Onko anti-ateisti yhtä kuin teisti?

Anonyymi

Teistien nimittely palstalla erilaisilla haukkumasanoilla on useimmiten asiatonta kuin myös subjektiivista, mielivaltaista ja tarkoitushakuista. Pitäisikö teistejä vastaisuudessa kutsua lyhyesti ja ytimekkäästi anti-ateisteiksi tai vielä napakampi a-ateisteiksi tai aa-teisteiksi?

Samalla teisti -nimityksen käyttäjät myös korottavat a-teistit ikään kuin uskovaisten ja kirkon pääviholliseksi. Mutta onko tämä todellisuutta? Jos keskustelupalstoja katsoo niin kuka tahansa a-ateisteja kritisoiva yksilö voi saada ateistit kimppuunsa ja joutua asiattoman käytöksen kohteeksi. Valitettavasti tähän samaan sortuvat useimmat ateistit..

Pääasiallisesti teisti -nimittely palstalla on vain asiatonta käytöstä, jolla pyritään estämään kiusalliseksi koettu kirjoittelu. On selvää, että aloitukset, joissa on kymmenittäin henkilökommentointia, eivät ole asiallisia. Palstan etusivu on täynnä nostoja "puolesta ja vastaan".

Mahtavaa keskustelua, ateistit.

6

65

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suurin osa teisteistä ei ole anti-ateisteja, minä olen tästä hyvä esimerkki.

      • Anonyymi

        Kuten sanoin
        Uskonnot ja uskomukset
        - palstalla on monenlaista hihhulia

        Lestoja ,jehovia jopa luuseri-luterilaisia1


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuten sanoin
        Uskonnot ja uskomukset
        - palstalla on monenlaista hihhulia

        Lestoja ,jehovia jopa luuseri-luterilaisia1

        Olet tehnyt selväksi, G4G, että vihaat luterilaisia ja ateisteja. Sinulla on jonkinlainen muu oppi kuin kolminaisuus. Se ja kreationismi oikeuttavat sinulle kaiken pahan ja moraalittoman mitä harrastat täällä.


    • Eihän teisti ole mikään haukkumasana, vaan tarkoittaa yksinkertaisesti ihmistä, joka uskoo vähintään yhteen jumalaan. Koen sen parempana nimityksenä kuin uskovainen tai hihhuli, joissa on enemmän negatiivista vivahdetta.

    • Miten olisi terroteisti?

      • Anonyymi

        Harva teisti on terroristi. Korkeintaan lähipiirin kauhujahan he ovat. Enemmän niissä on älyllisiä alisuorittajia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1329
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      478
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      465
    Aihe