Suomi kaipaa Kekkosen ja Eila Kännön tapaisia todellisia johtajia

Anonyymi

Päätöksentekomekanismit nyky Suomessa ovat kaoottiset joista Finavian, THL:n ja Pekka Haaviston esimerkit osoittavat. Ei ole olemassa selkeää määritelmää miten kriittisissä tilanteissa toimitaan ja mikä on marssijärjestys.

17

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä sama sekoilu on paljastunut tiedotustoiminnan ja pienien "kriisien" informaatiokatkoksian ja organisaatioiden epätietoisuutena kenen reviireille mikäkin kuuluu.

    • Anonyymi

      Sen siitä saa kun NAISET päästetään hallitsemaan, munattomat miessukupolvet syyllisiä tähän, suomi vilisee hinttejä joka ohjelmissa! Olkaa saatana MIEHIÄ, älkää mitään vitun hinttejä!

    • Anonyymi

      Ei kyllä tämä ongelma on rakeenteellinen eikä se koske naisia. Melkein sanoisin että miehet olisiva jopa hieman enemmän möhlineet asian.

      Suomessa ei ole kriisitietoisuutta. Kaikki on ollut pelkkää hybridihumpuukia ja edellisen katastrofin kokeneet (sota-aika) ovat jo lähes kaikki mullan alla.

      • Anonyymi

        ÄLÄ viitti puolustella! Siellä tenaLadyt vaan tappelee keskenään kuka saa puhua läpiä päähänsä ! LUE IS juttu . Jokohan uusien BMW ,eitten hepa ja mitä lie suodattimet vaihdetaan kerran päivässä , voi vee mitä sakkia !!


      • No kun eletään rikkaassa onnellisessa hyvinvointivaltiossa, jossa on ainoana huolena sukupuolineutraalius ja sen sanoman tasapuolinen levittäminen kaikkeen, liikennemerkeistä alkaen.
        Ja no toki tietysti persut, mutta siitäkin on onnistuttu tekemään täysin hyväksytty kaatopaikka, se on ohittanut ylenannin julkaisukynnyksen mennen tullen.

        Toisin sanoen suomessa on päivä päivältä yhä vähemmän mitään tietoisuutta ja se on jo kauan tullut esille mitä moninaisimmissa yhteiskunnan toiminnoissa, tai paremminkin niiden puutteellisessa ja vajavaisessa toiminnassa.
        Tilalle on ajettu ilmastonmuutosöyhötystä, loppujenkin kansallisten varantojen myymistä, kieltoja ja rangaistuksia verotuksen muodossa, hiilineutraaliutta koko maapallon puolesta ja edestä, mutta mitään kansalaisten jokapäiväiseen elämään ja arkeen liittyvää, liittyköön nyt vaikka juuri tällaisiin pandemioiden kriisivalmiuksiin, se on nyt nähty ja yllätys, yllätys hyvinvointivaltiolla ei sitten niitä ollutkaan.
        Eikä, toinen yllätys yllätys, hyvä-veli ja -sisko asiantuntijoillakaan ole asiantuntemus sitten toisen maailmasodan mitenkään ajantasaistunut, lukuunottanatta siinä välissä käynyttä rasvaprojektia a´la pekka puska.

        Vihreä komento päämäärineen tuntuu olevan tämän hallituksen pääohjenuora ja se komento on kansalle kallista kyytiä eikä tiedä taatusti yhtään paremminvointivaltiota tulevaisuudessakaan.

        https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mikkopaunio/220951-kuva-jonka-maailman-vihreat-haluaisivat-havittaa/


    • Anonyymi

      Kepun eräät ministerit räjäyttelevät hallitusta sisältäpäin koska ovat piilokokoomuslaisia ja vielä sippilän hallituksen lumoissa. Silti hyvin on sdpn, vihreiden, vasemmistoliiton ja rkpn ministerien hermo pitänyt, vaikka kaikesta huomaa että on siinä kepua kestämistä.

    • Anonyymi

      Kekkosta ei kukaan täysjärkinen kaipaa.

      • Anonyymi

        Kekkosen aikana kaikki oli vielä hyvin. Suomi oli vauras ja ITSENÄINEN! Velkaa ei liiemmälti ollut ja matuja ei maleksinut kauppakeskuksissa ja kaduilla ihmisten elätettävinä!
        Venäjän kauppa kukoisti. Mailla oli rajat ja matkustelu huomattavasti ilmastoystävällisempää eli "vähäistä". Maailma oli mallissaan! Nyt tyttöhallitus riitelee kulissientakana kuka pääsee eniten esille, koko hallituskin oli kansan tahdon vastainen, kriisiä pukka ja kohta Suomalaisia alkaa kuolemaan kuin heinää niitettäisiin!
        Suomi on kriiseihin valmistautunut ja on maailman napa, hahahahhahahahhahahahhah.....niin ne arvot ja jakamaton ihmisoikeus, mites nyt elämisoikeus Suomalisilla?


      • Anonyymi

        Et varmaankaan ole edes ollut olemassa Kekkosen aikaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et varmaankaan ole edes ollut olemassa Kekkosen aikaan?

        Se oli hyvää ja vakaata aikaa, hänen seuraajansa tuhosi Suomen vahvanmarkan politikallaan! Hänen seuraajansa nimitti katastrofi Harri Jäähain pääministeriksi vastoin äänestäjien päätöstä! Väyrynen oikeassa! Siitä alkoi tuhontie ja itsenäisyyden menetys ja valtava velkataaakka!


    • Anonyymi

      Kyllä, noita kahta on nimenomaan ikävä. Tosin Niinistö on hoitanut leiviskänsä vähintäänkin kiitettävästi, mutta Eila Kännön kaltaista jämäkkää tätiä kaivattaisiin nyt toden teolla.

      Mistä sellainen löytyisi?

      • Anonyymi

        Yks jämäkkä täti oli Pirkko Santavuorikin.


    • Anonyymi

      Jämäkkä täti= Maria Ohisalo mutta vain väärän kansan!

    • Anonyymi

      Koko touhu on mennyt pykälien tutkimiseksi.

    • Anonyymi

      Täällä jotkut näkyy kaipaavan Sipilää, Orpoa ja Soinia.
      Vanhemmat jäärät kaipaa lapsuusajan Kekkosta ja Neuvostoliittoa puoluekantaan katsomatta.
      Osa porukasta pelkää määrätietoisia naisia. Näillä naisista ole kokemusta, naiset on lähes aina määrätietoisia.

    • Anonyymi

      Tietenkin se on nain. Demokratia on taysin kaoottinen ja tuhoon vieva jarjestelma pahimmissa kriiseissa. On se sita muutoinkin osalle yksiloita, vievat heidat tuhoon, mutta kriisissa tuo alkaa koskettaa suuria joukkoja ja muita kuin on toivottu.

      t. Ba-lintu, "hieroglyfi"

      (Demokratia ei ole Elämä)

    • Anonyymi

      Suomen vatulointi hallitus, samanlainen kuin edellinen, ei osata tendä päätöksiä, sitten kun tehdään auttamattomasti myöhässä ja liian vähän!
      Demokratia toimii jotenkuten rauhallisissa oloissa, kriiseissä täystuho!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      212
      14185
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5907
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      5093
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      288
      3908
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      141
      3648
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      123
      3645
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2160
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1507
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1311
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      314
      1243
    Aihe