Italialta taas paha lukema: 743 kuollutta

Ei vieläkään käännettä parempaan.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Flunssaan on joka vuosi kuollut noin 600000 ihmistä.

Onko nämä jotain uutisia?

Äänestä
  • Tunnetko monta flunssaan kuollutta?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tunnetko monta flunssaan kuollutta?

    Itse en koskaan ole kuullut kenenkään kuolleen flunssaan.Siksi ihmetyttää nämä jatkuvasti siteeratut suuret luvut (jotka vaihtelevat miten sattuu puhujasta riippuen, ja viitteitä lähteisiin ei ikinä ole esittää).

    Äänestä

  • Onko joka vuosi flunssan takia tehohoitopaikat täynnä?

    Aiheuttaako joka vuosi kausi-influenssa tarpeen pystyttää väliaikaisia sairaalatelttoja sairaaloiden edustalle?

    Otetaanko joka vuosi flunssan takia jäähalleja käyttöön tilapäisiksi ruumishuoneiksi?

    Valjastetaanko joka vuosi kausiflunssan takia armeijan kuorma-autot kuljettamaan ruumiita naapurikaupunkien krematorioihin, jos vainajien kotikaupunkien krematoriot eivät ehdi polttaa kaikkia ruumiita?

    Ylireagoivatko viranomaiset aina silloin tällöin kausi-influenssan takia paikallisesti mm. sulkemalla kokonaisia kaupunkeja?

    Äänestä

  • Ei+todellakaan+mikään+ole+uutta+kuolemissa.+Italiassa+on+60++000+++000++nupoa,+Flunssiin+ja+viruksiin+kuolee+arviolta+1+%++("ennenaikaisesti"+vanhuksia+kuitenkin).Tämä+tarkoittaa+Italiassa+noin+600+000+nupoa.++Aivan+normaalitahti,+jopa+hiljaisempi,+tehotoimista+johtuen.UUTTA+on+se,+että+nyt+Kapitalismin+konkurssia+("finananssikriisi")+ei+peitellä+Huuuuutavalla+"työvoimapulalla"+eikä+"nolla"-koroilla.++Oli+siis+keksittävä+jotain+muuta,+olettehan+jo+ulosotossa

    Äänestä

Fasistit vähättelevät kuolemia. Yllättikö se teitä ketään?

Äänestä

No italia voi ottaa tilalle mamuja...
Eli kuolleet helppo korvata elävillä Tuskin pakolaisista tulee pulaa vaikka italiassa kuolisi miljoona...

Äänestä

Edelleen siis Italia taistelee kriittisellä tasolla eikä ehdi kaikkia tapauksia hoitaa. Ainoa myönteinen asia että parantuneiden määrä kasvoi jonkin verran enemmän kuin uusien tapausten määrät. Mutta uusia tapauksia tuli enemmän kuin edellisinä päivinä.

Äänestä
  • Juurikin oli statistiikkaa tuolla twitterissä että viimeiset kaksi päivää korona kuolemat ovat olleet laskussa Italiassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juurikin oli statistiikkaa tuolla twitterissä että viimeiset kaksi päivää korona kuolemat ovat olleet laskussa Italiassa.

    Vanhaa tietoa. Uusin tieto tuli juuri. Ruudussa tosiaankin 743 kuolemien kohdalla tälle päivälle.

    Äänestä



  • Anonyymi kirjoitti:

    Vanhaa tietoa. Uusin tieto tuli juuri. Ruudussa tosiaankin 743 kuolemien kohdalla tälle päivälle.

    Väärää tietoa sinulla. Tässä tarkat määrät kuolemista viime päiviltä.

    https://www.worldometers.info/coronavirus/country/italy/

    Äänestä

Britanniassa+uusien+tapausten+määrä+nousi+maanantaina+50%:lla+edellisestä+päivästä.

Äänestä

Ei muuten tule Espanjankaan tilanne kääntymään pysyvästä parempaan kuin ehkä ensi viikolla. Espanjan huippuluvut voivat tulla tämän viikon lopulla.

Äänestä

"tauteihin kuolee miljoonittain ihmisiä joten miksi valitatte sitä että USA tuhosi Irakin"

-persulogiikkaa

Äänestä

Lombardian maakunnassa tähän mennessä 4,178 virallista koronakuolemaa. Todellinen lukema kotiin kuolleet mukaanlukien voi olla jopa 12,000.

Äänestä

Aloituksessa esitetylle luvulle ei ole kerrottu alkuperää.

Linkki tai valehtelet.

Äänestä
  • Iltalehdestä peräisin

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006450360.html

    "Synkät luvut Italiasta: 743 kuollut päivässä koronaan – IS seuraa"

    Ei voi olla näin vaikeaa ihmisillä kertoa aloituksessa mistä tieto on peräisin. Kun siis itse tiedätte lukeneenne sen iltapulusta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Iltalehdestä peräisin

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006450360.html

    "Synkät luvut Italiasta: 743 kuollut päivässä koronaan – IS seuraa"

    Ei voi olla näin vaikeaa ihmisillä kertoa aloituksessa mistä tieto on peräisin. Kun siis itse tiedätte lukeneenne sen iltapulusta.

    Olisi se ollutkin outoa jos ulkonaliikkumiskielto olisi kymmenessä päivässä leikannut kuolemantapausten määrää. Kun siis kuolemantapaukset tulevat noin kolme viikkoa sairastumisien perässä ja tuo kielto vaikuttaa vain uusien sairastumisien määriin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei vieläkään käännettä parempaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu