taksikuskiksi?

tuli töistä lomautus ja mahdollinen irtisanominen tulossa. Millaista palkkaa voisin tienata, jos läpäisen taksikurssin ja alan ajamaan taksia? Tampereella? itellä on ollut nettopalkka 2400€ nykysestä toimenkuvastani teollisuudessa. kiitos tiedosta
1966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kyllä ainakin 3000-4000 tienaa helposti.

Äänestä

Nykytilanteessa, jos ei kysyntä kasva, brutto olisi varmaan 1000 euron luokkaa kuljettajana.

Äänestä
  • Keskikokoisissa kaupungeissa on vaikeuksia saada 1000 euroa liikevaihtoa yhdellä vuorolla kuukaudessa..... Siitähän liksa olisi nelisensataa.

    Äänestä

  • Nytkin varmaan onnistuu 20 vuorolla 2000-2500 euroa kassaa kuukaudessa. Siitä liksa 40 pinnalla on aika lähellä tonnia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nytkin varmaan onnistuu 20 vuorolla 2000-2500 euroa kassaa kuukaudessa. Siitä liksa 40 pinnalla on aika lähellä tonnia.

    Ja kulut tuon 2500 liikevaihdon saamiseksi jossain 1500-2000 pinnassa varovaisestikin laskettuna, kiinteät kulut ovat kovat. Mistäs se tonnin luokkaa oleva palkka sivukuluineen mahdetaan ottaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja kulut tuon 2500 liikevaihdon saamiseksi jossain 1500-2000 pinnassa varovaisestikin laskettuna, kiinteät kulut ovat kovat. Mistäs se tonnin luokkaa oleva palkka sivukuluineen mahdetaan ottaa.

    Olisko kiinteät kulut pienemmät, jos ei kuljettajaa olisi ollenkaan ?
    Pistät sen läskiintyneen ruhosi töihin, niin ei tarvitse kuljettajan tuoda kaikkea rahaa sisään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisko kiinteät kulut pienemmät, jos ei kuljettajaa olisi ollenkaan ?
    Pistät sen läskiintyneen ruhosi töihin, niin ei tarvitse kuljettajan tuoda kaikkea rahaa sisään.

    Ai kuljettajakin pitäisi palkata? Laita noihin kuluihin sitten tonni lisää.

    2500 - 2000 = 500. Mistäs se tonni palkkaa? Ai niin, nyt tehdään turskaa tai eletään jossain toisessa universumissa.

    Äänestä

No siinä sitä on palkkahaitari kohdallaan 1000-4000 €/kk

Äänestä

Muut alat irtisanovat,Siispä suurin joukoin taksia ajamaan.Työpaikkoja tarjolla.Pieni ongelma kylläkin.Kun yhteiskunta painaa jarrua,niin asiakasvirta ei kasva koskien takseja.Jos ei parempaa ole tiedossa,niin ojasta allikkoon,sanoi vanha kansa.

Äänestä

Hae pankista lainaa ja osta omat vehkeet, niin saat moninkertaisesti sen, mitä renkinä.

Äänestä
  • Sanoi alasta mitään tietämätön.

    Äänestä

Hae pankista lainaa,osta oma taksi.Jos massi kunnossa,ja asunto pantiksi,voit saada lainaa.Mutta jos massi kunnossa,älä nyt missään nimessä suuntaudu alalle,ota mieluummin rennosti.Pankit eivät lainaa heppoisin perustein tänä päivänä.Onnea matkaan.

Äänestä

Ei oo ajoja, niin ei oo kuskille töitä tai palkkaa vara maksaa. Työttömyys avustuksilla tienaa enemmän. Taksi kuskit ovat pyytäneet työnantajilta lopputilin, niin pääsevät samantien korvausten piiriin

Äänestä

jos+palkkaväli+2+viikon+välein+niin+nettopalkka+noin+600-800e+2+viikossa+eihän+sitä+mene+verokaan+kun+10%+kun+bruttotulot+noin+1600e+kk

Äänestä

yrittä mielunmin Bussikuskiksi tämä taksi ala on tuhottu valtion puolelta nyt saisi korta tilanteen ja lunastas kaikki suomen taksit ja mentäsi julkispuolen palvelukseen kun siellä ylisuuret palkat veromaksamilla tuloilla niin valtio alkaa järjestää Piilokysyntää.

Äänestä
  • Ei firmat kaipaa uusia bussikuskeja, kun vuoroja vähennetään koko ajan.

    Äänestä

Jos ajat noin 50t viikossa, niin voit tienata tällä hetkellä Helsingissä ehkä 500€ kuukaudessa.

Äänestä

Mitä+saada+palkkaa+taksista?Yhtä+helppo+kysymys+kuin+mitä+saat+palkkaa+kun+lähdet+kiinteistövälittäjäksi?Riippuu+missä+ajat,+minkä+firman+kalustolla,+sun+omasta+osaamisesta+(vaikuttaa+eniten)+ynms.+Muuttuvia+tekijöitä+kun+riittää,+lähtökohtaisesti+sanon+että+villillä+taksilla+tienaamisesta+ei+kannata+haaveilla,+ne+ajat+oli+ja+meni+kun+niillä+pystyi+kassaa+ajamaan.+Brändifirmoilla,+eli+pääkaupunkiseudulla+LT+TH+voi+vielä+edes+jotain+saada+ja+nimenomaan+tulevaisuudessa.+Se+miten+noihin+pääset+on+kuskiksi+tai+sitten+maksat+piitkän+pennin,+jotta+ostat+firman+noista+itsellesi+ja+saat+koko+riesan-valitettavasti+nimenomaan+riesa!+Alan+huiput+(n.+1-5%+kuskeista)+tienaa+huonona+päivänä+melkein+saman+kuin+huono+kuski+keskimääräisenä+päivänä.Näitä+on+nyt+tullut+katseltua+jonkin+verran,+toisilla+ei+tolpat+osu+ikinä+kohilleen,+auto+on+väärän+merkkinen,+oli+huono+tuuri+(päivästä+toiseen),+välityksessä+vikaa,+väärä+aika,+keli+oli+tänään+väärä,+omaa+asiakaskuntaa+ei+ole+isännän+puolelta+ynms+selityksiä+kun+kassa+on+päivästä+toiseen+puolet+huonompi+kuin+noilla+huippukuskeilla,+jotka+ei+selittele+vaan+tekevät+sen+mikä+tulee.Uskokaa+huvikseen,+se+laiska+prosenttisurffailija+joka+antautui+jo+ensimmäisen+koronauutisen+luettuaan-ajoi+saman+tuloksen+normi+päivänä+kuin+ehkä+yksi+alansa+parhaimmisto+nyt+huonoina+päivinä.Kyllä,+itse+olen+omin+silmin+kassoja+päässyt+vertailemaan+ja+näin+se+menee+on+kuka+mitä+mieltä+onkin.Tämän+kerron,+jotta+ymmärrät+ettei+tienaamisista+osaa+kukaan+sanoa.Se+tulee+mitä+tulee,+mutta+taksi,+kuten+myyntialatkin+niin+yksi+tienaa,+toinen+ei.+Ihan+sama+oletko+ollut+kuskina+vuoden+vai+25+vuotta,+tässä+ei+tule+palkka+ikälisillä+tai+muullakaan.Jos+tarvit+kiinteää+ja+varmaa+palkkaa,+on+taksi+väärä.Jos+tunnet+olevasi+oppiva,+osaat+muuntautua+eri+aikoina,+hallitset+ajamisen+hyvin+ja+pystyt+toimittaan+viittä+asiaa+yhtä+aikaa,+kärsivällisyys+riittää+etkä+ole+kaavoihin+kangistunut,+olet+normaali+fiksu+kaveri+ja+olisit+muutenkin+tykki+alalla+kuin+alalla+niin+voit+tienatakin+tässä+jotain.Lisäksi+olet+valmis+ajamaan+milloin+vain,+eikä+vain+8-16+aikaan.

Äänestä
  • helvetin hyvin sanottu. olet selvästi ammatti-mies.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

tuli töistä lomautus ja mahdollinen irtisanominen tulossa. Millaista palkkaa voisin tienata, jos läpäisen taksikurssin ja alan ajamaan taksia? Tampereella? itellä on ollut nettopalkka 2400€ nykysestä toimenkuvastani teollisuudessa. kiitos tiedosta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu