EU hajoaa ku paska tuuleen. Germaani löi ekana RAJAT
KIINNI.
Eu:sta voi sanoa, että SEN PITUINEN SE
KIINNI.
Eu:sta voi sanoa, että SEN PITUINEN SE
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koronapandemia vain vahvistaa EU:a.
Mitään hajoamista ei ole ilmennyt.
Kansallisvaltiot ovat ottaneet päätökset omiin käsiin pakon sanelemna, Eu:n purku on alkanut.
Jäsenvaltiot johtavat pandemian torjumista kukin osaltaan,koska se ei kuulu EU:n toimivaltaan.
Koko eu alueella on nyt rajat suljettu se tarkoittaa että etenkin keski-euroopassa alkaa pian olla puute etenkin ruokatarvikkeista,tämä pandemia koettelee etenkin keski-eurooppaa.Tämä on meille merkki erotaan euroopan unionista
Nii just! Mä olen samaa mieltä., Nyt kun Uusimaa eristettiin, Uudellamaalla voitais järjestää kansanäänestys Suomeen kuulumisesta. Mä luulen, että kaikki ilahtuisi, jos koko muuta Suomea elättävät hesalaiset jäisi Euroopan Unioniin ja Itä-Suomi voisi liittyä ihanan täydelliseen Venäjään. Pohjanmaan länkkärit voisi pysyä itsenäisinä ja kaikki olis jeejee jippii harasoo!
Se, että epidemian vuoksi eristetään alueita on rationaalista toimintaa. Alueita ei eristetä sen vuoksi, että ei haluttaisi kuulua Euroopan unioniin. Kun Uusimaa on nyt eristyksessä, se ei tarkoita, että uusmaalaiset haluaisivat jakaa Suomen osiin! Suomessa voi moni muukin alue mennä kiinni. Lappi ehkä seuraavaksi.
Euroopan johtajat eivät ole niin tyhmiä kuin Pietarin trollit kuvittelevat. Kyllä EU:ssa ymmärretään, että nyt on meneillään globali kriisi, joka romahduttaa talouden kaikkialla. EU:ssa tiedetään, että sitä ei ole rakennettu tällaisia kriisejä silmälläpitäen; tietenkin Euroopan liittovaltio olisi pystynyt paremmin puuttumaan yksittäisten osiensa terveydenhuoltoon, mutta itsenäisten valtioden unionilta sellaisia työkaluja ei ole. Ja kuitenkin EU tekee jatkuvasti vuorokauden ympäri lieventääkseen koronakriisin inhimillisiä ja taloudellisia vaikutuksia. Pelottavaa on se, mitä Yhdysvalloissa ja Venäjällä tapahtuu. Kummassakaan suurvallassa koronaepidemiaan ei suhtauduta riittävällä vakavuudella. USAssa sairastuneiden ja kuolleiden määrät kaksinkertaistuvat kolmen vuorokauden välein, mikä tarkoittaa noin 2,2 miljoonaa uhria vuodessa. Venäjä kiisti ongelman pitkään, mutta se on kytevä aikapommi. Toivottavasti maa ei ajaudu sisällissotaan, kun kriisi ylittää sietokyvyn.
Rajat on suljettu ihmisten vapaalta liikkumiselta eräin poikkeuksin.
Tavarat, tieto ja pääoma kulkevat edelleen vapaasti.
Pandemian mentyä EU:a tarvitaan entistä kipeämmin.
Eu hajoaa kriisimaiden velkojen takia.