Menetitkö rahasi osakkeissa ja rahastoissa

Pankit sai monen tavallisen tallaajan sijoittamaan osakkeisiin ja rahastoihin. Nyt niiden arvo on romahtanut ja romahtaa lisää.

Meitä jotka pidimme 0-korolla pankkitileillä rahamme pidettiin urpoina. Kyllä nyt myhäilyttää kun on rahaa millä jatkossa mällätä.
33<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Pahinta on, kun pankit ei tästä ihmisten harhaanjohtamisesta kärsi yhtään. Rahansa pankkitilillä pitäneet oikeasti voittajia.

Äänestä
  • Totta

    Äänestä

Ei taida pankeista enää tulla soittoja sijoitusvinkkeineen.

Äänestä
  • Juu, nyt on hyvä aika myydä kaikki pois ja laittaa rahat tilille nollakorolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, nyt on hyvä aika myydä kaikki pois ja laittaa rahat tilille nollakorolla.

    Itse myin kaikki osakkeeni pois viime vuoden Täydellinen ajankohta..

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itse myin kaikki osakkeeni pois viime vuoden Täydellinen ajankohta..

    Nyt on tosihuono aika myydä.
    Mieluummin vasta arvo noustua vähintään ennalleen.

    Eilen ostin alennusyynnistä Fortumia hintaan 13,08e

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt on tosihuono aika myydä.
    Mieluummin vasta arvo noustua vähintään ennalleen.

    Eilen ostin alennusyynnistä Fortumia hintaan 13,08e

    Loppusyksystä saa jo 5 eurolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt on tosihuono aika myydä.
    Mieluummin vasta arvo noustua vähintään ennalleen.

    Eilen ostin alennusyynnistä Fortumia hintaan 13,08e

    Ostin tuota 3.08€ hintaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itse myin kaikki osakkeeni pois viime vuoden Täydellinen ajankohta..

    Sitten heräsit ja kirosit

    Äänestä

Kusitolloilta liiat rahat vaan pois.

Äänestä
  • En osaa pitää pahana, että puupäät rahastetaan

    Äänestä

Ketjuotsikon+kysymykseen+minä+ja+useimmat+muut+vastataan+"Emme+tiedä"Asia+selviää+vasta+osakkeet+myydessä.Myydessä+onneksi+verottaja+hyvittää+30%...34%+tappiosta

Äänestä

En myy. Ostan. Koko ajan. Sitä paitsi omaisuudestani suurin osa on käteistä ja maa- ja kiinteistöomaisuutta. Osakkeiden ja arvopapereiden osuus on tuskin edes 1/5 kaikesta.

Ottakaapa huomioon että rahastot ovat keventäneet osakesalkkujaan ja jo siirtyneet valtion joukkovelkakirjalainoihin. Salkunhoitajan tehtäviin kuuluu riskin hajauttaminen ja painopisteen vaihto.

1Äänestä

Kun valtiot velkaantuvat on joukkovelkakirjoilla tietty tuotto joka on suurempi kuin nollokorko.

On myös mahdollista että tallettajalla on ostovoimaa enemmän puolen vuoden päästä jos vain rahoja säästössä. Inflaatio syö rahanarvoa. Ankaralla lamalla on päinvastainen vaikutus. Persaukiset ne nyt kusessa ovat.

Äänestä

Köyhällä on kohta köyhempää

Äänestä

Tämän ketjun aloittajalla ei rahaa ole, ne joilla on, pitävät ne ulkomaisten pankkien tileillä, joilla maksetaan oikeasti korkoa.
Suuria summia tilillä säilövillä alkaa olemaan tuskaisia aikoja, edessä voi olla rahojen jämähtäminen pankkiin, kriisiaikoina joudutaan usein laittamaan nostorajoituksia pankkien pelastamiseksi. Jos paniikki alkaa ja ihmiset nostavat rahansa pois, kaatuvat muuten pankit.

Perinteiset sijoituskohteet ovat arvossaan epävakaina aikoina, kulta, metsä ja vuokra-asunnot kasvukeskuksissa.

Äänestä

Kyllä menee pankkitalletuksetkin yhettömiin kun EU ja valtio aloittavat setelirahoituksen. Rahaa jaetaan ilmaiseksi ja se menettää arvonsa siitä seuraavassa megainflaatiossa.

Äänestä

Nyt on vain niin ettei kullan arvo ole tämän kaaoksen aikana juuri noussut. Käykää itse tarkistamassa lukemat. Osakemarkkinoiden näkemys on että sukellus on raju, syvä mutta sittenkin kohdistuu tämän vuoden toiseen ja kolmanteen kvartaaliin. Elpyminen alkaa viimeisellä kvartaalilla. Sijoittajat eivät katso koronaan vaan tilanteeseen sen jälkeen.

Juuri tästä syystä nyt ei ole aika myydä osakkeita vaan pikemminkin pitää ne ja jopa ostaa vähän lisää.

Persaukiset eivät yleensäkään osaa käsitellä rahaa joten heidän mielipiteille ei kannata panna mitää arvoa. Heillä on syntymälahjana heikko rahantaju.

Äänestä

Rahat ja henki. Ensin meni rahat ja sitten henki.

Äänestä

Kannattaa laittaa kaikki fyrkat paskapaperiin, kohta sitä ei saa kuin mustasta pörssistä!

Äänestä

Vähän katosi arvoa ostin lisää nää rahastot niissä polttaa kaiken

Äänestä

Siitäs saitte rahanahneet.

Äänestä

Pankin täti sanoi, että "ei tuottoa ilman riskiä".

Sitten siirryttiin puhumaan vain tuotosta ja korkoa-korolle ilmiöstä.

Äänestä

Myyminen myöhäistä, mutta mahdolliset ostot harkiten ja varovasti näin maallikon mielestä.

1Äänestä
  • Miten niin myöhäistä, jos huomenna saa vielä vähemmän.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten niin myöhäistä, jos huomenna saa vielä vähemmän.

    Myös liukumäessä voi tienata johdannaisilla. Tärkeintä on, että tietää tulevaisuuden.

    Äänestä

Ei ne rahastoissa minnekkään kadonnut. Kun korona on voitettu, niin ne tulee takaisin korkojen kera. Ei sijoittajan pidä hötkyillä, vaan odottaa sellaista tilaisuutta, että voi nostaa voitolla rahat johon tarpeeseen, tai uuteen parempaa sijoituskohteeseen.

Äänestä
  • Moni yhtiö menee nurin. Kurssi ei enää koskaan toivu nolaln yläpuolelle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Moni yhtiö menee nurin. Kurssi ei enää koskaan toivu nolaln yläpuolelle.

    Metsäpalon jälkeenkin syntyy aina uutta. Ei maailma tähänkään virukseen vielä lopu.

    Äänestä

Euroakaan ei ole mennyt, ennen kuin realisoi osakkeet tai sijoitusrahastot. Minulla ei realisointiin ole tarvetta, joten odotan kurssien palautumista.

Äänestä
  • sun elinikä ei nousuun riitä

    Äänestä

Ois kannattanu vaan ryypätä kaikki menemään.

Äänestä

Oman+salkun+arvo+putosi+50%+2+viikossa.+Kyllä,+olin+yksi+niistä+jotka+leveili+ja+pröystäili+työpaikalla,+kuinka+kaikki+rahat+menee+aina+osakkeisiin+ja+että+jään+eläkkeelle+45-vuotiaana.+Naureskelin+pelleille,+jotka+piti+rahojaan+pankkitilillä.Pitäisi+ehkä+kuitenkin+nyt+myydä+loput,+sillä+kun+näiden+alktahtien+jälkeen+korona+alkaa+oikeasti+tuntua+tippuu+osakkeet+vielä+nykyisestä+ja+paljon.Ja+nousu+niillä+yrityksillä,+jotka+jää+henkiin+kestää+vuosikausia,+että+päästään+siihen+mikä+oli+tilanne+2+viikkoa+sitten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pankit sai monen tavallisen tallaajan sijoittamaan osakkeisiin ja rahastoihin. Nyt niiden arvo on romahtanut ja romahtaa lisää.

Meitä jotka pidimme 0-korolla pankkitileillä rahamme pidettiin urpoina. Kyllä nyt myhäilyttää kun on rahaa millä jatkossa mällätä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu