Alkakaapas kertoa sijoittajat paljonko tulee takkiin kun ette myyneet Tammikuussa kun olisi pitänyt?
Osakkeiden arvo sulaa silmissä
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
300€, sen kyllä kestän kunhan kurssit lähtee nousuun tulee minusta miljonääri!
Raamattu kertoo, kuinka lopun päivinä ihmiset syytävät arvottomat omistuspaperinsa tiuenvarsien ojiin, kun menettivät kaiken.
Ettekö ala ihmetellä, miten silloin jo parituhatta vuotta sitten tiedettiin asiat oikein tänne asti, vaikkei ollut mitään pörssiyhtiöitä. Uskokaa hyvällä, sillä ne tapahtumat tulevat toteutumaan varmasti , kuin auringon nousu, eikä ole kaukana.
Olen lukenut Raamatun eikä siellä minusta missään ihan noin sanota. Lopunajoista on kyllä ennusmerkkejä, että suuren Babylonin kauppiaat itkevät kun kukaan ei osta heidän kalliarvoisia tuotteitaan. Lisäksi on kyllä sanottu useammassakin kohtaa suorasti tai epäsuorasti että on ihan turha kerätä maallista mammonaa, sillä ainoa pelastus on Jeesuksessa. Joo, tuskin lopunaikoina arvopapereilla on hirveästi arvoa, mutta ei ole millään muullakaan, ei silläkään vaikka sinulla olisi ydinpommin kestävä bunkkeri ja siellä 10 vuoden muonat. Ei asunnolla, ei millään omaisuudella. Vain Jeesuksessa on pelastus.
Arvopaperit ei ole sen kummempia.
Minä+ostan+koko+ajan+lisää+osakkeita+ja+arvo-osuuksia.+Juuri+ne+tulevat+vielä+tuottamaan+hyvin.+Paniikin+ollessa+päälle+ei+pidä+myydä,+pitää+siirtyä+ostajan+puolelle.+Joka+tähän+touhuun+lähtee+pitää+olla+valmis+odottelemaan+vaikka+10+v.+
Keskimäärin+osakkeet+ovat+tuottaneet+viimeisen+parinsadan+vuoden+aikana+8%+vuodessa.+Talletukset+hyvin+vähän.+Jos+tulee+inflaatio+osakkeiden+tuotto+vain+kasvaa.
Myin pois, kun vielä sain niistä jotakin. Takkiin tuli jonkinverran. En ikään sorru osakkeisiin
Tappiolla nyt vaimoni yli 10:n vuoden eläkkeen verran. Vaimoni saisraseläke on tuntuvasti suurempi kuin marketin kassan työeläke olisi.
Olemme yli 70 vuotisia. Myönteistä asiassa on, että lähivuosina lapsemme joutuisivat maksamaan vähemmän perintöveroa. Jos taas elämme vielä muutamia vuosia niin kurssit elpyvät enemmän tai vähemmän. Meidän ei tarvitse myydä mitään.
Et taida ymmärtää paljoa sijoittamisesta. Sijoittamista on monenlaista tyyppiä ja lähes kaikkia tämä korona ei hetkauta ollenkaan.
Paksun salkun omaavilla nyt on sitä pätäkkää yleensä muutenkin ja nythän moni ostaa vaan lisää, mutta jos tästä pandemiasta tulee vaikkapa vuoden rasti, on täysin mahdotonta arvioida mikä on maailman tila silloin.
Ahneet paskat palavat vielä ikuisesti helvetin tulessa.
Juuri nyt on käynnissä osinkojen jako. Vastaa luultavasti sinun parin kk palkkaa mitä tilille kolahtaa. Mitähän näilläkin hankkisi kun aikaisempia ei ole kerennyt käyttää?
Nyt+olen+tehnyt+enemmän+voittoja+kuin+15+vuoteen.+Lyhyeksimyyntiä+laskupäivinä+ja+ostoja+silloin+kun+alkaa+nousemaan.+Karhumarkkinoiden+ETF:llä+tein+yli+60%+voitot+parissa+viikossa,+parhaimmillaan+yhtenä+päivänä+39%,+tämä+on+totta,+googlatkaa+vaikka+käänteiset+ETF.+Muutama+tappio+on+tullut+mutta+niissä+käytin+tappion+pysäytystä+koska+käytän+ulkolaisia+päiväkaupan+alustoja.+Molemmissa+tuli+6%+tappiota,+mutta+seuraavina+päivinä+tuli+sitten+yli+35%+voitot+eli+plusalle+jäätiin.+Vuosiin+ei+ole+ollut+tälläistä+rallia+ja+voittoputkea.+Markkinoilla+on+istrumentteja+käänteisiin+sijoituksiin.+Tosin+EU+rajoitti+niitä+reilu+viikko+sitten+vasta,+aivan+kuten+vuonna+2008+talouskriisissä.
Itse ostin tammikuussa lääkeyhtiöiden osakkeita. Hyvin niillä menee.
Lisäksi aion ostaa pian runsaasti erityisesti hotelli- ja ravintola-alan osakkeita koska niitä saa pilkkahintaan.