Noudattavatko Jehovan todistajat

Noudattavatko he yli 10 ihmisten kokoontumiskieltoa? Tai kokoontuvatko he valtakunnan saleihin huomenna? Tai johonkin konventtiin?

Kun eivät muitakaan lakeja noudata. Noudattavatko silloin tuota asetusta?

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näyttää vahvasti siltä, että Jehovan todistajat noudattavat hallituksen asettamia rajoituksia nyt koronaviruspandemian aikana. He eivät kokoonnu yli 10 hengen ryhmissä. Siitä kiitokset Suomen haaratoimistolle.

      Jehovan todistajat ovat ottaneet käyttöön Zoom-sovelluksen, jolla voi osallistua kokouksiin etänä. Julkaisin tästä aihesta jutun äskettäin:

      https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s1199.html

      Etäkokouksissa on kuitenjub yksi epäilyttävä kohta, josta Antero Syrjänen kirjoitti Kotimaa24-blogissaan. Lainaus:

      Nyt kun Jehovan todistajien kokoontumiset on koronaviruksen johdosta peruttu, tärkein ei ole heiltäkään unohtunut. Ja se on vähemmän yllättäen raha. Jehovan todistajat lahjoittavat uskonnolliselle järjestölleen rahaa perinteisesti seurakunnan kokouksissa. Valtakunnansaleilla on lahjalaatikoita eri tarkoituksia varten, joihin Jehovan todistajien odotetaan antavan rahaa säännöllisesti. Seurakunnan kokouksissa käydään säännöllisesti läpi lahjoitustilannetta ja pyydetään lahjoittamaan lisää, mikäli rahaa uupuu - ja sitähän uupuu. Vapaaehtoisesti, tietenkin.
      - - -
      Nyt kun seurakunnan kokoukset on koronaviruksen takia peruttu, viimeisin tempaus oli pyytää todistajia suorittamaan lahjoitukset tilisiirrolla. Jehovan todistajilla ei ole rahankeräyslupaa, jolloin toiminta saattaa olla jopa lainvastaista.

      https://www.kotimaa24.fi/blogit/jehova-jumalan-pienuus-ja-raha/

      • Anonyymi

        Rahankeräyslupa pitäisi olla, vaan ei ole. Ainoastaan uskonnollisten kokoontumisten yhteydessä saa kerätä "kolehdin", riippumatta siitä, nimitetäänkö sitä kolehdiksi vai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      208
      4633
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2596
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1522
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1210
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1130
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1129
    7. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1092
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1071
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      136
      1048
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      989
    Aihe