Virolaisten työmatkailu?

Iltalehdessä virolaiset työmiehet harmittelee, kun nyt pitää valita työnteko tai perhe. Perheen valitseminen merkitsee tulonmenetyksiä. Työn valitseminen taas sitä ettei tiedä milloin perhettään taas näkee.

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/64c4c5e1-9bc1-4f31-a55c-15cfa2401367

Nyt ei taida liiemmälti irrota suomalaisilta sympatiaa. Tallinnan laivat pysähtyvät Helsinkiin ja Uusimaa on nyt suljettu muulta Suomelta - millä ihmeen logiikalla virolaiset raksaukot ajattelevat, että heillä olisi etuoikeus suhata eestaas lahden yli?

Ja luulisi rajoistaan tarkan Eestinkin paheksuvan Suomen korona-keskittymässä ravaavien työmiesten meininkiä. Hehän altistuvat Suomen puolella ja vievät sitten mahdolliset tartunnat lahden yli kotimaahansa.
2091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Suomessa ei haluta palkata kotimaisia rakennusmiehiä kun ovat niin kalliita. Nyt olisi hyvä hetki sulkea työmatkailu etelästä ja palkata raksoille kotimaista työvoimaa. Sillä autettaisiin taas vähän tätä maata jaloilleen.

Äänestä
  • Justiin näin.

    Äänestä

  • Täysin samaa mieltä. Lisäksi yritykset siirtäisivät toimintaansa takaisin Suomeen halpatyömaista.

    Äänestä

  • No ei tuo virolaisten 3000e/kk nyt aivan pienikään palkka ole,ei taida Suomirakentajilla olla paljonkaan paremmat palkat,taitaa aivan muut syyt vaikuttaa miksi ei palkata suomalaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei tuo virolaisten 3000e/kk nyt aivan pienikään palkka ole,ei taida Suomirakentajilla olla paljonkaan paremmat palkat,taitaa aivan muut syyt vaikuttaa miksi ei palkata suomalaisia.

    Pisti myös silmään tuo kuukausipalkka. Että paljonko suomalainen työmies sitten pyytää liksaa, jos yli kolme tonnia kuussa tienaava lasketaan "halpatyöntekijäksi".

    Äänestä

Jos suomessa ei saa maan kansalainen liikkua maan sisällä vapaasti ni silloin ei myöskään ulkorajat voi vuotaa joka suuntaan.

Äänestä

No voi kyynel. Vaikka ylipäätäänhän asiat aina menee niin että ainoat joita kyykytetään on suomalaiset oman maan kansalaiset. Eiköhän joku kansainvälinen ihmisoikeus löytyisi jolla virolaiset saataisiin edestakas sukkuloimaan.

Äänestä

Virolaiset on rakentaneet viimeisen 10 vuoden aikana suuren osan suomen uusista rakennuksista.
Vielä huonompaa laatua tekevät kuin kotimaiset puliukkorakentajat.
Mutta tästä paskasta jää silti isompi voitto rakennuttajalle.

Äänestä

Nyt jos koskaan olisi hyvä hetki ruveta suosimaan kotimaista työvoimaa. Suomessa on paljon koulutettua väkeä joiden taidot menee hukkaan, kun he eivät tule töihin polkuhinnoilla.

On jo ollut puhetta hoitohenkilökunnan työvelvoitteesta. Moni hoitaja on hylännyt alan huonon palkan ja surkeiden työolojen vuoksi. Nyt pitäisi kansallisen edun takia sitten palata niihin hommiin.

Suomalaisia raksamiehiä lojuu jouten pilvin pimein. Kannattaisi rakennusfirmojen ruveta rekryämään kotimaista tekijää hommiin, niin saadaan tämän koronan aikaan ja etenkin jälkeen taas työllisyys noususuhdanteiseksi.

Äänestä

Virossa ei ole mahdollisuutta ideaalityöttömyyteen kuten Suomessa.

Ymmärrän virolaisen ahdingon täysin, koska toimeentulo on kokonaan kiinni palkkatyöstä.

Äänestä
  • Ei ole mitenkään perusteltua pitää etelärajaa toiseen maahan auki, kun uusimaa on suljettu pohjoiseen suuntautuvalta liikkumiselta.
    Hyvä pointti myös tuo että Suomessa pyörivät työmiehet saattavat hyvinkin viedä tartuntoja mennessään sinne Viroon. Helsingin koronatilanne kun on mitä on.

    Nyt on suomalaiset työtätekevätkin syvässä nesteessä, kun lomautukset, irtisanomiset, YT:t ja kaikki muut herkut jylläävät. Kohta on aika monella kusiset paikat vaikka olisi ikänsä duunia painanut. Ihan ei riitä tavan suomalaisilla myötätuntoa nyt jaettavaksi muiden maiden kansalaisille.

    Äänestä

  • Tuossa artikkelissa virolainen työmies toteaa että hommia riittäisi kotimaassakin, mutta menot on 3t/kk niin pakko käydä Suomen puolella töissä.
    Kyse lienee siis turhan isoista menoista.

    Äänestä

Vain mäntti ostaa jotain virolaisten rakentamia kuplakämppiä..alle vuodessa olleet jo monet homeessa.

Äänestä
  • Harvalla vuokralaisella on varaa nirsoilla ja selvitellä rakennuksen rakennuttaja...

    Äänestä

Nyt ainakin sieltä suunnalta tuleva pimeän työvoiman sukkulointi loppuu. Täytyy toivoa, että myös heidän kersansa eivät enää saa Suomen maksamaa lapsilisää.

Äänestä

Mielenkiinnolla seuraan tuleeko kaikilla aloilla palkat laskemaan. Ja suostuuko väki töihin matalammalla palkalla.

Toki mikäli palkat laskevat, täytyy menojenkin radikaalisti laskea. Josko tämä epidemia laskisi SUomen hintatasoa järkilukemiin. Tuskin, mutta saahan sitä haaveilla.

Äänestä

Toistaiseksi näyttää vielä paatit kulkevan päivittäin Tallinnaa kohti ja sieltä Helsinkiin. Onkohan miten tiukat korona-tarkastukset satamissa...

Äänestä
  • Peräaukosta mitataan lämpö katuporalla, siksi ne niin usein sitä väliä reissaavatkin

    Äänestä

Kummallista että työmatkailu ulkorajojen takaa Eestistä, Ruotsista ja Venäjältä yhä sallitaan kyselemättä, mutta oman maan sisällä joutuu selvittämään poliisille liikkeitään.

Toki elintarvikkeiden jne kuljetusten tuleekin saada liikkua yhä ulkorajojen yli, mutta ihan en näe tarvetta eestiläisille raksamiehille tässä tilanteessa. Monella oman maan kansalaisella ei ole nyt töitä, miksi tämän kriisin keskellä ulkomaalaisilla on eri oikeudet harjoittaa ammattiaan kuin suomalaisilla?

Äänestä
  • No kun ne halpatanelit ei nyt pääse rajan yli, siitä oli jutussa kyse ja sitä tanelit poraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Iltalehdessä virolaiset työmiehet harmittelee, kun nyt pitää valita työnteko tai perhe. Perheen valitseminen merkitsee tulonmenetyksiä. Työn valitseminen taas sitä ettei tiedä milloin perhettään taas näkee.

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/64c4c5e1-9bc1-4f31-a55c-15cfa2401367

Nyt ei taida liiemmälti irrota suomalaisilta sympatiaa. Tallinnan laivat pysähtyvät Helsinkiin ja Uusimaa on nyt suljettu muulta Suomelta - millä ihmeen logiikalla virolaiset raksaukot ajattelevat, että heillä olisi etuoikeus suhata eestaas lahden yli?

Ja luulisi rajoistaan tarkan Eestinkin paheksuvan Suomen korona-keskittymässä ravaavien työmiesten meininkiä. Hehän altistuvat Suomen puolella ja vievät sitten mahdolliset tartunnat lahden yli kotimaahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu