Mitä jos on hengitystieinfektio

Anonyymi

ja auton katsastusaika umpeutuu?

13

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hampaat irvessä pitää raitisilmasuodatinta suussaan ja menee vaan.

    • Anonyymi

      Oikeuttaako sairastuminen rikkomaan katsastusmääräyksiä myös korona ajan mennessä ohi? Jos makaat sairaalassa vaikkapa vakavien vatsavaivojen takia, niin pitäisikö yhteiskunnan antaa anteeksi autosi katsastus? Saako sairaana ajaa punaisia päin? Entäs näpistää kaupasta suklaapatukan kun on kuumetta?

    • Anonyymi

      Kuoleman sairas ei tarvitse enää autoa, joten peltilehmä viedään Kuusankoskella kun on saastunut!

      • Anonyymi

        Mitä siellä Kuusankoskella on, miksi auto sinne viedään?


    • Anonyymi

      Se auto täytyy ensin korjauttaa, ei mene muuten läpi.

    • Anonyymi

      Kuusakoskella menee läpi. Koneenkuljettaja on brutaali ammatissaan.

      • Anonyymi

        Kuusankoskella on monta työkonekuskia, myös taksikuskia kumpaa tarkoitat?


    • Anonyymi

      Katsastuksessa ei kysytä ajokorttia tai omistusuhdetta.

    • Anonyymi

      Katsastuksia siirretään.

    • Anonyymi

      Asiallinen vastaus:
      Mikäli katsastusaika on umpeutunut.

      Saat silti ajaa auton katsastuspaikalle, kunhan varaat ajan netistä etukäteen. Kuvakaappauksella tai tallennuksel la dokumentti puhelimeen todisteeksi ja sitten vaan ajat katsastukseen.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse edes mitään dokumenttia tai kuvankaappausta, riittää, että olet varannut ajan katsastusasemalta, kun olet sinne menossa sinä ajankohtana, poliisi voi sitten soittaa asemalle ja varmistaa sen, jos pysäyttää matkalla.


    • Anonyymi

      Kuvitteellinen tilanne:

      Ring ring

      Martti: Haloo
      Repa: Repa tässä moi.
      M: Moi.
      R: Autatko kaveria? Pitäs auto katsastaa, mutta kun tauti. Olisiko vaivaksi, jos tällä viikolla kävisit katsastama miun auton?
      R: Kyllä se soppii. Miu tuun huomenna hakemaan auton ja palautan sitten katsastettua.
      M: Kiitti hirveesti

      • Anonyymi

        Tuo kuvitteellinen tilanne ei sovi kaikille. Kaikki sukulaistet on 70 ja kaikki muut jo 50 ja yli 5 km etäisyydellä ja hekin välttelevät koronaa.

        Kätevin tapa on tilata netistä, aloittajallahan on netti kun tässäkin kirjoittelee ja myös maksaa. Silloin tulevat hakemaan ulkoa. Jos sää sallii pidä ikkunat auki, se hengitysilma pahinta on, ei pinnat.
        A-katsastuksen sivuilta, ja yllätys kun olin, siellä oli useampia ulkona odottavia ja katsastaja haki auton ja toi kaikki.


        Noutokatsastusautoista puhdistamme ennen luovutusta ovenkahvat, ohjauspyörän, vaihdekepin ja avaimet.
        Suosittelemme ajanvarausta ja maksamista etukäteen. Tämä lyhentää odotusaikaa asemalla.
        Ennakkoon varanneita ja maksaneita asiakkaita tulemme myös aina pihalle vastaan. Asiakas voi tse päättää tuleeko sisätiloihin vai odottaako ulkona.

        https://www.a-katsastus.fi/koronavirukseen-varautuminen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe