Uskonnot todistaa : Raamattu on satua

Anonyymi

Maailman uskonnot todistavat lähes yksimielisesti siitä että Raamattu on pelkkää sepitettä eli satua.

Uskontojen keskenään suorittamassa riippumattomassa vertaisarvioinnissa päästään 100 % varmuuteen siitä aabrahamilaiset uskonnot ovat pötyä.

12

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kreationismi todistaa kyseiset uskonnot mielikuvituksen lähteeksi.
      Kuuntele kreationistia ja valitse ateismi.

    • Anonyymi

      Entä sitten ISLAM. Tuo suuri maailmanuskonto tuli kertomaan, että uskoa Moosekselle annettuun ja Jeesukselle annettuun on joillekin oikein siitä huolimatta, että paha on koko maailmassa voitolla. Ja Hare Krishna liikkeen kirjat väittävät, että Koraani on Veeda tiedon YDIN ja lyhennelmä. Kävi näet niin, että vaikka Krishnat opettavat kasvissyöntiä niin Jeshuan tuoma kasvisyönti-into vaaransi jopa hindujen elämää. Siksi vuoden 3000 eKr tienoilla Naimisrayan (Stonehenge) metsään kokoontuneet tietäjät lähettivät matkaan Koraanin tekemiseen oikeuttavat kehotuksensa. Ainakin on niin, että on olemassa PROFEETTOJEN KÖYSI TAI KETJU:
      Kristityt uskovat Moosekseen - Islam uskoo Kristinuskoon - Hindut uskoo Islamiin ja kaikki uskoo Hinduihin. Eivät edes hindut pärjää ilman Koraania ja Islam puolestaan hyväksyy Jeesuksen, Mooseksen ja kaikki profeetat.

      • Anonyymi

        höps


    • Anonyymi

      > Maailman uskonnot todistavat lähes yksimielisesti siitä että Raamattu on pelkkää sepitettä eli satua.

      Miten?

      • Anonyymi

        Vain kolme uskontoa tuhansista väittää että Raamattu voisi mahdollisesti olla totta.


    • "Maailman uskonnot todistavat lähes yksimielisesti siitä että Raamattu on pelkkää sepitettä eli satua"

      Jos joku uskonto väittää, että Raamattu on satua, niin sellainen uskonto on satua.
      Oikean uskonnon mukaan Raamattu on Jumalan sanaa ja totuus.

      • Anonyymi

        Kaikki tuhannet uskonnot sanoo mark hyvä samaa toisista uskonnoista mukaan lukien kristinuskon. Ja kaiken lisäkdi kristillisistä lahkoista useimmat toivottavat naapurilahkon helvettiin. Lisäksi uskonnot ovat aina hyvin kulttuurisidonnaisia.


    • Anonyymi

      Miksi Uskontoja on monia, vaikka kaikki lukevat samaa Raamattua?? Johtuuko se tulkinnoista?

      • Anonyymi

        Joo, ja eri Uskonnot ei mahdu edes samaan Kirkkoonkaan, ovat niin riitaista sakkia, vaikka sanaa satukirjaa lukevat!


    • Anonyymi

      Maailmassa on todella paljon uskontoja, monet palvovat luotua enemmän kuin Luojaa. On kivijumalia, puujumalia, niillä on silmät mutta ne eivät näe ja korvat, mutta ne eivät kuule, niillä on kädet, mutta ne eivät voi tehdä mitään..
      Autuas on se ihminen, jonka Jumala on Herra ja jonka vapahtaja on Kristus Jeesus..Hänellä on Jumala, joka on luonut silmän ja korvan, Jumala sekä näkee, että kuulee ja Hänen kätensä tekevät valtavia tekoja..

    • Anonyymi

      Islamin kannattajia lienee miljardi: Koska he uskovat luomiseen, se todistaa että evoluutio on satua!

      • Anonyymi

        Se todistaa vain, että islamissa on tuolta alueelta peritty taru luomisesta. Jos emme olisi näin pohjoisessa ja harvaan asuttua aluetta, niin yhden maailman uskonnon luominen tapahtuisi sotkan munasta. Ei sen kummempaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4609
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2405
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2282
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2189
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      421
      1974
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      172
      1526
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1279
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1075
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      976
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      860
    Aihe