suomenruotsalaisia, jotka eivät osaa suomea?
Kymmenissä tuhansissa varmaan kuitenkin lasketaan.
Kymmenissä tuhansissa varmaan kuitenkin lasketaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Onko kyse asennevammasta vai mistä, kun suomi ei taivu?
Eli pakkosuomi kaikille...!!! Eikö pakkoenglanti jo riitä!
Suomenkielinen kielikylpy kaikille ruotsinkielisille lapsille olisi jo hoitanut asian. Mutta kun tätä ei sallita.
Tvångsförfinskning ?
Suomessa suomea!
Men barn har rätt till undervisning på sitt modersmål,språkbadsskolor är alltid frivilliga.
Liknande som det gjordes mot samerna ?
Käytännössä kielirasistisen ruotsinkieliset vanhemmat ajattelevat vain itseään.
Onko tietoa henkilöistä, jotka eivät oppineet mitään kieliä, "kun oli se pakkoruotsi"?
Veikkaukseni on, että näitä ihmisiä on itse asiassa hyvin vähän.
Loppujen lopuksi suomenkieltä osaamattomia on melkoisen vähän, kaikkihan sitä opiskelevat koulussa. Ehkäpä Ahvenanmaalla on enemmän, lähinnä Ruotsista muuttaneita. Mutta aika moni suomenruotsalainen ei halua puhua suomea, vaan vaatii että heidän kanssaan on puhuttava ruotsia. Varsinkin viranomaistilanteissa tämä tulee eteen. Jotkut taas osaavat suomea huonosti tai varsinkin puhuminen suomeksi on huonoa ja tätä häpeillään. Asioinnissa viranomaisten kanssa ei uskalleta puhua suomea, koska pelätään ettei ymmärrä aivan kaikkea mitä puhutaan.
Åtminstone vid mera krävande samtal med myndigheter och liknande tror jag nog att de flesta (också finskspråkiga) vill använda sitt modersmål.
On arvioitu, että hieman yli 50.000 suomenruotsalaista ei pärjäisi suomen kielellä.
Aina on niitäkin, jotka juuri ja juuri pärjäävät omalla äidinkielellään tai jopa tarvitsevat holhoajan.
Paljonko näitä suomea osaamattomia on kaksi-kolmikymppisistä?
Nythän lapset opiskelevat ruotsia palvellakseen ikäisiään ja näitä vähän vanhempia.
Kyllähän ne suomea osaa kaikki nykyään.
Vardagsfinska ,men inte för mera krävande samtal.
Vanhemmat ovat itse vaikeuttaneet lastensa suomen osaamista separatistisilla asenteillaan ja käytännön toimilla.
Tarkoitin siis "mera krävande samtal". Nuoret puhuvat kyllä arkisuomea hyvin, mutta arkiruotsikin on sekakieltä.
Svenskspråkiga ungdomar använder många finska ord och engelska förstås .
Finskspråkiga igen engelska ord.
Sällan talas det högsvenska eller finska bland ungdomen i vardagslivet även om man behärskar det.
Vill inte finskspråkiga föräldrar då att deras barn kan sitt eget modersmål ?
"Sekakieli" on yksi puheen rekisteri. Se on hyvin normaali ilmiö etenkin maissa, joissa puhutaan useita kieliä. Esim. kanadanranskassa on paljon englannin sanoja.
Tämä ei tarkoita sitä, etteikö henkilö tarvittaessa osaisi käyttää korrektia kieltä esim. työhaastattelussa.
Sisäsiittoisuuden takia on sukuja joissa ei opita kieliä, ei suomea eikä esim. englantia.
Ruotsi on tuon närpiöläislahkon ainut kieli jonka he kuvittelevat kuuluvan suurvalta Ruotsille. Siskojen naiminen vähemmälle ja ahkerampi ote opiskeluun niin ehkä närpiöläisilläkin olisi mahdollisuus ymmärtää englantia ja suomea.