Jälkipolville: Koronaepidemia Nurmijärvellä vuonna 2020 - 2030

Anonyymi

Vuoden 2020 maaliskuussa Jumalan ruoska osui Nurmijärveenkin: Hengenvaarallinen vitsaus nimeltään koronavirus saapui Nurmijärvelle. Sen tuloa osattiin odotettaa kauhulla ja sen tiedettiin olevan väistämätöntä.

Hätä oli suuri ja kaupoissa hyllyt tyhjenivät. Kaiken sekasorron keskellä seurakunnan pappi piti laumalleen lohduttavan puheen ja sanoi "Älkää pelätkö." Tästä huolimatta vitsaus niitti kansaa kuin viikate heinää. Monet menettivät läheisiään; joku menetti äitinsä, toinen jäi ilman isää ja joissakin perheessä surtiin menetettyjä lapsia.

Tiedotusvälineet lauloivat tuhoa ja tuskaa maailmalta: Esimerkiksi Italiassa kuskattiin pelkästään yhdestä kaupungista ruumiita kuorma-autokaupalla - autojono oli niin pitkä, että sen loppua ei näkynyt.

Suomi syöksyi hetkessä poikkeustilaan. Armeija jalkautui kaduille ja teitä suljettiin. Uudenmaan maakunta eristettiin muusta maasta. Rautaa vietiin rajoille ja rajat suljettiin. Päiväkodit, koulut, ravintolat, baarit, kuntosalit, liikunta- ja ulkoilupaikat määrättiin suljettavaksi. Sadat tuhannet suomalaiset menettivät työnsä ja maahan koitti ankaraakin ankarampi talouslama. Niin kuin ihmisiä myös yrityksiä kaatui valtavia määriä.

Tilapäissairaaloita pystytettiin, kaikki kynnelle kykenevät terveydenhoitoalan ihmiset valjastettiin taistelemaan ihmiskuntamme elämästä ja kuolemasta. Moni sai maksaa tästä taistelusta hengellään.

Joka päivä miljoonat toisistaan eristyksissä elävät suomalaiset kokoontuivat järkyttyneinä seuraamaan hallituksen tiedotustilaisuutta, jossa ministerit itkuisin silmin tekivät kaikkensa Isänmaamme säilyttämiseksi, vaikka tilanne ei selvästikään enää ollut pelastettavissa. Presidentikin sairastuivat yksi toisensa perään.

Kadut, tiet ja moottoritiet hiljenivät autioiksi asvalttikentiksi. Täydellinen hiljaisuus laskeutui, koska esimerkiksi Finnair lopetti lentotoimintansa lähes kokonaan. Kaikkialla oli kuoleman hiljaista. Suomalaisten hätä maailmalla kärjistyi, koska paluumahdollisuudet ruumiskasojen seasta kotimaahan loppuivat.

Viikkojen vieriessä raskaasti vitsaus levisi ja kuolleiden määrä nousi kiihtyvällä tahdilla. Krematorioiden kapasiteetti ei riittänyt ja lopulta ruumiita kipattiin valtaviin joukkohautoihin, joita vielä tänä päivänäkin koristavat muistomerkit.

Onnekkaimmat välttyivät taudilta ja selvisivät. Koronavitsaus oli lopulta ihmiskunnan kaikkien aikojen kriisi ja se toi maailmaan täysin uuden järjestyksen ja muutti elämämme lopullisesti. Sen hintaa emme koskaan saa maksetuksi. Oli aika ennen koronaepidemiaa ja sen jälkeen.

0

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        25
        2084
      2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        88
        1909
      3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        88
        1881
      4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        13
        1593
      5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        488
        1456
      6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        1
        1444
      7. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        1327
      8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
        Lieksa
        48
        1247
      9. Mistä juttelit viimeisen kerran

        Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
        Ikävä
        73
        1114
      10. Kemet lomautukset

        Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
        Suomussalmi
        35
        1109
      Aihe