ja solvaavat englannin osaajia.
Miten voi olla, että kaikkien alojen huiput meillä osaavat hyvää tai erinomaista englantia?
"Englanti tyhmentää", sanovat ruotsipakon kannattajat täällä
21
76
Vastaukset
- Anonyymi
Loukkasinko taas suolinkaisen pyhää pakkokieltä?
- Anonyymi
PS: Itse olet malliesimerkki tuosta tyhmentävästä vaikutuksesta, kun pidät kaikkia vastaanväittäjiäsi pakkoruotsittajina.
Johtuuko tuo muuten siitä että itse olet paha pakkoenglannittaja ja kuvittelet muut ihmiset kaltaisiksesi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
PS: Itse olet malliesimerkki tuosta tyhmentävästä vaikutuksesta, kun pidät kaikkia vastaanväittäjiäsi pakkoruotsittajina.
Johtuuko tuo muuten siitä että itse olet paha pakkoenglannittaja ja kuvittelet muut ihmiset kaltaisiksesi?"Englanti sulkee opiskelijansa syvään tunkkaiseen perunakuoppaan", kirjoitti ruotsipakon kannattaja hetki sitten.
Tässä siis teidän terveisenne meille kaikille. Tämän vuoksi siis pakkoruotsi lapsillemme ja nuorillemme, jottei englanti tarttuisi ja veisi perunakuoppaan. Englannin opiskelun solvaaja loukkaa vain tervettä järkeä - ja sotkee sillä keskustelua tällä palstalla.
Ruotsipakon kannattajien missio täällä on vain tehdä järkevä keskustelu mahdottomaksi riekkumalla...- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Englanti sulkee opiskelijansa syvään tunkkaiseen perunakuoppaan", kirjoitti ruotsipakon kannattaja hetki sitten.
Tässä siis teidän terveisenne meille kaikille. Tämän vuoksi siis pakkoruotsi lapsillemme ja nuorillemme, jottei englanti tarttuisi ja veisi perunakuoppaan.Olet varsinainen "kielivapauden" kannattaja: pakkoenglantia kaikille ilman ehtoja tai vaihtoehtoja.
- Anonyymi
RuotsiValinnaiseksi kirjoitti:
Englannin opiskelun solvaaja loukkaa vain tervettä järkeä - ja sotkee sillä keskustelua tällä palstalla.
Ruotsipakon kannattajien missio täällä on vain tehdä järkevä keskustelu mahdottomaksi riekkumalla...Pakkoenglannin palvontasi solvaa tervettä järkeä ja logiikkaa, varsinkin kun yrität esiintyä jonkinlaisena "kielivapaustaistelijana".
Olet valepukki ja pakkoenglannittaja sieltä pahimmasta päästä - Anonyymi
Suolinkaiset on pakotettava lukemaan hyödytöntä pakkoruotsia, koska suomenkieliset ovat svekomaanien mielestä pelkkiä suolinkaisia. Englanti tyhmentää suolinkaista.
- Suolinkaiset ovat yleisimpiä suolistoloisia -
Muualla Pohjoismaissa ja Ahvenanmaalla englanti on paitsi pakollinen myös kaikille yhteinen aloittava kieli.
Ovatko muut pohjoismaalaiset siis uskomattoman tyhmiä?- Anonyymi
Eivät, mutta heillä ei ole tällaistä ryhmää joka ylläpitää itselleen suotuista ilmapiiriä pakottamalla väestönenemmistön paitsi kustantamaan myöskin opiskelemaan heidän kielensä. Kyse on siitä samasta kuin jo 1700-luvulla rahasta ja vallasta, itse kieli on vain työkalu näiden päämäärien saavuttamiseen.
Ainoa syy alasajaa englanninkieli suomessa olisi epäisänmaallinen akti, jolla annettaisiin kilpailukykyä naapurimaillemme suomenkansakunnan kustannuksella, kuinkas muuten. Anonyymi kirjoitti:
Eivät, mutta heillä ei ole tällaistä ryhmää joka ylläpitää itselleen suotuista ilmapiiriä pakottamalla väestönenemmistön paitsi kustantamaan myöskin opiskelemaan heidän kielensä. Kyse on siitä samasta kuin jo 1700-luvulla rahasta ja vallasta, itse kieli on vain työkalu näiden päämäärien saavuttamiseen.
Ainoa syy alasajaa englanninkieli suomessa olisi epäisänmaallinen akti, jolla annettaisiin kilpailukykyä naapurimaillemme suomenkansakunnan kustannuksella, kuinkas muuten.Missään maailmassa ei ole suomenruotsalaisten kaltaista vanhaa eliittiä edustavaa kielivähemmistöä, jolla olisi näin paljon vaurautta ja vaikutusvaltaa.
- Anonyymi
Tätä voisivat palstan ruotsipakon kannattajat valaista ;)
Kannattaako lukea ruotsia, kun sillä päätyy keskustelemaan englannin tyhmentämän kansan kanssa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tätä voisivat palstan ruotsipakon kannattajat valaista ;)
Kannattaako lukea ruotsia, kun sillä päätyy keskustelemaan englannin tyhmentämän kansan kanssa?Ryssikielen opiskelu ei tyhmennä, koska vain euroopan tyhmimmät opiskelevat mafiakieltä.
- Anonyymi
Mielekkäiden kieliopintojen mahdollistaminen on yhteisön älykkyyden merkki.
Sen sijaan turha pakkokieli syö yhteisön ajattelun taitoja. - Anonyymi
Lisää todistusaineistoa pakkoenglannin tyhmentävästä vaikuituksesta a la "RuotsiValinnaiseksi :-)
- Anonyymi
Riikinruotsi on antanut periksi jo vuosikymmeniä sitten ja kaikki uudissanat ovat englantia toisin kuin paikalliset lampaanhässijämme antavat ymmärtää.
- Anonyymi
Ei kukaan ole sanonut, että englantia tyhmentää. Tyhmää olisi, jos koululaisille ei annettaisi vaihtoehtoja englannin tilalle, kuten ennen oli. Nyt on asiat hyvin, englantia ei tarvitse valita 1. kieleksi.
- Anonyymi
Ai nyt on asiat hyvin - loppuuko valitus muka-pakkoenglannista siis tähän?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai nyt on asiat hyvin - loppuuko valitus muka-pakkoenglannista siis tähän?
Mikä mahtaa olla ongelmasi, nyt putosin kärryiltä...?
- Anonyymi
Ovatko siis muut pohjoismaalaiset ihan fiksua porukkaa pakkoenglannistaan huolimatta?
- Anonyymi
Opitun englannin ilmaisuvoima on huonompi kuin äidinkielen. Yritetään selittää vajavaisen sanavaraston avulla asioita, joita voisi esittää paremmin omalla kielellään. Siksi opinnäytteetkin olisi syytä kirjoittaa äidinkielelle. Englanniksi voisi tehdä toimitetun version ja abstraktin. Kääntäkööt itse kiinnostuneet omalle kielelleen, jos kiinnostaa.
- Anonyymi
Konekäännökset tulevat auttamaan tässä.
Ja muussakin tulkkauksessa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922175Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669237Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.206472Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795836Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294866HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.834483Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894271"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760