Koronan tuoma ongelma alkaa kärjistymään toukokuussa, ennusteiden mukaan.
Suurin ongelma on sairaiden tehohoidossa vaikka koronaan ei olekaan mitään lääkettä.
Onhan meillä koronan päälle tallella normaalit sairaudet ja niiden hoito.
On suuri huoli siitä miten silloin todella tärkeä hoitohenkilökunta pysyy terveenä.
Tarvitaan rekkakuormittain suojaimia, sairaaloissa on järjettömät rajoitukset. Hoitajat suojaavat itseään ja on isoja ongelmia kohdatessa koronaa kantavia ja koska ei tiedä kuka kantaa koronaa, niin kaikkien kanssa on toimittava aivan kuin heillä olisi korona. Kaikki tuo on pois hoitotyöltä.
Todella hankalaa, kömpelöä, turhauttavaa ja sairaita tappavaa. Silti osa hoitohenkilökuntaa altistuu/sairastuu ja he kavereineen poistuvat kotiinsa karanteeniin ja ovat pois hoitotyöstä pitkään.
Onneksi hoitohenkilökunta on ihan ajattelevaa porukkaa. Siellä onkin tajuttu, että jos koronan sairastaa nyt, niin on vastustuskykyisenä ja valmiina- ilman erittäin hankalaa ja rajoittavaa suojainsotaa -kohtaamaan koronasairaat sitten kun heitä on todella paljon.
Hoitohenkilöt (perushoitajat, sairaanhoitajat, lääkärit ym.) ovat ilmoittaneet halunsa saada koronatartunta nyt hallitusti ja ensimmäinen ryhmä lienee jo sairastettu.
ISO KIITOS TEILLE HOITSUT ÄLYN KÄYTÖSTÄ
se tuli todellakin ihan viime hetkellä . Olisi voinut käydä toisinkin :)
korona,hoitsut ja ennakointi
3
122
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinan tartuntatautiviraston pääjohtaja pitää hengityssuojaimen käyttöä keskeisenä pandemian torjuntakeinona.
Nenä-suusuojaimen käytöstä ja merkityksestä koronaviruksen torjunnassa on keskusteltu epidemian alusta saakka. Kiinalaisnäkemyksen mukaan mahdollisimman monen pitäisi käyttää hengityssuojainta, jotta koronaviruksen leviämistä voitaisiin estää.
ONKO SUOMEN HALLITUS HILJAA TÄSTÄ ETTÄ MASKIT RIITTÄISIVÄT HOITOHENKILÖILLE??????- Anonyymi
Eihän henkilökunta pääosin tarvitse maskeja, koska ovat sairastaneet koronan hallitusti etukäteen. Ovat immuuneja ja siten työkunnossa, kun heitä eniten tarvitaan.
Kukaan potilaista ei siis kuole hoitajapulan takia :)
- Anonyymi
Niin ja Tuusulassakin jo joitakin tartunnan saaneita. Kannattaa siis kulkea kylällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit495373Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144660Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483859KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1763275Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142546Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212302Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182168Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522052- 1251970
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241489