Tajuatteko punaiset että vaikka mikä hallitus olisi ollut puikoissa koronan aikana, se olisi ollut pakotettu tekemään kaatumisensa uhalla kaikki nämä koronatoimet vähintään yhtä suurina kuin mitä hallitus teki? Kansan paine vaati hallituksen toimiin. Tämä hallitus teki ne riittämättömät toimet jotka ovat persujen linjoilla, kaatumisensa pelossa sekä erityisesti persujen pelossa. Se ei tehnyt niitä suomalaisten takia vaan oman asemansa takia.
Persuhallituksen kyseessä ollessa, ei todennäköisesti olisi jouduttu tähän tilanteeseen että rajat ovat kaikille muille kiinni paitsi työliikeenteelle ja näille herroille lähi-idästä. Tämä tilanne olisi persujen nopeilla sekä kovilla toimilla pystytty estämään. Demarit ei välitä omasta kansasta. He auliisti jätti sisäministerinsä kanssa turvapaikkahaun voimaan, kun on ne helkkarin kansainväliset pyhät lehmät eli sopimukset. Niistä ei vihervasurit luovu vaikka koko kansa kuinka kärsisisi. Tämä on märkä rätti koko kansan kasvoille. Vaikka ei tulisi yhtään ukkoa maahan, asenne kertoo hallituksella mitä se on naisiaan. Tänne vaan kaikki vaikka mikä tilanne olisi, ja vaikka kuinka paljon suomalaisia sairastuisi.
Persuhallituksen kyseessä ollessa, ei todennäköisesti olisi jouduttu tähän tilanteeseen että rajat ovat kaikille muille kiinni paitsi työliikeenteelle ja näille herroille lähi-idästä. Tämä tilanne olisi persujen nopeilla sekä kovilla toimilla pystytty estämään. Demarit ei välitä omasta kansasta. He auliisti jätti sisäministerinsä kanssa turvapaikkahaun voimaan, kun on ne helkkarin kansainväliset pyhät lehmät eli sopimukset. Niistä ei vihervasurit luovu vaikka koko kansa kuinka kärsisisi. Tämä on märkä rätti koko kansan kasvoille. Vaikka ei tulisi yhtään ukkoa maahan, asenne kertoo hallituksella mitä se on naisiaan. Tänne vaan kaikki vaikka mikä tilanne olisi, ja vaikka kuinka paljon suomalaisia sairastuisi.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Jep Jep,.
Tämänkö takia Kokoomuskin lähetti viestin hallitukselle, tai olisiko syy molempiin avautumisiin Marinin toiminnan aiheuttama SDP:n jättimäinen gallupkannatusnousu ;)
Kokoomus lähetti Sanna Marinille yllättäen kymmeniä kysymyksiä koronakriisistä, hallitus hämmästelee pitkää kirjettä
https://www.hs.fi/junkkari/art-2000006460831.html
Sen sijaan että tukisi ja antaisi työrauhan hallitukselle tällaisena hyvin vaativana aikana, kokoomus kiusaa ja tuhlaa virkamiesten ja hallituksen aikaa. Häpeäisivät. Halpamaista.
Jotenkin näin tavalliselle tallaajalle tämä näyttäytyy täysin presidentin kirjeen jatkeelta. Moraalitonta ja ala-arvoista.
Syynä arvatenkin demarien kannatuksen koronamainen nousu.
SDP:n kannatus nousee samaa tahtia kuin Suomen koronavirustartuntojen määrä laskee.
Totta kai ihmiset ovat kiitollisia, jos heidän ei tarvitse kokea läheistensä turhaa kuolemaa eikä itse joutua kokemaan tuollaista hirveää tautia.
Vihollisia tapetaan, tarvittaessa, ei omia kansalaisia. Sellaista voi sano isänmaaksi.
Persupropagandisti taas vauhdissa.
Ottaako punaniskapunikkia pattiin?
Lähi-idästä tullaan tänne pelkästään koviin ja vaativiin töihin joihin ei suomalaisia löydy!
Rinteen ja Marinin demarijohtoisten hallitusten aikana turvapaikkamamutus on laskenut 2000-luvun hiljaismpien vuosien tasoon, kepun-kokoomuksen-persujen-sinisten Suomen ennätysstasosta sekä vuositasolla (2015 että hallituskausitasolla (2015-2019).
Kuinka kovaa tai vaativaa on nostaa rahaa taikaseinästä Kela-goldilla?
Hallituksen asenne hylkii omaa kansaa selvästi. Tämä ei uutta ottaen huomioon sen kokoonpanon.
Jossa EI olisi ammattiliittoja suomea sulkemassa...
Yksikään maa ei ole onnistunut pysäyttämään epidemiaa, joten aivan turhaan sinä persu räksytät. Suomen hallitus on toiminut muuhun Eurooppaan nähden etupainotteisesti ja onnistunut toistaisesti ihan hyvin. Jopa kokoomus tukee hallitusta, mutta persut vaan jaksavat räksyttää.
Ja se alkaa näkyä kannatuksessa.
Höpö höpö. Suomen hallitus on jatkuvasti toiminut jälkikäteisesti, ja vasta sitten kun toistamiseen on tuupittu, muuttanut kantansa. Myöhemmin kylläkin kehuneet itseään jämäköitymisestä.
Kyllä sellaisia maita on joissa on tiukat rajakontrollit ja ei koronaa.
Olisi voinut estää suurella todennäköisyydellä poikkeustilan jos persujen vaatimuksiin olisi suostuttu heti.
Kauniiden ihmisten kykypuolueen tahi varsinkin Juha-Lesta Sipilän hallituskaudella tällainen pandemia olisi olllut vastatoimineen täysi kataistrooffi tavalliselle kansalle...
Nyrvistö yritti jo saattaa kauniiden ihmisten kykypuolueen edustajia kuokkimaan veronmaksajien rahoja "nyrkkiryhmäehdotuksillaan", onneksi hallitus torjui suoralta kädeltä oitis moisen törkeyden.
On ollut hirmuinen onni tällä viherpunikkihallituksella. Ei ole tullut vastaavaa vyöryä kuten tuli 2015. Sen asian vuoksi sen kannatus ei ole vielä luhistunut. Sekin aika tosin vielä tulee.
Korona tietysti antaa sulkia hallituksen hattuun, vaikka tosiaan jokainen hallitus olisi tehnyt samat temput ja persut paljon enemmän ja nopeammin kuin nämä vitkastelijat. Hallitus omi kunnian toimista joiden vaatimukset tuli persujen suunnasta. Törkeää niljakkuutta ja tavallaan toisen persellä tuleen istumista.
On säkää noilla punikeilla kun kun tuo korona tuli. Se siis antoi kannatusta. Mutta persut olisi saaneet vielä enemmän kannatusta kun he olisivat toimineet vielä tehokkaamin hallitusvastuussa ollessaan.
Mutta vielä se hyvy hyytyy, kun sorvin edessä työt odottaa eli kansan rääkkäminen kaikella mahdollisella koronan jälkeen. Silloin suunta on alaspäin. Laittakaa merkille asia. Palataan siihen vuoden päästä sekä vaalien alla.
2015 Sipilän, Orpon ja Soinin PersKeKo-porvaripersuhallitus ei pelkästään päästänyt lähes 35.000 nuorukaista turvallisesta Dubin-läpikulkumaa Ruotsista Suomeen, vaan jopa aktiivisesti haki heitä Ruotsin puolelta bussikuljetuksilla, joita kokoomuksen sisäministeri Petteri Orpo oli virka-apuna pyytänyt persujen puolustusministeri Jussi Niinistöä turvaamaan varusmiehillä. Porvarien pakolaismiljardibisneksen$£€ ja mamuhalpatyövoiman maahanmarssin arvotavaraa täytyi suojata varusmiesten ja vapaaehtoisten poliisien voimin, jotta yksikään euro ei veronmaksajien taskuista menisi ohi kaverikapitalistien pakolaisbisnes-eurosäkkien.
Eiköhän kaikki tajua, että mikä tahansa hallitus joutuisi tekemään samat toimet vähintään. Tuo on vaan pikkumaista väittää, että tekivät ne nyt oman asemansa ja persujen pelon takia. Et voi oikeasti olla tosissasi! ei muuta voinut tehdä.
Kyllä se siltä juuri näytti. Hallitukselle tuloi hätä omasta asemastaan. Se vitkutteli hyvin pitkään asiassa ja suostui hampaat irvessä tekemään suurimman kauhistuksensa eli osittain sulki rajat. Kansan reaktioden pelko ajoi tähän.
Persut pitäisi rajakontrollin jo muutenkin eikä siihen tarvita mitään poikkeusoloja. Tässä nähdään mikä puolue välittää omasta kansasta.
Älkää olko rakkaat ihmiset niin suunnattoman hyväuskoisia hölmöläisiä jos niin olette. Kun vihervasemmiston ikiaikainen unelma on sulauttaa kansamme olemattomiin muiden kansojen sekaan, ei sitä yksi korona hetkauta. Se unelma ei nimittäin lähde punikin selkäytimestä millään pois. Se on ja pysyy siellä.
Korjaan, tuli hätä.
Bunkkereistaan Björn olisi kavereineen vaikuttanut aivan liikaa Orpon kokoomuksen ja Sipilän kepujohtoiseen porvarihallitukseen tai Halla-ahon persut niiden lisäksi sisältävään porvaripersuhallitukseen, että Marinin hallituksen tiukat toimet (myös taloudelle) oltaisiin saatu tehtyä ajoissa.
Siinä olisi menty kaverikapitalistien bisnesten ja sijoitusten turvaaminen edellä, kuten Ruotsissa on menty tähän asti. Nyt pahan talouslähtöisyyden "laumasuoja"virheen jälkeen Ruotsin tiukennukset tulevat liian myöhään ja ihmisiä kuolee ja vammautuu aivan turhaan tehohoidon ylikuormittuessa viikoiksi tai kuukausiksi.
Et oikeasti voi olla tuota mieltä. Joskus noin 3 viikkoa sitten ei ollut painetta kansalta juuri mihinkään toimiin, melkein kaikki oli normaalia ja elämä jatkui entisellään. sen jälkeen tapahtumat on vyöryneet hurjaa vauhtia eteenpäin. Rajat on suljettu melkein kaikkialla, ihan riippumatta siitä mikä puolue maata johtaa. Ei tässä ole puoluepolitiikasta kyse.
joskus voisi edes vähän yrittää mennä puoluepolitiikan yli ja antaa kiitosta sinne minne se kuuluu. Katotaan sitten kohta, kun normaaliolot alkaa palautua ja on taas varaa puoluepolitikointiin.
Eipä vaan suljettu herroilta rajaa. Kirjaimellisesti herroilta.
Hallitus seurasi koronavirustilannetta ja toimi sen mukaisesti. Suomi oli ensimmäisten EU muiden joukossa sulkemassa rajansa eli hallitus toimi hyvin.
Porvaripropagandaa alusta loppuun jota onneksi kukaan ei ota vakavasti ja hyvä niin.
Rajakontrolli ei paljon auta, kun matkailua on joka tapauksessa, lautat kulkee, tavarat ja ihmiset liikkuu rajojen yli. Ei tän viruksen tulo Suomeen liity mitenkään "haittamaahanmuuttoon". Tietääkseni yksikään PS:n edustaja ei ole ainakaan ennen ollut sitä mieltä, että turismi Suomeen ja täältä suomalaisten lomamatkailu ulkomaille pitäisi olla jotenkin rajoitettua. Sitä kautta koronavirus kuitenkin tuli tänne. Jossain vaiheessa on pakko palata normaaliin, eli että Suomeen saa tulla turisteja ja täältä pääsee muualle ilman virustestausta ja kahden viikon karanteenia.
Persut vaati kaksi viikkoa ennen kuin hallitus teki mitään, rajoja kiinni. Persut halusi ja haluaa yhäkin että kullanmurujakaan ei lasketa Suomeen.
Vääntäkää mulle rautalangasta miksi näitä kullanmuruja saa tulla yhä Suomeen. Vastauksena ei kelpaa että on ne helvetin kansainväliset sopimukset. Sopimukset pitää silloin rikkoa jos kansalla on oikea hätä. Nyt nimenomaan on se tilanne. Ei ole niin että jotkut helvetin sopparit menevät kansan terveyden edelle. Mitä jos tulisi vaikka sota, Onko silloinkin sopimukset tärkeitä pyhiä lehmiä? Minä en jätä teitä rauhaan kysymyksellani ennekuin saan pätevän vastauksen. Sitä en vielä ole viikkoihin saanut.
Poikkeustilassa ei myöskään päde kansainväliset sopimukset. Repikää siitä punikit. Miksi ne kuitenkin Suomessa pätee?
Vaikka ei tulisi yhtään ukkoa (jota en missään nimessä usko), niin se asenne hallituksella on äärimmäisen suomalaisvastainen tässä.
Korjaan.
Mitä jos tulisi vaikka sota, onko silloinkin sopimukset tärkeitä pyhiä lehmiä?
Laita tänne aikajana. Minä päivänä PS vaati rajojen sulkemista, kuinka monta päivää sen jälkeen ne suljettiin? En ole nähnyt tuollaista missään.
Hallituksen päätöksissä sitä paitsi aina kestää muutama päivä, koska demokratia ja laki on edelleen voimassa. Kirjoita faktat esiin, että kuinka monta päivää sen jälkeen kun esim. JHA on virallisesti vaatinut rajojen sulkemista, hallitus sulki ne. Hallitus toimi 1-2 viikkoa sitten todella nopeasti, kun poikkeuslaki otettiin voimaan.
Sitä paitsi edelleenkään tämä virus ei liity mitenkään tp-hakijoihin tai pakolaisiin. Tän viruksen toi Suomeen turistit ja rajan yli kulkeva tavaraliikenne ja työntekijäliikenne. Haluatko oikeasti laittaa rajat kiinni, vai onko tää vaan joku "haittamaahanmuutto" asia?
Emme ole sodassa. Mitä jos lähdettäisiin edes siitä. Jos olisi sotatilanne, niin mitä todennäköisimmin minä ja sinä oltaisiin varuskunnissa ja siirtymässä rintamalle. Siinä kohtaa kumpikaan meistä ei varmasti kirjoittelisi netissä. Koska olisi tärkeämpiä asioita mietittävänä. Tietysti monet sopimukset ja lait menettäisi merkityksensä, mutta nyt ei olla siinä vaiheessa eikä ole mitään järkeä lietsoa tuollaisia tuntemuksia.
Tottahan se on että poersut puolustaisi maatamme haittamaahamuutolta ottamalla rajakontrollin pysyvästi käyttöön. Muut eivät halua että kansaamme puolustetaan. Kaikki käytäntö todistaa puheitasi vastaan punikki.
Ei saivarrella päivistä. Kyse on viikkoja ennen olleista puheista.
Eihän sitä lomamatkailua ainakaan ole jos kaikki muu liikenne kielletään rajojen yli kuin työmatkustaminen. Mutta miksi ei läpsyttelijöiltä kielletä mitään? Sitä yhäkin ihmettelen.
Jaahas. Eikö näillä läpsyttelijöillä, turvapaikkaturisteilla, shoppailijoilla voisi olla, osalla heistä, myös tuliaisinaan virus?
Onneksi meillä ei ole persu hallitusta nyt.
Miksi näin? Hehän olisi tehnyt nopeammin ja tehokkaammin koronatoimet, eivätkä olisi sallineet jouto-ukkojen tulla maahan asylumin turvin. NÄIN OLTAISIIN JOPA ESTETTY POIKKEUSTILA. Eikö sinusta tunnu hirveältä että sinäkin joudut olemaan rajoitetusti elämässäsi, ja siten nämä rehvakkaat ukot saa lampsia maahamme, olkoonkin että hekin saattava joutua karanteeniin? Onko sellaisella ihmisellä itsetuntoa joka sallii tämän tapahtuvan? Oma kansa saa kärvistellä mutta muiden, siis näiden kullanmurujen ei tarvitse? Mitä sanot?
Kuinka paljon kuluu turhia voimavaroja kun näitä kullanmuruja hyysätään rajoilla? Eikö sekin resurssi olisi suunnattava oman kansan hyväksi? Täällä ihmiset hädässä elävät ja sitten nämä elintasomiehet saa tulla tänne elätettäväksi. Ei tätä tajua pirukaan.
Punaiset osaavat ainakin oikeinkirjoituksen.
No minä mielestäni kirjoitan ymmärrettävästi oikein mutta kun silmäni harittaa, tulee virheitä. Ne yleensä olen korjannut heti.
Laitoin seuraavan lauseen google kääntäjään:
Persu-kieli:
” Tämä hallitus teki ne riittämättömät toimet jotka ovat persujen linjoilla, kaatumisensa pelossa sekä erityisesti persujen pelossa.”
Suomi:
”Hallitus on toiminut hienosti koronaepidemian hoidossa ja kuunnellut myös tarkalla korvalla kansalaisten huolia.”
Unkarissa nähtiin mitä populistit tekee tällaisessa tilanteessa kuin korona. Ne vähät välittää muusta kuin tilaisuudesta kasvattaa oman valtansa aina diktatuuriin asti.
Me ei olla Unkarissa. Me ollaan Suomessa
Persut ihailevat itsevaltias Orbania.
Kyllä koska hän puolustaa omaa kansaa. Eurosliitto on kommunismi joka lopettaa kansallisvaltiot.
Haluatteko että Suomi-niminen kansallisvaltio lopetetaan? Näin tulee käymään. Punikit tätä sydämestänsä toivovat jopa rukoilevat ateisteina sitä.
Kuvitelkaa, ateistinen punikki saattaa jopa pyytää korkeampia vopimia apuun että Suomi lakkaisi olemasta.
Huolimatta siitä, että puikoissa on maailman eriskummallisin ministerikokoelma, Korona on hoidettu aivan mukiinmenevästi. Tulokset ovat olleet paremmat kuin missään muussa maassa.
Mitä noihin Perussuomalaisiin tulee, niin Luoja varjelkoon sellaisesta hallituksesta, jossa he olisivat pääpuolueena. Sellaista meininkiä kuin Unkarissa ORBAN harrastaa, emme missään nimessä halua tähän maahan. Jos Halla-aho ja kumppanit pääsisisivät asioista määräämään, niin pian olisimme poliisivaltio.
Siitä Luoja meitä varjelkoon.
Luoja paratkoon, mehän ollaan menossa sosialidemokraattiseen poliisivaltioon.
Pääministeri kieltää hallituksen eli viranomaisen arvostelemisen.
Edes presidentti ei saa ehdottaa korjausta, ettei Hki- Vantaan skandaali toistu.
Vain poliisivaltiossa voidaan pienentää ideologisista syistä jonkin amnattiryhmän palkkaa ( apteekkarit) tai lopettaa joidenkin koko elämäntyö ( yksityinen toimiva työterveys).
Ei nämä ole mitään ihmisistä poikkeavia olioita, heillekin kuuluvat samat ihmisoikeudet kuin demareille.
Vain poliisivaltiossa voidaan perustuslakiin vedoten viedä ihmisiltä valinnanvapaus hoitavan lääkärinsä suhteen.
Vain poliisivaltiossa voidaan perustaa epidemian kriisiryhmä, johon valtapoliittisista syistä ei valita yhtään koronapotilaan hoitoihin perehtynyttä asiantuntijaa.
Siis potilaat hoidetaan valtapoliittisin perustein.
Pandemia etenee ja vielä joudutaan perustamaan presidentin ehdotta asiantuntija-ryhmä, mutta sitä ennen monen riskiryhmäläisen täytyy uhrata henkensä demarien alttarille.
Huolimatta siitä, että puikoissa on maailman eriskummallisin ministerikokoelma, Korona on hoidettu aivan mukiinmenevästi. Tulokset ovat olleet paremmat kuin missään muussa maassa.
Mitä noihin Perussuomalaisiin tulee, niin Luoja varjelkoon sellaisesta hallituksesta, jossa he olisivat pääpuolueena. Sellaista meininkiä kuin Unkarissa ORBAN harrastaa, emme missään nimessä halua tähän maahan. Jos Halla-aho ja kumppanit pääsisisivät asioista määräämään, niin pian olisimme poliisivaltio.
Siitä Luoja meitä varjelkoon.
Hyvä kommentti.
Kaikkien kannattaisi myös miettiä sitä, että hallitukselle ei anneta liikaa valtaa perustalta "toistaiseksi". Heti kun antaa vallan kansalta pois, niin sitä on todella vaikea ottaa takaisin.
Toivottavasti myös Euroopassa pidetään joku tolkku, tosin monien maiden kehitys on jo pitkään ollut demokratiaa vastaan ennen tätä kriisiä. Valtioneuvosto on nyt johdossa, mutta jossain vaiheessa pitää palata normaaliin ettei demokratia kaadu.
Tuossa esimerkki jossa persut vieläkin vaativat tiukempia toimia joita hallitus on tehnyt. Mitä te vielä vänkätätte että muka hallitus olisi tehnyt mukiinmeneviä toimia?
https://www.youtube.com/watch?v=VBAvvalToh8