korona,hoitsut ja ennakointi

Anonyymi

Koronan tuoma ongelma alkaa kärjistymään toukokuussa, ennusteiden mukaan.
Suurin ongelma on sairaiden tehohoidossa vaikka koronaan ei olekaan mitään lääkettä.
Onhan meillä koronan päälle tallella normaalit sairaudet ja niiden hoito.

On suuri huoli siitä miten silloin todella tärkeä hoitohenkilökunta pysyy terveenä.
Tarvitaan rekkakuormittain suojaimia, sairaaloissa on järjettömät rajoitukset. Hoitajat suojaavat itseään ja on isoja ongelmia kohdatessa koronaa kantavia ja koska ei tiedä kuka kantaa koronaa, niin kaikkien kanssa on toimittava aivan kuin heillä olisi korona. Kaikki tuo on pois hoitotyöltä.
Todella hankalaa, kömpelöä, turhauttavaa ja sairaita tappavaa. Silti osa hoitohenkilökuntaa altistuu/sairastuu ja he kavereineen poistuvat kotiinsa karanteeniin ja ovat pois hoitotyöstä pitkään.

Onneksi hoitohenkilökunta on ihan ajattelevaa porukkaa. Siellä onkin tajuttu, että jos koronan sairastaa nyt, niin on vastustuskykyisenä ja valmiina- ilman erittäin hankalaa ja rajoittavaa suojainsotaa -kohtaamaan koronasairaat sitten kun heitä on todella paljon.
Hoitohenkilöt (perushoitajat, sairaanhoitajat, lääkärit ym.) ovat ilmoittaneet halunsa saada koronatartunta nyt hallitusti ja ensimmäinen ryhmä lienee jo sairastettu.

ISO KIITOS TEILLE HOITSUT ÄLYN KÄYTÖSTÄ
se tuli todellakin ihan viime hetkellä . Olisi voinut käydä toisinkin :)

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinan tartuntatautiviraston pääjohtaja pitää hengityssuojaimen käyttöä keskeisenä pandemian torjuntakeinona.

      Nenä-suusuojaimen käytöstä ja merkityksestä koronaviruksen torjunnassa on keskusteltu epidemian alusta saakka. Kiinalaisnäkemyksen mukaan mahdollisimman monen pitäisi käyttää hengityssuojainta, jotta koronaviruksen leviämistä voitaisiin estää.

      ONKO SUOMEN HALLITUS HILJAA TÄSTÄ ETTÄ MASKIT RIITTÄISIVÄT HOITOHENKILÖILLE??????

      • Anonyymi

        Eihän henkilökunta pääosin tarvitse maskeja, koska ovat sairastaneet koronan hallitusti etukäteen. Ovat immuuneja ja siten työkunnossa, kun heitä eniten tarvitaan.
        Kukaan potilaista ei siis kuole hoitajapulan takia :)


    • Anonyymi

      Niin ja Tuusulassakin jo joitakin tartunnan saaneita. Kannattaa siis kulkea kylällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe