Ylösnousemuskokemusten juhla lähestyy

Taas lähestyy aika, jolloin juhlitaan pari vuosituhatta sitten Jeesuksen opetuslasten kokemia kohtaamisia ylösnousseen mestarinsa kanssa. Mitä nämä kohtaamiset olivat? Millaisia ne olivat? Varhaisin kuvaus on apostoli Paavalilta. Mikään hänen kuvauksessaan ei anna aihetta ymmärtää, että hänen kokemuksensa poikkeaisi muiden apostolien kokemuksesta muuten, kuin että hän oli viimeisin ylösnousseen kohdanneista.

Millainen kohtaaminen siis oli? Voimakas henkinen ja hengellinen muutos, metanoia, arvojen ja asenteiden perinpohjainen myllerrys. Tästä on ollut kyse muidenkin apostolien kohdalla. Mestarin opit ns. kolahtivat.

Mitä ylösnousemuskokemusten juhla merkitsee sinulle?

13

174

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilm vaikeeta on, joten lätinät sikseen juhlien aika ohi.

      • Eipä ole kummoinen ylösnousemus, jos sillä on merkitystä vain hyvinä aikoina.


    • Anonyymi

      No, Pääsiäis-kertomuksessa voimme muistaa, kuinka sureva Maria Magdaleena, aamulla varhain lähti haudalle ja mikä siellä odotti: tyhjä hauta!

      Ensinhän Maria M. kai oletti roomalaisten ryöstäneen Jeesuksen ruumiin, mutta opetuslasten ja Jeesuksen ystävien yhteydenpidossa alkoin epäilys ja toivo ylösnousemuksesta herätä.

      Mitä he ajattelivat? Että Jeesus on noussut kuolleista ja elää nyt ja Hänet koroitetaan Israelin kuninkaaksi!

    • Anonyymi

      Raamatun mukaan ihmiset sanoivat teidän hakeneen jeesuksen yöllä haudasta.

      • Anonyymi

        Kyllä. Kerrottiin että opetuslapset olisivat varastaneet Jeesuksen ruumiin. Se on hyvin mahdollista, jopa todennäköistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Kerrottiin että opetuslapset olisivat varastaneet Jeesuksen ruumiin. Se on hyvin mahdollista, jopa todennäköistä.

        Miksi he olisivat niin tehneet?
        Kadonnut ruumis yksinään ei todista ylösnousemuksesta.

        Pitäisi myös tavata tuo ylösnoussut, elossa.

        Ja näinhän tapahtui: apostoli Tuomas peräti koski Jeesuksen naulojen haavoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi he olisivat niin tehneet?
        Kadonnut ruumis yksinään ei todista ylösnousemuksesta.

        Pitäisi myös tavata tuo ylösnoussut, elossa.

        Ja näinhän tapahtui: apostoli Tuomas peräti koski Jeesuksen naulojen haavoihin.

        No sehän ei olisi ollut ensimmäinen kerta kun uskovaiset huijaavat.


    • Pelkkää paavalilaista kummitusteologiaa nuo ylösnousemusjutut. Kyllä profeetta Jeesuksenkin aikalaiset jo se tiesivät, etteivät kuolleet nouse ylös. Sitä paitsi kaikkinaisten vainajahenkien kanssa seurustelut on ankarasti kielletty. Paavali haksahti spiritismiin ja siitä nämä harhaopit myöhemmin siirtyivät evankeliumeihin.

      • Anonyymi

        Kyllä siellä teidänkin piirissä on spritismiä, kabbalaa, golemeita sun muita....


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä siellä teidänkin piirissä on spritismiä, kabbalaa, golemeita sun muita....

        Missähän "meidän piirissä"?


      • Tietenkään kuolleet eivät Jeesuksen aikana nousseet takaisin elämään sen enempää kuin nykyäänkään. Ylösnousemuskokemukset ovat kuitenkin jotakin todellista, vaikka niihin ei tietenkään ole liittynyt mitään todellista kohtaamista teloitetun Jeesuksen kanssa, ei fyysisesti ylösnousseen sen enempää kuin minkään henkiolennonkaan kanssa. Mainittakoon, että Jeesuksen teloitus ei välttämättä ole tapahtunut juutalaisten pääsiäisjuhlinnan aikaan. Paavalin uhriteologia on voinut vaikuttaa siihen, etä evankelistat myöhemmin sepittivät pääsiäistapahtumat Jeesuksen viimeisten päivien viitekehykseksi. Samoin Jeesuksen teloituksen ja ns. ylösnousemuskokemusten sekä opetuslasten Jerusalemiin paluun välissä on todennäköisesti huomattavasti pidempi aika, kuin evankeliumit antavat ymmärtää. Osa evankelistoistahan jopa väittää, että opetuslapset eivät olisi paenneet Jerusalemista Jeesuksen vangitsemisesta pelästyneenä, joka kuitenkin on ollut todennäköinen ja luonnollinen reaktio uhkaavassa tilanteessa.


    • Anonyymi

      Kyllä juhla merkitsee sitä mitä se todella onkin:

      "Kristus nousi kuolleista, kuolemalla kuoleman voitti ja haudoissa oleville elämän antoi."

      • Niin kaunis kuin tämä ortodoksinen pääsiäistropari onkin, niin se lähinnä heijastelee kristinuskon opinkappaleiden muotoutumista pakanamaailmassa, joka ei enää ymmärtänyt UT:n tekstien umpijuutalaista symboliikkkaa. Toki tämäkin tropari ajaa asiansa, jos se otetaan, kuten UT:n tekstitkin, eli symboleina, midrashina, opettavaisena kertomuksena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      96
      3247
    2. 69
      1109
    3. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      23
      1068
    4. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      72
      1010
    5. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      318
      953
    6. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      141
      823
    7. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      59
      794
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      54
      719
    9. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      711
    10. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      267
      667
    Aihe