Sisäministerinä Ohisalo on tehnyt vakavat virheet kansalaisten suojelemiseksi, ei ole ollut tietoinen vastuustaan laiminlyömällä tehtävänsä; "Sisäministeriö vastaa kansallisten valmiuksien strategisesta ohjaamisesta ja hallinnonalojen välisestä koordinaatiosta". Ohjaus ollut tekemättä, samoin koordinaatio eri hallinnonalojen kesken, josta selvänä osoituksena yli kuukauden myöhässä tapahtuvat Uudenmaan liikkumisrajoitukset, lentokenttien tarkastukset tuleville matkustajille koronan vuoksi, ei ole karanteenitiloja varattuna, satamissa sama juttu ja tiedotus puuttunut nojaten vain tv-haastatteluihin ja eduskunnassa esiintymisiin sekä hallituksen omiin tiedotustilaisuuksiin. Pahoja virheitä, hän ei ole ohjanut mitään hallinnonalaa toimimaan pikaisesti, antanut Marinille vastuut ja ne ei kuulu pääministerille, eikä kellekään muulle. Aivan avuton sepittäjä tilaisuuksissa, eikä kukaan osaa laittaa tilille, Antti Rinne ja Paatero kyllä saivat kenkää, nyt kyse kansakunnan suojelusta!
Ohisalon erottava, PS laittakoon vireille!
Anonyymi
14<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No jopas oli höpöjuttuja. Kaikki mahdolliset asiat laitat Ohisalon viaksi. Lisää siihen vielä huonot säät, taudit, ilmaston lämpeneminen - ja omat peräpukamasi.
Palstalla persumainen mätä pursuaa ...
Ulkoministeri vastuuseen terroristi määräyksistään.
Matujen maahanpääsy 24/7 mielessä.
Ohisalo ei ole kiinnostunut kuin MaTujen asioista
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006453417.html
Onhan se ihan käsittämätöntä, tämä koronan leviäminen. Ennen kulkukauteja levittivät köyhät ja rääsyläiset ja nyt rikkaat ja piittaamattomat.
Jos lapsetkin ymmärtävät, mikä on koronataudin vaikutus, miten pitää toimia ja huomioida muut ja vältellä kavereiden tapaamista, sekä pitää etäisyyttä muihin.
Lentokoneessa on näille viimehetken matkustajille ja kaikenmaailman veropakolaisille on tiedoitettu, miten pitää toimia ja onhan näillä ihmisillä ollut tiedossa, miksi itse juuri palasivat Koto-Suomeen ennenaikojaan.
Kyllä luulisi, että aikuiset, kouluja käyneet ihmiset ymmärtäisivät ilman "kädestä taluttamista". Nyt tässä ihan oikeasti itsekeskeiset, piittaamattomat ihmiset eivät välitä kanssaihmisistä. Ovatko yleensä koskaan välittäneetkään muusta kuin itsestään?
Jos persut olisivat olleet tätä pandemiaa hoitamassa, arvannette, mikä kaaos Suomessa olisi.
Kyseessä ei nyt ole persut politikoinnin paikka, vaikka nämä nyt toimettomat, kaiken osaavat ja hallitsevat persuhuutajat täällä luulevat. Persujen pitää muistaa, että tekin sairastutte ennemmin tai myöhemmin, halusitte tai ei.
Persut nyt vain huutavat ja riehuvat, kun luulevat, että tässä päästään taas murentamaan hallitusta ja sen ministeriöitä ja maalittamaan milloin mitäkin ministeriä.
Kriisin hoidossa opposition osuus on nolla, näin se vaan menee, mutta arvostelussa se osallistuu ihan sadalla prosentilla.
Hallitus olisi jo kaatunut ilman kepulikonsteja, kepu tuhoo suomen veljeilemällä ulkotuhoojien kanssa.
Hohhoijaa, siinä on taas järjen jättiläisen jokin "totuus", jossa ei ole päätä ei häntää.
Sipilä hallituksessa
Persujen sairasta, valheellista ja epäisanmaallista älämölöä ... voe voe voe
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006453946.html?ref=rss
onko suomesta tullut munaton maa?
päätökset junnaa vaikka koko Oulu olis raiskattu
Onnetonta persehtimistä koko avaus.
Eihän persulta voi mitään järkevää odottaakkaan.
https://ls24.fi/lannen-media/paaministeri-kommentoi-viranomaiset-yllattanytta-tilannetta-lentoasemalla-hallitus-ei-aina-onnistu-taydellisesti
hoitajatkin unohtuu?