Täytin viime vuonna 50-vuotta. Tulin niin sanoakseni miehen ikään. Mutta kukaan ei muistanut, ei veljet, ei serkut, vanhemmat sentään kävivät ja olisivat tarjonneet hampurilaiset.
Onko maailma mennyt siihen että lähipiiristä viis, kunhan oma glamour kiiltää .
Onko maailma mennyt siihen että lähipiiristä viis, kunhan oma glamour kiiltää .
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuli vaan mieleeni kun katsoin car S.O.S ohjelmaa, jossa ihmiset ovat oikeasti hyväsydämisiä.
Mielenkiintoista
Onneksi olkoon!
Tästä lähtien muistat merkkipäivinä ainoastaan niitä jotka muistivat sinua. Ei tarvitse tuntea omantunnon tuskia.
Voi ressukkaa kylläpä maailma kohtelee kaltoin,vaikka tekstistä ei kyllä uskoisi että viiskymppinen on tullut täyteen kun lukee tuota valitusta.
Ei se ole valitusta vaan ihmisen mielipide jolla on tunteita.
Joskus ihmiset ovat oikein kutsuneet vieraita merkkipäivilleen, ihan kuten nykyisinkin vielä häihinsä. Ei sitten tullut mieleen?
Se on rahakysymys
Et tosiaankaan ajatellut lähettää ihan kutsukirjeitä syntymäpäiväjuhliin, jotta joku olisi tiennyt, että vietät niitä ja että sinulla edes on synttärit?
Ei kai kukaan muista tällaisia juurikaan nykyään, enkä ainakaan itse menisi kenenkään syntymäpäiville, jos ei olisi kutsuttu.
Taidat olla, kuten entinen tuttavani. Hän melskasi, että kun ketään ei tullut syntymäpäiville, pannu oli ollut koko päivän kuumana ja hän sentään oli pannut lehteen ilmoituksen:
EN JUHLI.
Ukko ihan tosissaan kuvitteli, että silloinhan ne kaikki tulevat, kun laittaa mokoman ilmoituksen. Neuvoin, että jos seuraavan kerran ilmoittaisi juhlivansa ja toivottaisi kaikki tervetulleeksi.
Se on rahakysymys
Tuntuu huvittavalle, että 50-vuotias valittaa kuin pieni lapsi, kun ei ressukkaa kukaan muistanut syntymäpäivänä. Suuret on murheet!
Sydän on suuri, murhet on pieniä.
Eksyin sattumalta näillekin sivustoille. Missä muuten on ylipäätään Mänttä-Vilppula.
Inhottavaa toimintaa läheisiltä kun ei edes muista oman lapsensa tai veljen tai serkun merkkipäivää. Selkään puukottajia ja mielinkielin puhujia on maailman sivut täynnä.
Kertoo vain omaisten täydellisestä maalaisuudesta, jossa asiat puhutaan vaan hissun kissun selän takana ilman, että henkilö tietää asioista ollenkaan..
Perinnöt sovitaan pienessä piirissä. Näitä on nähty. Mutta onneksi on myös niitä, jotka hoitavat asiat ajoissa kaikkien läsnäollessa.
Sitä kohti. Älä ota oppia äidistäsi ja isästäsi näissä asioissa.
Älä höpötä turhia, vaan opettele lukemaan.
Aloittaja ei kerro, etteivät hänen vanhempansa muistaneet lapsensa syntymäpäivää. Päinvastoin, muistivat! Luepa uudestaan tai opettele sisäistämään lukemasi.
Pitäishän sun tietää missä mänttä-vilppula on kun itse sielä asut on niin mänttäläinen kirjoitustyyli eikä se mänttäläisyys ole mikään häpeä itsekin olen alkujaan mänttäläinen mutta olen asunut muualla päin pian 40 v.
Järkevänä ihmisenä muutit pois
Niin on minäkin ollut Mäntästä pois 45 vuotta. En häpeä mänttäläisyyttä, ei ole syytä. Olisi toisin jos olisi Porista tai Turusta, sitä häpeäisi.
up