtaa maisemaa ettei ole muiden tartuntariskinä. Matkusta vaikka Italiaan, Itävaltaan, Saksaan, Amerikkaan. siellä voi olla paremmin... matkailu avartaa! P.S. lue uutisia maailman tilanteesta.
Saamme olla onnellisia, ettei kuolemia ole tullut. Itse olen sitä mieltä ettäpitäis vielä tiukentaa otteita joka paikassa ja paljon. Älytön mahtailu loppukoon.
Pitäis se nyt vähän yksinkertaisemmankin ymmärtää mikä on tilanne.
Aloittaja, sitten kun ihmisiä alkaa kuolemaan, niin tulethan vastaamaan suoraselkäisesti saamaasi kritiikkin ;)
Toi oli tosi hölmö aloitus. Lähiviikkoina se valitettavasti pahenee täälläkin ja sairasvuoteella tullaan sitten katumaan omaa välinpitämättömyyttä.
On hölmöä perustella asioita tuolla tavalla. Epidemia on vasta alkanut täällä ja siksi mitään kuolemia ei vielä. Taatusti ensi viikolla niitäkin tulee. Pitää muistaa, että tautia podetaan monta viikkoa ennen mahdollista kuolemaa. Joissain tapauksissa kuolemaan on mennyt pari kuukautta.
Lisään vielä... Esimerkiksi Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa kuolemia on alkanut tulla vasta viime päivinä. Tapauksia oli 1000 ennen ensimmäistä kuolemaa, mutta sitten niitä on alkanut tulla kiihtyvällä tahdilla. Nyt Ruotsissa on 16 kuollutta, Norjassa 7 ja Tanskassa 9 kuollutta.
On sairasta väittää, että on "noloa" kun kukaan ei ole (vielä) kuollut. Mikä sinua vaivaa?
Älä murehdi. Kyllä niitä kuolemantapauksia viel tulee.
Älä menetä toivorikkauttasi. Virusepidemia kulkee kohti pohjoista ja kyllä täälläkin rupeaa kohta läski tummumaan oikein urakalla.
Älä hättäile viikatemies niittää ensin etelässä ja tullee Kuovien kans tänne Pohjolaan.Mustia pukuja tarvitaan vielä.
No nyt on sitten yksi tapaus. Kolmen viikon kuluttua jo tuhat.
Maailma menee sekaisin Apinalaumakin toimii alykkaammin. Korona vastaa tuholtaan lahinna kausi-influenssaa, kokonaisuudessa kuolleisuus jaa vaihaisemmaksi kuin influenssastaseuraava. Joillakin alueilla kuolleisuus tuplaantuu influenssaan verraten, mutta se kohdistuu niihin, joiden aika on muutenkin lahella.