nälkä- evakkona, kotimaassa

Anonyymi

Koskahan pääsisi synnyinnurkilleen, eli ei koskaan.
Lähdettiin Kainuusta nälkää pakoon, sillä isältä meni terveys maanperkuussa.
Kotinurkat metsineen vaihtui Hämeen pieneen lahoon mökkiin, kun parempaa ei saanut niillä rahoilla.
Evakossa ollaan edelleen, eikä ole takaisin paluuta.
Nyt rakennetaan maamme suurimpia tuulivoimaloita ko. paikoille, ja jos haluaisi ostaa rahalla takaisin ja rakentaa puretut paikat- ei siellä niitten fibbereiden äärellä voi asua. Se ei enää ole ihmisen paikka, kun ne voimalat rakennetaan paikoilleen.
Ne voimalan siivekkeitten äänet sairastuttaa isolla alueella ihmiset. Sitä ei täällä tunnusteta. Myös, että kun maat on rakennettu ja yksi sukupolvi saanut pienen korvauksen siitä betonijalasta, se on ainiaasti voimalan omaisuutta, ilman korvauksia.
Sinnekö pitäisi muttaa? Ei - menetetty on "kainuun" karjala, nälkäevakon elämä jatkuu hämeen hitaitten joukossa.
Juutalaisetkin karkoitettiin maastaan, 2000- vuotta olivat evakossa, saa nähdä, saavatko pitää isiensä maan, jossa heidän esi-isät ovat haudattuna odottaneet sukunsa palaavan maanpaosta.
Meillä on turha odottaa- että evakkomme nälkämaahan voi koskaan toteutua.
Tuo Itäraja on kuitenkin pidettävä rauhanrajana. Näyttää maailmalle mallia, että emme enää sodi. Ja voihan se olla, että raja suojaa Putinin porukan lomareissut meille. Tämä on suotuisa maa- heidän lomailla. Lehti miehet ei vahtaa perässä, pitää olla viisumi ja meidän virkavalta hoitaa järjestyksen, sekä kauppias saa osansa.
Odotetaan vain heitä vieraaksi- kutakin kansastakin. Rahaahan he tuovat ja kyllä se työllistääkin meitä. Jos sitten 2000- vuoden jälkeen noita rajoja ei tarvitakaan.
Ihmiset älyää elää ilman puukkoja ja puntareita

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä päin Karjalaa oli tuo Kainu? Oliko rajapitäjä?

      • Anonyymi

        Eiks kainuu ole pähkinäsaaren rajan pohjospuolella


    • Anonyymi

      No, voihan entisillä kotipaikoillaan sentään käydä. Eihän ne paikat mihinkään häviä.
      Niin olen tehnyt. Käyn välillä hävinnyttä kotia katsomassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      153
      2561
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2240
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      192
      2103
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      250
      1608
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      133
      1320
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1194
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1148
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      952
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      937
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      910
    Aihe