Oletko sinäkin tullut samaan lopputulokseen?
En koskaan muuta Helsinkiin
21
139
Vastaukset
- Anonyymi
En koskaan muuta Helsinkiin
Oon. mä en voi flyttaa stadii kun mä oon födannu täällä ja budjannu kans koko ikäni.
T. 68v- Anonyymi
Niin. Köyhillä ei ole varaa. Ei jatkossakaan.
- Anonyymi
Maallepako alkanut. Pitäkää kiirettä talojen hinnat nousussa syrjaseuduilla.
- Anonyymi
Mitä minä ennustin tuossa talvella? Tonttien sekä talojen hinnat tulevat nousemaan juuri tämänkaltaisten syiden takia. En silloin puhunut koronasta mitään vaan siitä että hesalaiset pakenee maalle haittamaahanmuuttoa. He pakenee kuten nähdään, muidenkin syiden takia maalle. Mitäs lähtivät yleensäkään sinne betoniseen globalistiseen sillisalaattiin? Impivaara tulee, oletko valmis.
- Anonyymi
Helsinki alkaa langeta ääliöiden käsiin
ja on menetettyä aluetta.
Kaikki vihreät ja punikki
äliöt tekee siitä .... kehitysmaan.
Ei ole järkeä ja uskallusta sen vertaa, että suojaisi muuta suomea
maanhtuloliikenteeltä.
HUS? maan prceen reikä. - Anonyymi
En muuttaisi vaikkei mitään koronaakaan olisi. Kokoomuksen grynderit tekevät Helsingin mahdottomaksi asua kantasuomalaisille.
- Anonyymi
Hyvä kommentti.
- Anonyymi
Siellä taitavat kyllä olla vihreät niskan päällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siellä taitavat kyllä olla vihreät niskan päällä.
Helsinki on kokoomusjohtoinen.
- Anonyymi
Täällä toinen täysin samanmielinen.
- Anonyymi
Parempi kun taivastelijat pysyvät ulkopuolella.
- Anonyymi
Taivastelen pääkaupunkiseutua täältä landelta.
Muutin reilu 10 vuotta sitten pois stadista landelle.
Nyt jälkeenpäin tuntuu käsittämättömältä miksi en muuttanut aikaisemmin.
Pääkaupunkiseutu on muuttunut jo peruuttamattomasti. Eikä kaikki muutos ole ollut pelkästään positiivista. Kuten ei muuallakaan.
Itse tein kuitenkin valinnan jota en ole katunut.
- Anonyymi
Helsingissä voivat asua vain ökyrikkaat joilla on paljon pääomatuloja joita verotetaan lievemmin kuin palkkatuloja.
- Anonyymi
Minä muutan sinne mistä sopivimman duunipaikan saan , kaupungista välittämättä sillä duuni on tärkein mikä pitää elämäni yllä .
- Anonyymi
Helsinki on itsekeskeinen. Järki on hiipunut, sen huomaa monessa kohdin.
- Anonyymi
Olen koko ikäni asunut pääkaupunkiseudulla. Paljasjalkainen stadilainen. Landella on mukava piipahtaa, mutta moni tarvitsee toimeentulonsa varmistamiseksi työtä ja sitä nyt on vaan yleensä riittänyt pk-seudulla parhaiten. Myös kaikentyyppiset palvelut ovat melkeinpä kävelymatkan päässä. Ei olla yhden tai kahden kaupan varassa ja liikkuminen on vaivatonta.
Tietysti asunnot ovat kalliita, mikä johtuu siitä, että jengi böndeltakin on koko ajan hakeutunut stadiin. Jos täällä on niin kurjaa, niin miksi koko ajan olette muuttaneet. Varsin landen nuoret naiset ovat ekana lähteneet ja sitten yleensä myös nuoret miehet ellei peräkammarin poikuus ja äidin pullantuoksu houkuta.
Itse olen vaimoni kanssa jo eläkkeelle ja myös aikuiset lapseni elävät pk-seudulla. Ei ole ainakaan syytä muuttaa pois. Mutta se on tietysti eri kuin muuttaa tänne muualta. Pk-seudun kasvattaminen ei ole mikään itsetarkoitus. Yleensä on vain ollut niin, että uusia yrityksiä eli työpaikkoja perustetaan sinne, missä on ihmisiä eikä pelkkää lakeutta. Mutta jokainen tehköön valintansa sillä edellytksellä, etteivät ruinaa stadilaisia maksumiehiksi niin kuin tähän asti on käynyt valtionosuuksien tasausjärjestelmän muodossa. - Anonyymi
Helsingistä perheet lähtee ja sossuporukkaa tilalle.
- Anonyymi
Ei helsinkiin kannata muuttaa se on rannikkokaupunki ja jää meren alle ettekö te ole kuulut reetan ilmastonmuutoksesta?
- Anonyymi
Ja mun ainoa aatteeni on, oonko kypäräni
Kaikki jo kerännyt
Vaikken koskaan mene Helsinkiin
Wandailla parakissa oon herännyt
Vaikken koskaan mene Helsinkiin
Monen juntin ja iigorin vierestä oon Seutulassa herännyt- Anonyymi
Asun itse Helsingissä (syntynyt täällä), jota nykyään vihaan. En ymmärrä mikä tässä kaupungissa kiehtoo. Sillit sardiinit purkissa, alepa fillarit, pakokaasut, saastunut meri, tympeää jengiä,autoilua vihataan, mutta lentely balille ok, mihinkään perusasiaan ei puututa/osata, kunnossapito jne retuperällä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741360Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11930Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79862Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51684- 53654
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv42583Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot132579Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45547