Pienimäki taitaa unohtaa, että se on saatu kuntoon omaisuuden myynnillä. Vesiyhtiötä havittelee seuraavaksi. Syömävelkaa kuitataan omaisuuden myynnillä.
Kunnantalous saatu kuntoon?
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Bravoo mummu. Lisää näitä.
Kunnossa alkaa olla...
Koulut on päästetty täysin rempalleen ja koulujen korjausrahat käytetty pandoihin ja elukkapuistoon.
Maalaisjärki sanoo, että ensin pistetään talo kuntoon ja sitten vasta navetta.
Kaupunginjohtaja Pienimäki kunnostaaa ensin navetan ( = elukkapuisto ja pandala) ja sitten huomaa, ettei rahaa enää ole talon kunnostamiseen (= rähjääntyneet koulut).
On se Pienimäki oikea järjen jättiläinen. Not.
Hieno vertaus, mummo. Olet niin fiksu.
Navetta on tuotantolaitos, Zoo ei ole. Navetta tekee rahaa, Zoo vie.
Ulkonäöstä päätellen ei sitä elukkapuistoakaan kyllä kunnosteta...
Onko kuntatalous todella kunnossa, kun velkamäärä on kuutisenkymmentä miljoonaa ja lisää tulee? Lisäksi aiotaan myydä kannattava konserniyhtiö vesilaitos ja joudutaan tukemaan kannatamatonta eli Zoota.
Alijäämät on lähes katettu kuulemma, mutta mitkä ovat matkailumäen alijäämät? Täytyyhän niitä olla, kun nyt jo yhteensä neljän miljoonan pääomitukset.
"yhteensä neljän miljoonan pääomitukset. "
niin......kahteen vuoteen!
Tuolla summalla olisi varmasti koulurakennuksia saatu kunnostettua koko lailla paljon.
Hyvä mummu