Semmoisen huomion olen tehnyt että kun ihmiset asutetaan ahtaasti ja tehokkaasti pienelle alalle niin se on näköjään oiva alusta viiruksille ja niiden tehokkaalle leviämiselle. Miksi ihmeessä Suomessa pitää ihmiset asuttaa kuin tuotantoeläimet häkkeihin. Esim Tamereella tuhotaan luontoa täyttämällä järveä nykyvihreän unelman toteutumiseksi. Nyt kun katsoo kuinka korona on levinnyt niin huomaa että se leviää sitä tehokkaammin mitä pienempi elintila ihmisillä on.
Korona ja suuri väestöntiheys
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Intia on seuraava pommi. vaikka siellä on ulkonaliikkumiskielto niin väki tungeksii toreilla ja kaduilla. Bussit ovat aivan täynnä väkeä. Ne paskat veisaa kielloista. Eilen tuli uutiskuvia. Johtuu pitkälti siitä, että niillä ei ole mahdollisuutta hamstrata ruokaa kun ei ole jääkaappja ja pakastimia ja näin ollen safka pitää hakea joka päivä. Eikä niillä ole edes hengityssuojaimiakaan ja peseytyminen on niin ja näin. Pyykit pestään ganges joessa ruumiiden seassa. Siellä kyllä viikatemies joutuu painamaan kolmessa vuorossa.
Ei Suomessa ihmisiä ASUTETA kaupunkeihin, vaan ihmiset haluavat omasta tahdostaan pois korvesta kaupunkeihin, missä ovat työpaikat ja palvelut.
Myös joukkoliikenne on tässä tapauksessa suuri Koronalinko. Ehkäpä yhteiskunnan kannattaisi harjoittaa politiikka jossa hajautetaan niitä työpaikkoja tasaisemmin ympäri Suomea. Kyllä suuri osa ihmisistä joutuu muuttamaan ahtaaseen kaupunkiasumiseen pelkästään työn perässä niinkutsutusti pyörittämään oravanpyörää.
Tietysti bisnekset ovat suurin tarve vaikkapa Malmin lentokentän kolossirakennelmien saaminen alueelle.Sinne ihmiset pieniin koppeihin ja asumistukien muodossa on tulot taattuomistajilleen.
Kova markkinointi päälle.Tavallaan ihmiset pakotetaan näihin taajamiin.Kaikki toiminnot on keskitetty juuri näille alueille.Paitsi jätteiden kaatopaikat niitä muodossa jos toisessa perustetaan lähikuntien riesaksi.Se on faktaa.
Eppu Normaalin kappale "puhtoinen lähiö" on todellakin ajantasalla oleva kappale tänäkin päivänä