Miten reagoit "sloganeihin."

jos esimerkiksi auton takaikkunassa tai valopylväässä on
- Jeesus tulee oletko valmis-
- Usko niin pelastut -

ym. lappuja, tarroja ?
Kyselen tätä koska sain em. tarroja
ja aion autoni takaikkunaan sen / niitä laittaa.
1558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En mitenkään. Uskokoot jokainen mitä haluaa.

Äänestä

En mitenkään, sillä liikenteessä ei kuulu reagoida epäolennaisiin asioihin vaan liikkua mahdollisimman turvallisesti.

Jos tuollaisesta autosta nousee väkeä, koetan tietysti pysyä siitä kaukana koronatilanteesta riippumatta.

Jeesuksen tulotarroja liimailtiin jo nuoruudessani, ja ne olivat silloinkin katteettomia.

2Äänestä

Repe on oikeassa.
Itekin näin noita pylväissä jo 70 luvulta lähtien.
Takalasiin aion kuitenkin laittaa.
En kiusallani, vaan että sanomaa jaan tällä tavalla.
Joissakin vehkeissä näkyy olevan kala "symboleja".
Muistaakseni kala oli merkkinä salaisista kokouspaikosta
alkukristittyjen vainon takia.

Äänestä

.. ja vielä:
aikoinaan liikkui 244 Jeesus-Volvo.
itse ajattelen, että meni hieman överiksi,
vaikka sanoma olikin mielestäni oikea.

Äänestä

Jos on tuttavan autossa, niin aivoissani syntyy viejähaarakekytkentä kyseisen tuttavan ja hihhuliluokan synapsien välille.

Äänestä

Häpeän kuulumista helposti vedätettävään lajiin.

Äänestä

P. Jarla otta myös reilusti kantaa uskontojen olemuksiin. Fingerporin jeesusstripit saattavat aiheuttaa lievää verenpaineen nousua hurskaille.
Itse fanitan niitä sarjiksia :)

Äänestä
  • Fingerporit on ihan parasta...

    1Äänestä

Minusta paras on:
Tässä menee ateisti helvettiin!

2Äänestä
  • Minusta paras on Trumpiin liitetty puskuritarra: "Elect a clown - expect a circus" eli "Valitse pelle - saat sirkuksen".

    Äänestä

En yleensä reagoi mitenkään. Pari takapuskuritarraa on tosin jäänyt mieleen. Näin Teksasissa 80-luvulla tarran, jossa luki "biology is not destiny". Tuon lauseen kryptistä merkitystä pohdin joskus vieläkin.

Toisen kerran kävelin kadulla tuntien syyllisyyttä epätäydellisyydestäni kristittynä. Kadun vieressä oli pysäköitynä auto, jonka puskurissa tarra: Christians aren't perfect, they are just forgiven (kristityt ovat armahdettuja, eivät täydellisiä).

Toki minä senkin pään sisällä tiesin. Mutta tuossa hetkessä tietoisuus siirtyi ns. sydämen tietoisuudeksi, eli osaksi elämää. Voisi miltei sanoa, että juuri oikeaan aikaan tarran muodossa tullut muistutus muutti elämäni.:)

Äänestä

Itse en reagoi mitenkään, jos teksti on maltillinen ja asiallinen, eikä peitä ajonäkyvyyttä ja ole turvallisuusriski.

Kauan sitten kävin Jugoslaviassa, Tito oli kuollut muist. edellisenä vuonna. Autojen tuulilaseissa oli isoja Titon kuvia ja iskulauseita. Tito-palvonta oli uskomatonta. Mietin, että Suomessa ei tällaista sallittaisi, että jonkun palvotun äijän kuva ja poliittiset iskulauseet peittäisivät ajonäkyvyyden.

Joillain katolilaisilla saattaa peilistä roikkua Neitsyt Marian tai Kristuksen näköisiä, pieniä nukkeja, yhdessä karvanoppien ja sen saksalaisen kuusihaisulin kanssa. En ole vielä keksinyt, mikä sen karvanopan sanoma on. Voisiko joku valistaa?

Siitä vaan kalakuvia takapuskuriin!🐟
Mun puolesta.

Äänestä

Jeesus tulee, on jo nähty Seinäjoella.

Äänestä

Kahta asiaa en vaihda, Chevyä ja vaihteita.

Äänestä
  • Chevyn pikkulohkon jatkeena yleisimmin käytetty TH-sarjan laatikko oli sen verran hyvä laatikko, että se kelpasi Jaguaariin, Bentleyhin ja Rolls Royceen. Onpa noita ollut Ferrareissakin.

    Meillä ne on tunnettu parhaiten amerikkalaisten lava- ja pakettiautojen vaihdelaatikkoina.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

jos esimerkiksi auton takaikkunassa tai valopylväässä on
- Jeesus tulee oletko valmis-
- Usko niin pelastut -

ym. lappuja, tarroja ?
Kyselen tätä koska sain em. tarroja
ja aion autoni takaikkunaan sen / niitä laittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu