Korona hyvä syy testata poikkeustilaa

Anonyymi

Suomalaisethan rakastavat sääntöjä ja noudattavat niitä pilkun tarkasti, riippumatta siitä miten mielettömiä nuo lait, säännöt tai suositukset ovat. Toisin kuin muissa pohjoismaissa, täällä ylpeänä rajoitetaan ihmisten omien aivojen käyttöä ja vapauksia. Uskon vakaasti, että jos suomalaisille oltaisiin muutama vuosikymmenen sitten sanottu, että saksalaisten veriveljien pyynnöstä olisi suositeltavaa ostaa Aushwitzista saippuaa tai hiuksista tehtyä eristettä, niin näin oltaisiin laajasti tehty, koska se olisi ollut sääntö tai kehotus. Korona tilanne on nyt ainutlaatuinen tilaisuus hallitukselle, viranomaisille ja sotavoimille testata miten kuuliaisesti suomalaiset noudattavat näitä uusia lakeja, sääntöjä ja rajoituksia. Se miten järkeviä tai suhteellisia rajoitukset ovat, on toissijaista. Edelleen normaalit influenssat ym. vaativat huomattavasti enemmän kuolonuhreja kuin Korona. Kotona neljän seinän sisällä odottelu lisää riskiä perheväkivallalle ja itsemurhille.

2

94

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin sanottu, juuri näin se on!

    • Anonyymi

      Nyt kun kaikki Suomessa olevat ihmiset on saatu teljettyä pirtteihinsä, niin olisi hyvä tilaisuus tehdä väestölaskenta, jotta saataisiin selville onko täällä vapaamatkustajia piilossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2774
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2027
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1756
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      49
      1643
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1481
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1174
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1070
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1029
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      194
      987
    Aihe