NATO:lla ei ole mitään eritystä suojaa covid-19 tautia vastaan. Tauti rusikoi nyt pahiten Italiaa, Espanjaa, Yhdysvaltoja, Britannia ja Ranskaa. Kaikki ovat natomaita.
Meidän palstan kotoperäiset nettitrollimme kirjoittelevat harhaanjohtavasti, että Venäjällä ei ole Naton kaltaista suojaa. No kirjoitelkoot, ettei mielikuvamaailma luhistuisi. Se ei kuitenkaan muuta ympäröivää todellisuutta muuksi.
No tilanne näytti kuitenkin sen, että NATO:lla ei ole mitään ennakkovarautumista pandemioiden varalle, vaikka järjestöä kehutaan joksikin puolustusjärjestöksi.
Meidän palstan kotoperäiset nettitrollimme kirjoittelevat harhaanjohtavasti, että Venäjällä ei ole Naton kaltaista suojaa. No kirjoitelkoot, ettei mielikuvamaailma luhistuisi. Se ei kuitenkaan muuta ympäröivää todellisuutta muuksi.
No tilanne näytti kuitenkin sen, että NATO:lla ei ole mitään ennakkovarautumista pandemioiden varalle, vaikka järjestöä kehutaan joksikin puolustusjärjestöksi.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Seitsemässä kymmenessä vuodessa olisi kyllä pystynyt hankkimaan monipuoliset taidot toimia erilaisissa kriisitilanteissam, mutta aika on tuhlattu aseelliseen uhoiluun ja "kommunismin" vastaiseen taisteluun, mikä vaikuttaa nykykatsannossa joltisenkin turhalta.
Venäläiset ei mahda mitään, Putinin hölmöilylle.
Italian auttaminenko on sitä Putinin hölmöilyä.
Putin ei ole syyllinen natomaiden kuolleisuuslukuihin.
Ei, mutta omiinsa on! Ja maan terveydenhuollon heikkoon tilaan!
Natolla on hyvä keino koronan varalle,
https://www.youtube.com/watch?v=VdCbJrR7UYA
Ritolat.
Venäjällä viranomaisetkin myöntävät koronavirustilanteen pahenevan nyt vauhdilla.
Uusien tartuntojen määrää osoittava käyrä alkoi tällä viikolla nousta selvästi jyrkemmin. Torstaina uusia tapauksia todettiin neljä kertaa enemmän kuin vielä maanantaina.
Virallinen tartuntaluku oli perjantaiaamuna 1 036, kuolleita oli virallisesti kolme. Luvut ovat kansainvälisessä katsannossa pieniä, mutta koronaviruksen torjuntaa koordinoiva Moskovan pormestari Sergei Sobjanin tunnusti vihdoin tiistaina, että ne eivät vastaa todellisuutta.
Keskiviikkona presidentti Vladimir Putin ilmoitti lykkäävänsä perustuslain muutoksia koskevaa äänestystä koronaviruksen takia ja määräsi venäläiset palkalliselle lomalle ensi viikoksi. Rajoituksista kertominen jäi Sobjaninille, joka ilmoitti muun muassa ravintoloiden, baarien, kahviloiden, isojen puistojen ja useimpien kauppojen sulkemisesta lauantaista alkaen.
Mullakin on tarjottavaa LUOPIO PUHDISTUKSIIN!
Saippuaa ja lämmintä vettä.
"Mullakin on tarjottavaa LUOPIO PUHDISTUKSIIN!"
Funtsitko kantavas kortes kekoon maalitauluna?
Onhan NATO:lla aivan normaali suojautuminen coronaepidemiaa vastaan. Turkkikin siirtää rajalla olevat Kreikkaan pyrkijät karanteeniin.
"Siirtolaistilanne Turkin ja Kreikan välisellä rajalla on ainakin toistaiseksi rauhoittunut. Turkki on siirtänyt rajalta noin 6 000 Kreikkaan ja sitä kautta muualle EU-alueelle pyrkinyttä siirtolaista omiin kaupunkeihinsa.
Turkin sisäministeriön mukaan siirtolaiset siirrettiin karanteenikeskuksiin, joissa he ovat kaksi viikkoa, minkä jälkeen heidät siirretään muualle Turkkiin.
Maiden välisellä puhkesi levottomuuksia helmikuussa, kun Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan ilmoitti, ettei maa enää pidättele Eurooppaan pyrkiviä siirtolaisia huolimatta EU:n kanssa tehdystä sopimuksesta.
Välittömästi Kreikan-vastaiselle rajalle saapui tuhansia ihmisiä, jotka yrittivät ylittää rajan Kreikkaan. Kreikan poliisi esti rajanylitykset kovin ottein.
EU-maat syyttivät Turkkia, koska sen kerrottiin tietoisesti aiheuttaneen kahakan siirtämällä ihmisiä rajalle jopa vastoin heidän tahtoaan ja estämällä heitä poistumasta rajalta takaisin Turkkiin. Turkin ja Kreikan poliisit ampuivat toisiaan kyynelkaasuammuksin ja turhautuneet siirtolaiset kivittivät kreikkalaispoliiseja."
Venäjän on lopetettava siirtolaisvirtojen tehtailu.
Italian pääministeri Giuseppe Conte varoittaa, että koko Euroopan unioni on vaarassa menettää merkityksensä, jos se ei pysty vastaamaan koronakriisiin.
Kas kun nyt Italiassa EU:lla on taas merkitystä. Tosin asiassa, johon EU:llakaan ole valmiina ratkaisuja kuten ei missään muuallakaan.
NATO tehoaa tehokkaasti venäjään. Siihen mihin se on tarkoitettukin.
Venäjän kommunismiin?
Kun maailma rakennetaan koronan jälkeen uudestaan, niin tehdäänkö talousjärjestelmästä yhtään entistä parempaa?
” Venäjän kommunismiin?”
Kommunismi ei ole ikinä tuottanut muuta kuin suljetun yhteiskunnan, hätää ja köyhyyttä! Eiköhän Venäjän kansa saanut niitä kylläkseen.
Joka kolmas venäläinen ei halua ottaa yhteyttä lääkäriin sairastuessaan, uutisoi syyskuussa televisiokanava NTV.
Sairaanhoidon surkea tila on Venäjällä niin yleisesti tiedossa, että edes vallanpitäjien kritiikkiä yleensä välttelevät viestimet eivät ole siitä vaienneet. NTV:n artikkeli jatkuu toteamalla Venäjän jääneen hännille, kun Maailman Terveysjärjestö WHO listasi terveydenhuoltojärjestelmät tehokkuuden mukaan.
Syksyn mittaan keskustelu terveydenhuollon tasosta on virkistynyt jälleen, kun ulkomailta hoitoa hakeneiden venäläisten tapaukset ovat keränneet julkisuutta.
” NATO:lla ei ole mitään suojaa”
Nato ei ole mikään valtio! Sen sijaan jäsenmaat suojautuvat aivan samoin kuin muutkin maat! Liikkumisen rajoittaminen ja eristäminen! Siinä ne ’suojat’ ja keinot löytyy!
Järviradiossa kerrottiin covidin olevan biologinen ase,
viittaus NATOn sotaharjoituksien peruuntumiseen.
Mitenkä nato auttaisi kun sitä ei ole olemassa kuin johtoporras ja pankkitili minne sopii pohjattomasti rahaa.
Aika naurettava ajatelma? Nato on järjestönä halpa joten ei sillä ole juuri rehaakaan. Lisäksi asia, mikä ei Tiltujenälyyn uppoa on se, että Nato ei ole valtio eikä siitä voi puhua valtion tapaan! Nato koostuu jäsenmaista ja NEOVAT SUOJAUTUNEET koronaa vastaan kuka paremmin kuka huonommin!
NATO:n talous on kuralla, setelirahoitusta Yhdysvaltain malliin mietitään yhtenä vaihtoehtona pelastaa lopullinen luhistuminen.
Jokainen meistä voi nyt antaa tukensa NATO:lle hankkimalla koalition aseteollisuuden osakkeita. Kohta hinnat pompsahtavat taas pilviin.
Venäjän ruplalla saa yhden sentin eurorahaa eli 1 rupla vastaa 0,01 euroa.
Suomessa eikä monessa muussakan euromaassa ole edes arkikäytössä noin vähäarvoista rahaa.
Mites se nyt noin?