Täytin 50-vuotta

Anonyymi

Täytin viime vuonna 50-vuotta. Tulin niin sanoakseni miehen ikään. Mutta kukaan ei muistanut, ei veljet, ei serkut, vanhemmat sentään kävivät ja olisivat tarjonneet hampurilaiset.
Onko maailma mennyt siihen että lähipiiristä viis, kunhan oma glamour kiiltää .

17

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuli vaan mieleeni kun katsoin car S.O.S ohjelmaa, jossa ihmiset ovat oikeasti hyväsydämisiä.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista

    • Anonyymi

      Onneksi olkoon!
      Tästä lähtien muistat merkkipäivinä ainoastaan niitä jotka muistivat sinua. Ei tarvitse tuntea omantunnon tuskia.

    • Anonyymi

      Voi ressukkaa kylläpä maailma kohtelee kaltoin,vaikka tekstistä ei kyllä uskoisi että viiskymppinen on tullut täyteen kun lukee tuota valitusta.

      • Anonyymi

        Ei se ole valitusta vaan ihmisen mielipide jolla on tunteita.


    • Anonyymi

      Joskus ihmiset ovat oikein kutsuneet vieraita merkkipäivilleen, ihan kuten nykyisinkin vielä häihinsä. Ei sitten tullut mieleen?

      • Anonyymi

        Se on rahakysymys


    • Anonyymi

      Et tosiaankaan ajatellut lähettää ihan kutsukirjeitä syntymäpäiväjuhliin, jotta joku olisi tiennyt, että vietät niitä ja että sinulla edes on synttärit?
      Ei kai kukaan muista tällaisia juurikaan nykyään, enkä ainakaan itse menisi kenenkään syntymäpäiville, jos ei olisi kutsuttu.
      Taidat olla, kuten entinen tuttavani. Hän melskasi, että kun ketään ei tullut syntymäpäiville, pannu oli ollut koko päivän kuumana ja hän sentään oli pannut lehteen ilmoituksen:
      EN JUHLI.
      Ukko ihan tosissaan kuvitteli, että silloinhan ne kaikki tulevat, kun laittaa mokoman ilmoituksen. Neuvoin, että jos seuraavan kerran ilmoittaisi juhlivansa ja toivottaisi kaikki tervetulleeksi.

      • Anonyymi

        Se on rahakysymys


    • Anonyymi

      Tuntuu huvittavalle, että 50-vuotias valittaa kuin pieni lapsi, kun ei ressukkaa kukaan muistanut syntymäpäivänä. Suuret on murheet!

      • Anonyymi

        Sydän on suuri, murhet on pieniä.


    • Anonyymi

      Eksyin sattumalta näillekin sivustoille. Missä muuten on ylipäätään Mänttä-Vilppula.
      Inhottavaa toimintaa läheisiltä kun ei edes muista oman lapsensa tai veljen tai serkun merkkipäivää. Selkään puukottajia ja mielinkielin puhujia on maailman sivut täynnä.
      Kertoo vain omaisten täydellisestä maalaisuudesta, jossa asiat puhutaan vaan hissun kissun selän takana ilman, että henkilö tietää asioista ollenkaan..
      Perinnöt sovitaan pienessä piirissä. Näitä on nähty. Mutta onneksi on myös niitä, jotka hoitavat asiat ajoissa kaikkien läsnäollessa.
      Sitä kohti. Älä ota oppia äidistäsi ja isästäsi näissä asioissa.

      • Anonyymi

        Älä höpötä turhia, vaan opettele lukemaan.
        Aloittaja ei kerro, etteivät hänen vanhempansa muistaneet lapsensa syntymäpäivää. Päinvastoin, muistivat! Luepa uudestaan tai opettele sisäistämään lukemasi.


    • Anonyymi

      Pitäishän sun tietää missä mänttä-vilppula on kun itse sielä asut on niin mänttäläinen kirjoitustyyli eikä se mänttäläisyys ole mikään häpeä itsekin olen alkujaan mänttäläinen mutta olen asunut muualla päin pian 40 v.

      • Anonyymi

        Järkevänä ihmisenä muutit pois


      • Anonyymi

        Niin on minäkin ollut Mäntästä pois 45 vuotta. En häpeä mänttäläisyyttä, ei ole syytä. Olisi toisin jos olisi Porista tai Turusta, sitä häpeäisi.


    • Anonyymi

      up

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      3802
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1413
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1257
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1054
    5. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      877
    6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      13
      871
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      860
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      839
    9. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      837
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      831
    Aihe