Sleyn ja Lahden Lutherin kirkon sananvapaus.
Onko arvostelu Sleyn ja Lahden Luther kirkon kiinteistöyhtiötä kohtaan sallittua? Mihikään kysymyksiin ei vastata maileissä eikä yhtiökokouksissa. Ei paikkaa missä arvostelun suoritaisi. Isännöijä ja hallitus eivät vastaa. Monta vuotta olen yrittänyt. Jos arvostelee maililla, saa postiluukusta prosyyrin "Jumala on hyvä Jumala", jossa kerrotaan mitä synnit aiheuttavat. Yhtiökokouksissa kirkon kahviossa taas ovat kuulemma kirkon seinät niin pyhiä, ettei arvostelu ole soveliasta. Onko tämä kuinka yleistä Sleyn ja Lutherin kirkon piirissä.?Yhtiössä on isännöitsijänä Lahden isännöinti palvelu ky. Toiminta käsitykseni mukaan pelkkää salailua, kieroilua jne..
Kun muutin asumaan vuosia sitten Lutherin kirkon viereen, ihmiset puhuivat, että oat kaikki valehtelijoita, kieroilijoita jne .. Pidin aluksi puheita median tuottaminen mielipiteinä. Nyt uskon puheiden olleen totta ja toiminnan vielä pahempaa, suorastaan ala-arvoista?
Olenko uskonnon uhri?
5
198
Vastaukset
- Anonyymi
enpä tiedä aloittajan kokemuksia, käsityksiä, tms.
voin sanoa, että olen uskonon uhri (lahkon opetuksen uhri), itse mennyt asioita lävitse, vaan: lahkot = on joku entisaikojen ns, "raittiusseura".
tavallaan hyvää opettavat, vaan jo ennestään raitis (alkoholista, tms.vapaa.) eivät oikein suopein silmin katsele, kun ei ole mitään "järisyttävää" tuo tullessaan, kuin se mikä on ollut ja on: Jeesuksen Kristuksen kuolema ja Ylösnoussut vapahtaja. - Anonyymi
En luota sellaiseen kirkkoon, joka käyttää itsestään jonkun ihmisen nimeä. Silloinhan nämä ovat sitoutuneet jonkun ihmisen nimeen Jeesuksen nimen sijasta.
Muistettava, että Jeesus kielsi tappamasta, mutta Luther käski tappamaan kaikki ne joita hän kutsui "anapabtiksiksi" . Luther käski vainoomaan kaikkia, jotka kastoivat uskoontulleet, niinkuin Raamattu opettaa kastamaan uskoontulleet. jne.
Lutherin tekstejä käyttivät natsit holokaustissa. Täsmäytys keskustelun aloitukseen.
En ole uskonnon uhri siinä mielessä, että koskaan minuun pystyisivät ideologisella kannalla vaikuttamaan. Olen sen verran vahva henkilö että mikään henkinen painostus tai aivopesu ei kohdallani onnistu eikä ole koskaan onnistunut. Haluan vaan tuoda esille myös tämän puolen asiasta.
Jatkuva kieroilu, salailu sekä kyvyttömyys vastata teoistaan esitetyihin kysynyksiin tuntuu olevan pikemmin sääntö kuin poikkeus Sleyn ja Lutherin kirkon edustajien keskuudessa.
Olen valtion kirkon kannattaja. Siitäkin voin tosin olla montaa mieltä. En ole kuitenkaan mitään negatiivista kohtelua Heidän taholtaan saanut. Työeläkkeellä olen ollut noin 6 vuotta. Tyhmäänhän tämä arvostelu on, mutta toisaalta hyvää taistelua vanhuuden dementiaa vastaan.- Anonyymi
Otsikon kysymykseesi: Olet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567785Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072303Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31166Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41155Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371006Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43954