Kukapa muistaa mitä olivat Sakilaiset?
SAKILAISIA
DonQuu
6764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=Sakilaiset&btnG=Google-haku&meta=lr=lang_fi
kun edesmennyt vaarini niistä kertoi:=)Oli sellaisia pikkusen huligaaneja tai sellainen oma jengi aikoinaan stadissa joilla oli vaatteetkin erilaiset kuin muilla nuorilla kundeilla:=)
Se on 1920-30-lukujen termi. Sakilainen = sakkilainen, sakissa eli jengissä liikkuva pikkurikollinen nuori aikuinen, jengiläinen. Nykyajan sakilaisia ovat gangstaräppäriskeittarihiphopparijoujoujätkät.
ne todella olivat ja kuulemma i lähewskään kaikki pikkurikollisia,mut onhan kaikki nuori vanhempien mielestä vielläkin rikollisia:=)Toi sun nimike tänpäivän sakilaisten on hauska hehehee:=)
Pieksämäelläkin oli nuorisojengi vähän aikaa sitten.
Ihmettelen sitä kun kansa kannattaa noinkin laajasti presidentiksi Pekka Haavistoa? Haavistohan syyllistyi rikoksiin kuljettamalla Al-Holin pakolaisleiriltä porukkaa laittomasti Suomeen. Lisäksi Pekka Haaviston pitkänä miinuksena ja esteenä presidenttinä toimimiselle on hänen HOMOUS. Kannattaa miettiä aivoilla ketä sitä tukee maan seuraavaksi presidentiksi!