Alkoholi kieltoon Suomessa

Fiksummat Tanska ja Grönlanti antavat esimerkin tämä myös Suomeen niin loppuu turhat kotihälytykset ja rähinät

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/7487ba22-0769-4383-b2d5-1f6806a50db4
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Parasta tuolla tupakointi kiellettävä myös

Äänestä

Joku pöljä ehdotti alkoholin myynnin lopettamista koronan ajaksi.
Saapi nähdä minkälainen ryntäys Alkoon on huomenna.
Itse aion ainakin mennä heti aamusta.

1Äänestä
  • Monelta aukeaa

    Äänestä

  • Minä myös huomenna aamulla käyn nostamassa tonnin ja käyn alkossa.

    Toi tupakankielto voi kyllä aiheuttaa mielenkiintoista serkku töissä vakavien mielenterveyskuntoutujien parissa joilla esim skitsofrenia ja suurinosa polttaa ja jos eivät saa niin alkaa helvetinmoinen riehunta ja voidaan miettiä kuinka paljon porukkaa on avohoidossa niin a vot.

    Saattaa vankilat ja mielisairaalat äkkiä täyttyä kun porukka alkaa kaivata alkoholia ja tupakkaa, taitaa puolustusvoimille ja poliiseille olla kysyntää saati että hoitsuja tarvittaisiin koronapotilaiden hoitoon ei pitämään huolta nikotiiniriippuvaisista jotka ajettiin ongelmiin jonkun viisaan hihhulin päätöksestä.

    1Äänestä

Aivan. Nyt kannattaa seurata alkon myyntimäärien huimaa nousua ja tietty vetää siitä johtopäätökset, että Suomalaisten viinasten kulutus on noussut, joo. Oikeastaan jos alkon myynnin nousu jotain kertoo, kertoo se sen, että tuonti- ja laivaviinakset korvataan alkon tuotteilla. Lisäystä tuo myös se, ettei päästä matkusteleen.

Virontuontia on vähätelty aina, syystä tai toisesta.

Äänestä

Alko on ainoa, mistä valtio enää saa tuloja.

Äänestä

Pittää lähteä kaivamaan isävainaan vanha pontikkapannu navetan ylisiltä. Onneksi se on ruostumatonta terästä niin ei ole syöpynyt puhki. Kehotan kauppiaita tilaamaan lisää sokeria ja hiivaa puotiinne. Aktiivihiiltä tarttis myös.

1Äänestä

Tuhannen taalan paikka raitistaa kansa. Rajat on kiinni ja kun myynti lopetetaan, niin loppu juopottelu.

Äänestä

3500 euroa olen varannut tulevan viikon alkoholiostoihin. Osa tulee suomen verotettavasta alkoholista ja iso osa jo maassamme olevasta harmaatuonnista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Fiksummat Tanska ja Grönlanti antavat esimerkin tämä myös Suomeen niin loppuu turhat kotihälytykset ja rähinät

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/7487ba22-0769-4383-b2d5-1f6806a50db4

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu