Persujen joutsenlaulu?

Oliko se 2015, kun Soini saattoi persut hallitukseen?
5069
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Eipä sen jälkeen persut parempaa ole esittämään pystyneet.

Laitetaankin musiikkia kuvaamaan tilannetta, vaikka saattaa olla liian vaikeasti ymmärrettävää..

https://www.youtube.com/watch?v=YYF8gWCbKRA

1Äänestä
  • Miten hallitus hoitelee terroristikuljetukset, ulkoministeri syytteessä laittomuuksistaan ja istuu vielä hallituksessa.

    1Äänestä

  • Koska hallitus tekee päätöksen elintasopakolaisten palauttamisesta, miljardikulut joka vuosi ja ei rahaa hoitajamitoitukseen yhtään löytynyt vappusatasesta hajuakaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koska hallitus tekee päätöksen elintasopakolaisten palauttamisesta, miljardikulut joka vuosi ja ei rahaa hoitajamitoitukseen yhtään löytynyt vappusatasesta hajuakaan.

    Persut ovat kuin huonon tv-junttiohjelman uusinnan uusinnan uusinnan uusinta. -Kovimmatkin persufanit alkavat näemmä kyllästymään?!

    1Äänestä

  • 2015/100.000 kiitos vasemmiston.

    1939/500.000 kiitos vasemmiston.

    1Äänestä

  • Tuo ylle linkitetty Kake Randelinin esittämä Kuin joutsenlaulu,
    kuvaa hämmästyttävän hyvin PS:n nykytilannetta:

    "...vain hetken soi tuo laulu särkyen...
    ...nyt muistot tästä jää
    mut pian nekin häviää
    kun uudet päivät kaiken menneen himmentää..."

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten hallitus hoitelee terroristikuljetukset, ulkoministeri syytteessä laittomuuksistaan ja istuu vielä hallituksessa.

    Kansantuomioistuinko se on jo ehtinyt päättämään, että ulkoministeri olisi syyllistynyt laittomuuksiin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    2015/100.000 kiitos vasemmiston.

    1939/500.000 kiitos vasemmiston.

    2015/35000.

    Persut hallituksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persut ovat kuin huonon tv-junttiohjelman uusinnan uusinnan uusinnan uusinta. -Kovimmatkin persufanit alkavat näemmä kyllästymään?!

    Onko taas joku vihervassari ryöminyt jostain kivenkolosta tänne kommentoimaan idioottimaisuuksiaan?

    Äänestä

Onko avaajalla vasemmistodementia vai miksi kyselee noin vaikeita???

2Äänestä

Aloittaja taisi maata koomassa tuon vuoden.

2Äänestä
  • Avauksessa kysytään, oliko persujen joutsenlaulu vuonna 2015?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Avauksessa kysytään, oliko persujen joutsenlaulu vuonna 2015?

    Avauksessa kysytään, oliko persujen joutsenlaulu vuonna 2015, kun Soini saattoi persut hallitukseen?

    1Äänestä

>>>Joutsenlaulu tarkoittaa laulua, jonka uskomuksen mukaan joutsen laulaa juuri ennen kuolemaansa kauniimmin kuin koskaan.<<<


Persujen joutsenlaulu oli ja meni. Eikä se laulu kauaa kestänyt ja oli hirveetä kuulla ja kauheeta kattoo. Mutta kai se "kauneinta" oli, minkä persut kykenivät tarjoamaan. Kiitos, ei toiste.

1Äänestä
  • Jotenkin alkaa ymmärtää, ettei Soini jäänyt Anon, Teukan ja Tynkyn komenneltavaksi. Vaikka ensi sijainen tietenkin kyse oli Timpan hillotolpan pelastamisesta, niin on Soinillakin sentää joku tolkku.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jotenkin alkaa ymmärtää, ettei Soini jäänyt Anon, Teukan ja Tynkyn komenneltavaksi. Vaikka ensi sijainen tietenkin kyse oli Timpan hillotolpan pelastamisesta, niin on Soinillakin sentää joku tolkku.

    Nimenomaan! Soiniakin alkaa ymmärtää, kun ymmärtää olosuhteet 2017. Joita persut yrittävät vääristellä.

    Mutta samaa paskaahan Soini on Halla-ahon kanssa, hieman siistimpi pakkaus ehkä.

    Äänestä

Kuinka moni persu edes tietää, mitä 'joutsenlaulu' tarkoittaa?!

Alman toissapäiväinen puoluegallup, siis tämä:

https://www.aamulehti.fi/a/65b8bc02-b037-4a3f-91ca-5981b77cd3f7

kertoi, että PS on syrjäytetty.

PS-väki tuntuu olevan yhä epäuskoinen. He siellä äärioikeistokuplansa uumenissa ovat pitäneet gallupia jopa aprillipilana! Siellä PS:n kuplakannatuksen uumenissa ei paljon ole totuudesta kiinnostuttu.

Täällä Suomi24:ssä persut ovat 24/7 öyhöttäneet ja toitottaneet, että PS:ää kritisoivat fiksut ihmiset ovat "mielenvikaisia" ja "valehtelijoita".
Todellisuudessa (siis In Real Life) kuitenkin juuri nämä persujen mielestä "mielenvikaiset valehtelijat" ovat nähneet jo pidemmän aikaa totuuden eli sen, mihin PS:n harjoittama trollaus, öyhöttävä mölyäminen, ylimielisyys, diktatuurien ihailu, Marinin hallitukseen kohdistuva aivoton haukkuminen ja loputtomiin toistuva disinformaation kylväminen johtaa.

1Äänestä
  • Niin pääsihän joku eduskuntaankin Estonia-turman sivuvaikutuksena mutta enpä luule että tuo kauaa kestää on taas normaalit ongelmat työttömyys ja konkurssit edessä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin pääsihän joku eduskuntaankin Estonia-turman sivuvaikutuksena mutta enpä luule että tuo kauaa kestää on taas normaalit ongelmat työttömyys ja konkurssit edessä

    Tämä vasemmisto kommari ,joka roikkuu perussuomalaiaten palstoilla ja rienaa mm sitä että opposition ja hallituksen välillä olisi ollut riitoja,ei pidä ollenkaan paikkaansa. Johtunee varmaan aloittajan pettymys mielenvikaisena siitä ,että mm Andersson joutuu nyt jämäköitymään ja ei voi suomen demokratiasta johtuen tyydyttämään osaa vanhoista ja katkerista kommareista... siis niitä jotka haluavat toisinajattelijat ammuttavaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä vasemmisto kommari ,joka roikkuu perussuomalaiaten palstoilla ja rienaa mm sitä että opposition ja hallituksen välillä olisi ollut riitoja,ei pidä ollenkaan paikkaansa. Johtunee varmaan aloittajan pettymys mielenvikaisena siitä ,että mm Andersson joutuu nyt jämäköitymään ja ei voi suomen demokratiasta johtuen tyydyttämään osaa vanhoista ja katkerista kommareista... siis niitä jotka haluavat toisinajattelijat ammuttavaksi.

    Napakka persukommentti.


    :D

    Äänestä

Vasurien pieni aivo meni gallupista jumiin , räksyttävät nyt kiimassa , ja omaan nilkkaanhan se jossain vaiheessa kolahtaa , säälittävää .

Äänestä
  • Rienaava ja riidanhaastajakommunisti on vissiin sammunut kun on tauko paskanpuhumisella, vai liekö toisella ketjulla......no kyllä se ilta kiljulle herää, ghehhehhee. Kuinkahan suuri on se viha tuollakin kommunistilla,kun on ottanut elämäntyökseen propakandan ja vihan kylvämisen? Suosittelisin ihan alan ammattilaisena avun hakemisen ja sosiaalisen kontaktien laajentamista. Viha ,kauna ja katkeruus pilaa ihmisen elämän,siis sen joka sitä viljelee.

    Äänestä

Miksi tosiaan perussuomalaisissa on niin paljon miehiä, jotka ihailevat diktaattorien käyttämiä pakkokeinoja!?

Sellainen ihailuhan nykyaikana johtaa nimenomaan juuri tuohon:
tulee joku SELVÄSTI FIKSUMPI puolue, joka syrjäyttää.
Ja sen fiksumman puolueen johdossa on nimenomaan NAINEN.

1Äänestä
  • Persujen takakammarin poijat ovat olleet koko ikänsä naisen, eli äitimuotinsa komennossa ja tietävät olevansa jatkossakin. Siksi julkisuuteen pitää näytellä niin miestä niin miestä pohjalta: Akathan ei meitä persuja komenna, ei edes pääministeritasolla! Sitten peräkammarin perssupoika menee taas valmiiseen ruokapöytään äitinsä passattavaksi ja komentaa vanhaa äitiään, joka liikkuu jo rollaattorilla, hakemaan jääkaapista maitoa, kun ei itse viitsi eikä ole tottunut.
    Juuri nämä keppanalla käyvät persujen lökäpöksy-karvaperseäijät (joita on tosi paljon kautta maan) ovat pahimpia naisvihaajia. Naiset kyllä kiinnostavat ja kiihottavat heistä monia, mutta ovat täysin tavoittamattomissa, kosketuksesta puhumattakaan. Siksi heillä on aina loputon kauna ja suorastaan viha naisia kohtaan ja nyt sen saa tuta naispuolinen pääministeri, tuon perssupoikien naisenpuutteesta johtuvan pohjattoman katkeruuden.

    1Äänestä

  • Hänen kirjoitus oli totuudenmukainen, sinun kopiomöläyts taas vaan vahvistaa käsitykseni perussuomalaisista

    Äänestä

Alma teki tärkeän gallupin. Kiitos!
Juuri koronakriisin keskellä oli tärkeää kysyä, mikä puolue on näissä poikkeusoloissa parhaiten pärjännyt.
Paras (Sanna Marin ja SDP) ansaitsi ja sai suurimmat kiitokset!
Hyvä Sanna! Hyvä SDP!

Samalla po. gallupista ilmeni PS-puolueen kohdalla suuri kannatuskato ja sen
gallupjohto paljastui kuplaksi ja poksahti.
On alettu jo puhua PS:n joutsenlaulusta!
Moni äänestäjä tietää, miksi näin on käynyt.
Sen sijaan moni perussuomalainen ei oikein näytä ymmärtävän.

Syyt PS-puolueen alamäkeen ovat selvästi monissa perussuomalaisissa itsessään.
Täällä Suomi24:ssä perussuomalaiset ovat 24/7 toitottaneet, että PS:ää kritisoivat fiksut ihmiset ovat "mielenvikaisia" ja "valehtelijoita".
Todellisuudessa kuitenkin juuri nämä perussuomalaisten mielestä "mielenvikaiset valehtelijat" ovat nähneet jo pidemmän aikaa totuuden eli sen, mihin PS:n harjoittama politiikka johtaa. Se johtaa alaspäin.

Kysymys:
Mikä tarkkaan ottaen on PS:n alamäen syy?
Vastaus:
PS:n harjoittama trollaus, öyhöttävä mölyäminen, ylimielisyys, diktatuurien ihailu, Marinin hallitukseen kohdistuva aivoton haukkuminen ja loputtomiin toistuva disinformaation kylväminen.

Moni on virittelemässä jäähyväisiä PS-puolueelle.
Kukaan fiksu persukriittinen ihminen ei sitä ihmettele.

1Äänestä
  • Anonyymi 00.57

    Oikein hyvin tiivistetty persujen tilanne.
    Kiitos!

    Äänestä

  • Tässä tuli tieteellistä faktaa persuista.
    Mutta turha siitä on persulle kertoa, persu uskoo raamattuun, ei tieteeseen.

    1Äänestä

  • Siinäpä meillä tämä tuttu ÖYHÖTTÄJÄ , montako sataa kommenttia olet perussuomalaisia vastaan tänne värkännyt , samaa järjetöntä paskaa viikosta ja kuukaudesta toiseen , ymmärrän jos sinut on palkattu tähän paskan jauhamiseen , jos ei ole , kannattaisi ehkä harkita hakeutumista ammatti-avun pakeille .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Anonyymi 00.57

    Oikein hyvin tiivistetty persujen tilanne.
    Kiitos!

    itsekehu on jees ;DDDD

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tässä tuli tieteellistä faktaa persuista.
    Mutta turha siitä on persulle kertoa, persu uskoo raamattuun, ei tieteeseen.

    Kommentoitko aina omia kommenttejasi noin lämpimästi ????

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Anonyymi 00.57

    Oikein hyvin tiivistetty persujen tilanne.
    Kiitos!

    Itsekehua keskellä yötä !!!

    Kuinka säälittävää, vasuri.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tässä tuli tieteellistä faktaa persuista.
    Mutta turha siitä on persulle kertoa, persu uskoo raamattuun, ei tieteeseen.

    On se hienoa kun kaikki ryyppyaate-punatoverit ovat täällä koolla ja saadaan hokea , räksyttää ja urputtaa persua sydämen kyllyydeltä ;D

    Äänestä

"Miksi tosiaan perussuomalaisissa on niin paljon miehiä, jotka ihailevat diktaattorien käyttämiä pakkokeinoja!?
Sellainen ihailuhan nykyaikana johtaa nimenomaan juuri tuohon:
tulee joku SELVÄSTI FIKSUMPI puolue, joka syrjäyttää.
Ja sen fiksumman puolueen johdossa on nimenomaan NAINEN."

Hyvä me! Hyvä naiset!Hyvä Sanna Marin! Hyvä SDP!

1Äänestä
  • itsekehun voima ON MAHTAVA, hyvä me vasurit !!!

    Äänestä

Antaahan nyt aikansa vasuri-hörhöt riehua kevät-kiimassa , kupolin legot sekaisin gallupin johdosta , kirmaavat kuin kiimaiset mullit laitumella , tilanteen realisoiduttua päin näköä luikitaan sitten korvat luimussa navettaan piiloon .

Äänestä
  • On se hyvä huomata, kuinka "itsevarma" persu kulkee laput silmillään ja korvillaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On se hyvä huomata, kuinka "itsevarma" persu kulkee laput silmillään ja korvillaan.

    OLet siis katkera meille itsevarmoille persuille, joiden ei tarvitse kulkea laput silmillä kuten katkera vasuri ;DDD

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On se hyvä huomata, kuinka "itsevarma" persu kulkee laput silmillään ja korvillaan.

    Vasemmisto teki sen taas.
    Jo perinteeksi muodostunut traditio, eli vasurit hyökkäsivät älyttömillä jankkauksillaan persujen kimppuun....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On se hyvä huomata, kuinka "itsevarma" persu kulkee laput silmillään ja korvillaan.

    Tosi osuvasti sanottu! Onneksi olkoon!
    (Ja kateellinen persu luulee, että tämä on muka itsekehua.)

    1Äänestä

Minäkin olen vasuri, mutten niin katkeran kaunainen kuin aloittaja.

Mutta pakkohan se on myöntää, ettei hallituksella ole häävisti mennyt, liikaa mokattu joka asiassa.

Täytyy nyt tyytyä tähänkin vähään, vaikka sitten Bemarin ilmastoituihin pehmeisiin nahkapenkkeihin...

Liikin on kehunut, että köyhien vaikerrus ei sinne kuulu, niin hieno on Bemarin proletariaatin vaikerruksen vaimennus..

Äänestä
  • Ole vaikka vesuri, mutta persujen kannatus taitaa laskea.

    1Äänestä

Persu-Tavio sanoo näin:

"Hallitus haluaa levittää Koronaa Suomeen".

Aika sairasta puhetta.

1Äänestä

Paska avaus, kun persut ei tiedä, mitä symboliikkaa "joutsenlaulu" tarkoittaa.

1Äänestä
  • Persut uskovat, että heidän tyhmänylpeytensä on sama asia, jos olisivat viisaita. Dorkaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persut uskovat, että heidän tyhmänylpeytensä on sama asia, jos olisivat viisaita. Dorkaa.

    Voi hyvänen aika!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persut uskovat, että heidän tyhmänylpeytensä on sama asia, jos olisivat viisaita. Dorkaa.

    On se hienoa kun kaikki ryyppyaate-punatoverit ovat täällä koolla ja saadaan hokea , räksyttää ja urputtaa persua sydämen kyllyydeltä ;D

    Ihanan Dorkaa !!!

    Äänestä

Suomen nykyPS:n joutsenlaulu on osa populistipuolueiden laajempaakin joutsenlaulua. Äärioikeistopopulismi on alamäessä monessa maassa eikä se voi johtua muusta kuin ihmisten sivistystason noususta.

Sivistystä on suorastaan nautinnollista nostaa, varsinkin nyt kotoilujen ja vapaaehtoisten karanteenien kulta-aikaan. Nautinnollista ja valaisevaa on aloittaa esim. tästä:
https://yle.fi/uutiset/3-9452079

1Äänestä
  • Anonyymi 13:23:lle:
    Todellakin, ääripopulismi on joka maassa menettänyt suosiotaan.
    Linkin takaa löytyi erittäin kiintoisa artikkeli. Kiitos!

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oliko se 2015, kun Soini saattoi persut hallitukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu