Onko kyseessä vaino?

Pastori pidätetty Floridassa kun ei suostunut sulkemaan kirkkoa.

Ja mistä tietää lopun aikojen alkaneen? Mikä on lopunajan alunmerkki?

Minua itketyttää. Jospa en kelpaakaan ylösottoon.

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/47159431-73ec-4805-9f4a-c51af93db9bc
1468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kolmannessa tai neljännessä eli seuraavassa Jerusalemin temppelissä itsensä Jumalaksi julistava antikristus. Tai eläinuhrien aloitus. Tai avajaispäivä.

Syyrian kansalainen kuulemma.

Äänestä

Howard-Brownelle ihan oikea paikka.

Äänestä

Pastori ei ole lukenut Raamattuaan !!!

Room. 13:1 Jokainen olkoon alamainen sille esivallalle, jonka vallan alla hän on. Sillä ei ole esivaltaa muutoin kuin Jumalalta; ne, jotka ovat, ovat Jumalan asettamat.

Laajemmin:

2 Sentähden, joka asettuu esivaltaa vastaan, se nousee Jumalan säätämystä vastaan; mutta jotka nousevat vastaan, tuottavat itsellensä tuomion.
3 Sillä hallitusmiehet eivät ole niiden pelkona, jotka tekevät hyvää, vaan niiden, jotka tekevät pahaa. Jos siis tahdot olla esivaltaa pelkäämättä, niin tee sitä, mikä hyvää on, ja sinä saat siltä kiitoksen;
4 sillä se on Jumalan palvelija, sinulle hyväksi. Mutta jos pahaa teet, niin pelkää; sillä se ei miekkaa turhaan kanna, koska se on Jumalan palvelija, kostaja sen rankaisemiseksi, joka pahaa tekee.
5 Siksi tulee olla alamainen, ei ainoastaan rangaistuksen tähden, vaan myös omantunnon tähden.
6 Sentähdenhän te verojakin maksatte. Sillä he ovat Jumalan palvelusmiehiä, ahkeroiden virassansa juuri sitä varten.
7 Antakaa kaikille, mitä annettava on: kenelle vero, sille vero, kenelle tulli, sille tulli, kenelle pelko, sille pelko, kenelle kunnia, sille kunnia.

Äänestä
  • Pöljä pastori joka ei noudata lakia. Ihan oikein, panisit rautoihin sellaiset vatipäät.

    Äänestä

  • Amerikassa ei ole laillisuutta herroina hallitseville tsaristisille virkamiehille, vaan USA:ssa kansaa palvelemaan tarkoitetut ovat 'civile SERVANTs'. Maan perustuslain määräysten vastaisia 'lakeja' koronatilanteen varjolla antaneet saavatkin pelätä saavansa syytteitä toimivaltansa laittomasta ylittämisestä (tosin menevätkö nuo syytteet läpi on eri asia, sillä kyllähän Amerikassakin toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset; "kielemme voimalla me olemme väkevät, kuka on meille herra").

    Äänestä

RHB on suuri iljetys ja rienaaja!! Jumalanpilkkaaja ja eksyttäjä, todellinen saasta!

Äänestä

Kyseessä ei ole vaino, vaan pastorin kohdalla rehellisesti hengellinen hölmöily.

-DeadManWalks

Äänestä
  • Hengellinen hölmöily on vakavan asian vähättelyä. Howard-Brown pidätettiin siksi, että hän vaaransi pahimmillaan tuhansien hengen ja terveyden. Kirkossa on 4000 jäsentä. Ja jokainen kirkossa käynyt oireetonkin koronaa kantava voi tartuttaa keskimäärin 2.5 muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hengellinen hölmöily on vakavan asian vähättelyä. Howard-Brown pidätettiin siksi, että hän vaaransi pahimmillaan tuhansien hengen ja terveyden. Kirkossa on 4000 jäsentä. Ja jokainen kirkossa käynyt oireetonkin koronaa kantava voi tartuttaa keskimäärin 2.5 muuta.

    Hengellinen hölmöily juuri johti Howard-Brownin pidättämiseen ja koronapandemian vähättelyyn.

    -DeadManWalks

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hengellinen hölmöily juuri johti Howard-Brownin pidättämiseen ja koronapandemian vähättelyyn.

    -DeadManWalks

    "God has the last laugh."

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hengellinen hölmöily juuri johti Howard-Brownin pidättämiseen ja koronapandemian vähättelyyn.

    -DeadManWalks

    helluntai usko on hokenut niitä "uskovien vainoja" jo vuosikymmeniä !! (kai sata vuotta !)

    ja myös tämä "ylöstempaus oppi", saavat vaan ihmiset ahdistuun, ja pelkoihin, ja siitäkin raamatun evankeliumissa Jeesus sanoo, lukekaa hyvät ihmiset !!

    siis, helluntailaiset on sellasia, jos niille sanoo yhden "poikkipuolisen" sanankaan, niin heti:

    - meitä vainotaan. . . hei, kyllä uskovakin saa käyttää järkeä, ja noudattaa lakia !

    Äänestä

Vaino on tiettyyn ryhmään kohdistuvaa perusoikeuksien rajoittamista. Korona-rajoitukset eivät kohdistu vain uskovaisiin, ne koskevat kaikkia. Kovapäisemmänkin pitäisi tajuta, että niiden tarkoitus on varjella väestöä sairastumiselta ja kuolemalta. Jos pastori vaarantaa seurakuntansa hengen ja terveyden, hänet pitääkin pidättää.

Äänestä
  • Löysit melkein 2 kk vanhan aloituksen? Onnittelen ahkeruudesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Löysit melkein 2 kk vanhan aloituksen? Onnittelen ahkeruudesta.

    Ja nyt 1,5 vuotta myöhemmin alkavat Tampa River Church -kokoukset näkyä miltei kaikkialla maailmassa myös satelliittitv-lähetyksinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pastori pidätetty Floridassa kun ei suostunut sulkemaan kirkkoa.

Ja mistä tietää lopun aikojen alkaneen? Mikä on lopunajan alunmerkki?

Minua itketyttää. Jospa en kelpaakaan ylösottoon.

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/47159431-73ec-4805-9f4a-c51af93db9bc

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu