UT ja Kristuksen ilmoitus

Ihminen ei helposti siirry ajattelutavasta toiseen. Tämä näkyy myös Uudessa testamentissa.

Vaikka Jeesus maksoi koko maailman synnin, VT:n ajattelutapa sotkee vielä vahvasti alkukristittyjen ja UT:n kirjoittajien ajattelua. Tekohurskaus ja ihmisen osuus pelastuksen asiassa tulee kirkkaana vaatimuksena esiin.

Vasta viime aikoina kirkot, Suomen luterilainen kirkko niiden mukana, ovat ruvenneet ymmärtämään armon ja Kristuksen sovintotyön KAIKENKATTAVUUTTA.

Jumalan suunnitelma toteutuu koko laajuudessaan. Kenelläkään ei ole mitään pelättävää kuoleman jälkeen, vaikka lahkolaiset vielä pelkäävätkin ja yrittävät viimeisillä voimillaan levittää pelkoaan muillekin. Sekä kirkon, että kansan ylivoimainen enemmistö ei enää usko, että joutuisimme minkäänlaiseen rangaistukseen.

UT:n toisen käden tieto Jeesuksen sanoista ja teoista sekä eläminen keskellä VT:n yhteiskuntaa, antaa väärän ja sekavan kuvan kaikenkattavasta armosta ja hyvyydestä.

Kristuksen SUURI VOITTO ei ole vain muutamien harvojen pelastuminen, vaan kaikilla on vain hyvää odotettavissa.

6

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesus sanoo sinulle: Väisty saatana!

      • Jeesus sanoo minulle ja muille: "Sinun syntisi on anteeksiannettu. Mene Herran rauhaan."


      • Anonyymi
        Dogmatikos.rereg kirjoitti:

        Jeesus sanoo minulle ja muille: "Sinun syntisi on anteeksiannettu. Mene Herran rauhaan."

        Herran rauha löytyy vain armossa kasvamisen kautta.:) Monet kristityt oireilevat juuri siksi, että he ovat kasvaneet ympäristössä, jossa armon perään lisätään sana mutta. Viestit ovat ristiriitaisia, mikä johtaa epävarmuuteen. Ja kun omaan sisimpään ei uskalla katsoa, niin keskitytään muiden synteihin. Jeesuksen sanoja lainaten ryhdytään ruoskimaan kanssapalvelijoita.

        Vastaus noihin ongelmiin on armon varaan heittäytyminen ja siinä vähitellen kasvaminen. Jotkut ajattelevat sen olevan virheellisesti hälläväliä- elämää. Mutta itse ajattelen, että armo antaa rohkeuden elää ja toimia. Sillä se kattaa yrityksen ja erehdyksen välisen kuilun silloin, kun kristityllä on vilpitön halua seurata Jumalaa.


      • Anonyymi
        Dogmatikos.rereg kirjoitti:

        Jeesus sanoo minulle ja muille: "Sinun syntisi on anteeksiannettu. Mene Herran rauhaan."

        Sinä et osaa edes katua ja tunnustaa syntejäsi koska sinun lahkosi mukaan kaikki pääsevät taivaaseen. Miksi siis synnit pitäisi saada anteeksi?
        Et taida edes uskoa, että Jeesus kuoli ristillä ja nousi kolmantena päivänä ylös?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sinä et osaa edes katua ja tunnustaa syntejäsi koska sinun lahkosi mukaan kaikki pääsevät taivaaseen. Miksi siis synnit pitäisi saada anteeksi?
        Et taida edes uskoa, että Jeesus kuoli ristillä ja nousi kolmantena päivänä ylös?

        Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä, olen saanut anteeksi syntini, jotka ole tehnyt tietoisesti ja tietämättäni.


      • Anonyymi
        Dogmatikos.rereg kirjoitti:

        Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä, olen saanut anteeksi syntini, jotka ole tehnyt tietoisesti ja tietämättäni.

        Juuri näin. Siitä voi ilolla todistaa. Mutta sitä ei tarvitse todistella niille jotka luulevat tietävänsä, kun eivät tiedä luulevansa. Räyhääjät räyhää, kun eivät muuta osaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      124
      5211
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3688
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1594
    5. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1588
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1481
    8. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      31
      1411
    9. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1312
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1293
    Aihe