Ihminen ei helposti siirry ajattelutavasta toiseen. Tämä näkyy myös Uudessa testamentissa.
Vaikka Jeesus maksoi koko maailman synnin, VT:n ajattelutapa sotkee vielä vahvasti alkukristittyjen ja UT:n kirjoittajien ajattelua. Tekohurskaus ja ihmisen osuus pelastuksen asiassa tulee kirkkaana vaatimuksena esiin.
Vasta viime aikoina kirkot, Suomen luterilainen kirkko niiden mukana, ovat ruvenneet ymmärtämään armon ja Kristuksen sovintotyön KAIKENKATTAVUUTTA.
Jumalan suunnitelma toteutuu koko laajuudessaan. Kenelläkään ei ole mitään pelättävää kuoleman jälkeen, vaikka lahkolaiset vielä pelkäävätkin ja yrittävät viimeisillä voimillaan levittää pelkoaan muillekin. Sekä kirkon, että kansan ylivoimainen enemmistö ei enää usko, että joutuisimme minkäänlaiseen rangaistukseen.
UT:n toisen käden tieto Jeesuksen sanoista ja teoista sekä eläminen keskellä VT:n yhteiskuntaa, antaa väärän ja sekavan kuvan kaikenkattavasta armosta ja hyvyydestä.
Kristuksen SUURI VOITTO ei ole vain muutamien harvojen pelastuminen, vaan kaikilla on vain hyvää odotettavissa.
UT ja Kristuksen ilmoitus
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jeesus sanoo sinulle: Väisty saatana!
Jeesus sanoo minulle ja muille: "Sinun syntisi on anteeksiannettu. Mene Herran rauhaan."
- Anonyymi
Dogmatikos.rereg kirjoitti:
Jeesus sanoo minulle ja muille: "Sinun syntisi on anteeksiannettu. Mene Herran rauhaan."
Herran rauha löytyy vain armossa kasvamisen kautta.:) Monet kristityt oireilevat juuri siksi, että he ovat kasvaneet ympäristössä, jossa armon perään lisätään sana mutta. Viestit ovat ristiriitaisia, mikä johtaa epävarmuuteen. Ja kun omaan sisimpään ei uskalla katsoa, niin keskitytään muiden synteihin. Jeesuksen sanoja lainaten ryhdytään ruoskimaan kanssapalvelijoita.
Vastaus noihin ongelmiin on armon varaan heittäytyminen ja siinä vähitellen kasvaminen. Jotkut ajattelevat sen olevan virheellisesti hälläväliä- elämää. Mutta itse ajattelen, että armo antaa rohkeuden elää ja toimia. Sillä se kattaa yrityksen ja erehdyksen välisen kuilun silloin, kun kristityllä on vilpitön halua seurata Jumalaa. - Anonyymi
Dogmatikos.rereg kirjoitti:
Jeesus sanoo minulle ja muille: "Sinun syntisi on anteeksiannettu. Mene Herran rauhaan."
Sinä et osaa edes katua ja tunnustaa syntejäsi koska sinun lahkosi mukaan kaikki pääsevät taivaaseen. Miksi siis synnit pitäisi saada anteeksi?
Et taida edes uskoa, että Jeesus kuoli ristillä ja nousi kolmantena päivänä ylös? Anonyymi kirjoitti:
Sinä et osaa edes katua ja tunnustaa syntejäsi koska sinun lahkosi mukaan kaikki pääsevät taivaaseen. Miksi siis synnit pitäisi saada anteeksi?
Et taida edes uskoa, että Jeesus kuoli ristillä ja nousi kolmantena päivänä ylös?Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä, olen saanut anteeksi syntini, jotka ole tehnyt tietoisesti ja tietämättäni.
- Anonyymi
Dogmatikos.rereg kirjoitti:
Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä, olen saanut anteeksi syntini, jotka ole tehnyt tietoisesti ja tietämättäni.
Juuri näin. Siitä voi ilolla todistaa. Mutta sitä ei tarvitse todistella niille jotka luulevat tietävänsä, kun eivät tiedä luulevansa. Räyhääjät räyhää, kun eivät muuta osaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017363
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?764830- 794769
- 1324188
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82988- 522589
- 402501
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102161- 462156
Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211790