Uusimaa pärjää ilman muuta Suomea, mutta muu Suomi ei ilman Uuttamaata http://www.stat.fi/tietotrendit/artikkelit/2018/uusimaa-maksaa-viulut/.
Uusimaa on monen keski-eurooppalaisen valtion kokoinen alue, ei siis mikään pieni alue euroopan mittapuun mukaan https://fi.wikipedia.org/wiki/Uudenmaan_maakunta.
Kyllä me täällä yhden karanteenin pärjäämme ja jos meitä ei kaivat muualla Suomessa tehdään rajasta pysyvä.
Uusimaa on monen keski-eurooppalaisen valtion kokoinen alue, ei siis mikään pieni alue euroopan mittapuun mukaan https://fi.wikipedia.org/wiki/Uudenmaan_maakunta.
Kyllä me täällä yhden karanteenin pärjäämme ja jos meitä ei kaivat muualla Suomessa tehdään rajasta pysyvä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pöllöraadissa tänään kaksi osanottajaa toivoi, että tämä eristäminen nyt panisi alulle Uudenmaan itsenäistymisen. Sitä ole itsekin toivonut jo vuosikymmeniä.
Juuri näin
Samaa meiltä Uusimaalaiset itsenäiseksi. Silakka tulee tutuksi ruokana, kun ei oikein muuta ole
Silakkaa en syö, minusta se tulee läheltä Estonian uppoamispaikkaa, eikä laivaa nostettu ylös heti, mikä olisi ollut tehtävä.
Ja+kun+sieltä+lähtisi+kaikki+maalaiset+takaisin+syntymäkuntiinsa+niin+kuka+tekisi+työt?Ai+niin+teillä+on+99%+pakolaisista+ja+siellä+pysyvät+ja+lisää+tulee+kohta.
Tämä sulku nyt meni sopivasti tuon koronan varjolla, mutta taustalla taisi olla kuitenkin se, että Uudenmaan väki Hyvinkään johdollaa halusi ratkaista miten päästä edes vähäksi aikaa eroon Riksusta ja siihen liittyvistä lieveilmiöistä. Nyt asiassa on turvana Poliisi ja puolustusvoimat ainakin 3 viikon ajan.
Mutta miten meille rajan pohjoispuolelle jääneille käy?
Eduskuntaan lähettäisinkin nyt kysymyksen, että voisiko Riihimäen osalta sopia myös pysyvistä liikkumisrajoituksista kaikkiin suuntiin?
Nimim. "Huolestunut Keski-Suomesta"
Kyllä se tavarankuljetus sentään pelaa.
Ei tuo rajojen sulkeminen mielestämme auta kun virus entää ja lentää paikasta toiseen.
On vain todella uskomatonta, että on kuin paiserutto olisi iskenyt, vähän samanoloinen sekin joskus oli mutta siitä selvittiin eikä siihen aikaan mitään suljettu.
Nyt ihmiset on rokotettu ja vastustuskyky samalla lamautettu.
Viimeisen rokotushysteriakin sai aikaan vain narkolepsiaa. Se on kuin vaiennut viulu, siitä ei puhuta vai onko kielletty lehdistössä. Potilaat maksettu hiljaisiksi, kun eivät kerro tämän hetkisistä tilanteista yhtikäs mitään?
Puhumattakaan homehelvetistä joka on vallinnut monta vuotta tässä maassa ns. maailman navassa.
Stadilaiset pysykööt uudellamaalla eristyksissä vaikka hamaan tappiin,tänne
ei sitä tautia tarvita.Menkää urvelot sinne espanjan aurinkoon.
Niistä Espanjasta ja muualta palaavista oli erittäin pieni osa Uudeltamaalta. Suurin osa jatkoi kepulandiaan lentokentältä.
Nyt on sitten agenttityyli 007 lupa tappaa kun on oikein sotilaita varmistamassa karkureita.
Jos ei kuole tuohon Koronaflunssaan ja yrittää kylään niin siitähän voi saada vaikka niskalaukauksen tuolla tienposkessa.
On se vaan avaruusajalla ankeaa Suomessakin nyt.