Pakkohoitoon toimittaminen politisista syyistä.

Anonyymi

Minä olen ollut 5 vuotta psykiatrisessa pakko hoidossa ja 9 vuotta hoitokodissa politisista syyistä :(

Katsoin dokumentin pakkohoitoon joutuneista. Monen kertomus vaikutti aluksi hurjalta: valkotakkiset olivat täysin yllättäen hakeneet heidät kotoa sairaalaan tai terveyskeskukseen. Hoitajien mukana oli usein poliisi, joko ovella tai kadulla odottamassa. Kotoa noutaminen ja M1-tarkkailulähetteen saaminen oli ollut järkytys. Usein aloite hoitoon toimittamiseksi oli tullut kolmannelta osapuolelta: ex-puolisolta, vanhemmilta tai jopa kunnan viranhaltijoilta. Pakkohoitoon joutuneet ihmiset itse eivät kokeneet olleensa hoidon tarpeessa. Psykiatrisia potilaita pidetään usein sairaudentunnottomina. Tällaisia ihmisiä siis on. Pelottavaa on se, että joskus perusteltukin kritiikki saatetaan tulkita sairaudentunnottomuudeksi. Asiallisiakaan valituksia tai kanteluita ei oteta vakavasti, koska kritiikin katsotaan olevan osa potilaan sairautta, sairauden oire. Hyvin harva valitus päättyy oikeudessa potilaan hyväksi. Myös aluehallintovirastot antavat vain harvoin huomautuksia psykiatrisille yksiköille potilaiden tekemien kanteluiden perusteella. Lääkärikään ei pystynyt sanomaan onko henkilö täysin terve vai sairas, silti pakkohoitoa jatkettiin. Loppujen lopuksi on siis epäolennaista onko valituksen tekijä mieleltään terve vai sairas, pääasia että oikeusturva on olemassa. Ja kuka sen terveydentilan edes pystyy luotettavasti määrittelemään? Tämän mukaan kuka vaan meistä voi joutua pakkohoitoon vaikka olisi terve. Onko tämä oikeusvaltion periaatteiden mukaista, jos ex puoliso voi päättää soittaa tai naapuri tai joku muu ?

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täysin mahdollista, valtavirrasta poikkeamista ei pidetä suotavana. Yhteiskunnan paine on mahtava, joskus on viisasta ulvoa lauman mukana.

      • Anonyymi

        Joo,ne lääkitsee niin voimakkailla aineilla,että saat katsoa kuolemaa silmänvalkuaisiin,siis sydämen lyöntivoimaa heikennetään niin,paljon,että sydän on hirvittävän kipeä ja henki uhkaa loppua ja sen jälkeen pelkäät aina sitä kokemusta T:hiihtäjä 47 härmästä


    • Anonyymi

      Jos joudut pakkohoitoon valtavirrasta eriävän näkemyksen vuoksi niin pois et pääse ennen kuin valehtelet olevasi samaa mieltä "hoitohenkilökunnan" kanssa. Nimimerkillä: kokemusta on. Valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7525
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4153
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3665
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2436
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2368
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2319
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe