Korona autokoulusta?

Anonyymi

Onko joku saannut vai onko turvallista mennä ajotunnille?

7

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joko autokouluväki on kokeillut karanteenia ? Kartellia taidettiin jo kokeilla : D

    • Anonyymi

      Mulle tuli jotain näppylöitä aisavvarteen, kum ajoin yli nopeutta inssissä.

      45v alottelia transventtiili

    • Anonyymi

      Ehkä nykyisillä asiakasmäärillä on koronariski minimaalisen pieni.

      • Anonyymi

        2020 alusta 1-3 kk
        Opetus autokoulussa Yhteensä 13 542 8 329 5 341 65
          18v_tai_alle 7 586 5 041 3 308 67
          yli_18v 5 956 3 288 2 033 62
          Nainen 5 859 3 303 1 845 58
          Mies 7 683 5 026 3 496 70

        Opetus opetusluvilla Yhteensä 4 732 3 189 2 103 65
        1 opettaja 18v_tai_alle 4 215 2 905 1 964 66
          yli_18v 517 284 139 51
          Nainen 1 976 1 331 865 64
          Mies 2 756 1 858 1 238 65


    • Anonyymi

      Valtaosa autokouluista palvelee normaalisti
      20/03/2020
      Autokoulut pystyvät palvelemaan asiakkaitaan normaalisti haastavasta koronatilanteesta huolimatta. Myös teoria- ja ajotutkintoja pääsee suorittamaan normaaliin tapaan.
      Suurin osa autokouluissa annettavasta opetuksesta tapahtuu autossa, yksilöopetuksena. Luokissa perinteisesti annettua teoriaopetusta on nyt tietoisesti siirretty verkkoon ja ryhmäkokoja on pienennetty.
      Suomen Autokoululiitto ry:n puheenjohtaja Jukka Kiviniemi kuvaa vallitsevaa tilannetta: ”Autokouluyrittäjät ympäri maan ovat tehneet lukuisia vastuullisia toimenpiteitä sen varmistamiseksi, että teoria- ja ajo-opetusta voidaan antaa turvallisesti ja ammattitaitoisesti, koronaviruksesta huolimatta.”
      Autokoululiitto on kehottanut autokouluja huolehtimaan autojen, simulaattoreiden ja turvavarusteiden desinfioimisesta jokaisen asiakkaan jälkeen. ”Viruksen leviämisen ehkäisy on meidän kaikkien yhteinen asia. Siksi hygieniaan on nyt kiinnitetty erityisen paljon huomiota. Oppilaiden ja opettajien turvallisuus on meille itsestäänselvyys”, Kiviniemi toteaa.
      Autokouluissa noudatetaan valtioneuvoston ja THL:n antamia ohjeita: ”Flunssaisena ei ajo- tai teoriatunnille saa tulla. Samoin riskiryhmiin kuuluvien opetuksessa pidetään nyt taukoa ja opetus jatkuu heidän osaltaan tilanteen normalisoiduttua”, Kiviniemi muistuttaa.
      ”Autokoulujen palveluasenteen ja muuntautumiskyvyn ansiosta valtaosa oppilaista pystyy edelleen suorittamaan autokoulunsa suunnitellussa aikataulussa, vallitsevista poikkeusoloista huolimatta”, Jukka Kiviniemi kiteyttää.

      • Anonyymi

        Eiköhän Berner hoitanut jo aiemmin tuon ryhmäkokojen tietoisen pienentämisen , eikä suinkaan vastuulliset autokouluyrittäjät : D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän Berner hoitanut jo aiemmin tuon ryhmäkokojen tietoisen pienentämisen , eikä suinkaan vastuulliset autokouluyrittäjät : D

        Lvm Berner vihasi autokouluja, vaikkei liikenteestä mitään ymmärtänyt, ja päätti ajaa ne alas sikamaisella juonellaan jolla huijari suunnilleen kaikkia ja sitten pakeni toiseen virkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe