Onx knummel sitä leipä jonoo.
Leipä Jono
17
907
Vastaukset
- Anonyymi
Juuri niin. Eipä ole ihme että valtiolla on paljon velkaa kun sillä on kuitenkin varaa elättää suurta joukkoa näitä kyliä kierteleviä ihmisiä joita työnteko tai opiskelu ei tunnu kiinnostavan pätkääkään. Koskahan tässä maassa lopultakin aletaan tajuamaan, että se ei ainoastaan tule kalliiksi veronmaksajille, mutta myös passivoi, sekä altistaa nämä henkilöt epämääräiselle elämäntyylille, jossa alkoholi, huumeet ja rikollisuus ovat uhkana. Miksi Suomen valtio sensijaan että se pyrkisi auttamaan näitä ihmisiä tulemaan vastuuntuntoiseksi kansalaiseksi, passivoikin heitä tällä väärällä ja järjenvastaisella politiikalla. Ei siis tukia tai avustuksia ilman työn tai yhteiskunta palveluksen vaatimusta jonka tulisi olla aina suhteutettu henkilön saamiin korvauksiin. Työhön kykenemättömät sairaat ovat tietysti eri asia.
- Anonyymi
Ikävä kyllä, osa poliitikoista ja viranomaisista on muka tuossa huumebisneksessä.
Se on erittäin tuottoisaa toimintaa.
Itse myös ihmetellyt jo vuosia ja vuosia tuota tukien makselua, mielestäni osalle porukalle, aivan holtittomasti. Ei minkäälaisia velvotteita.
Osa sairaista on poissa pitkään työmarkkinoilta, ja sitten alkaa alkoholi maistumaan.
Ja osalle myös huumekierre.
Omalla tavallaan tämä Korona ei ole huono asia, se vie nopeasti huume-ja alkoholistit mukanaan.
Kun liityimme Eu:n, olemme velkaantuneet aivan järjettömästi.
Vaikuttaa siltä, että Eu tahallaan ajaa meidät velka kierteeseen.
Silloin olemme Eu:n totaalisia orjia. Taloudellisessa mielessä ensin, sitten ryhtyvät vaatimaan palkkojen suuria leikkauksia ja lopuksi.... maaorjuus.
Jos joku ei tiedä mitä on maaorjuus, kannattaa tutustua Venäjän historiaan. - Anonyymi
Suomessa miljoona köyhää. Oisko sulla töitä tarjota?
- Anonyymi
Ota selvää kuinka paljon te toimisto vastustaa koulutuksen hankkimista, miten paljon on työuupumusta, työpaikka kiusausta ja muita sairaita ilmiöitä työhön liittyen. Sääntösuomi iskee yrittäjille kapulaa rattaaseen. Työhaluja on, mutta työnteko on tehty hankalaksi. Valtio hyötyy kansalaisten köyhyydestä koska tukee sitä.
- Anonyymi
On Kirkkonummella leivät jonossa.
- Anonyymi
Tupakaat maksaa yli 300€ kk. On joko syötävä tai lopetettava.
- Anonyymi
Kuka lopetetaan seuraavaksi onko se presidentti, hänen puolisonsa lapset vai valtionvaranministeri?
- Anonyymi
On se niin vaikea saada täällä asiallista vastausta. Missä kylillä leipä/ ruokajono ja milloin?
- Anonyymi
On se vaikeaa vastata asiallisesti kysymykseen. Missä kirkkonummella ruoka ja leipäjono?
- Anonyymi
seurakunnalta. olikohanse toivon tori
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
seurakunnalta. olikohanse toivon tori
Taksiaseman vieressä oleva ovi, viereinen on Vitadentin. Seurakunnan ovessa on Srk:n logo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
seurakunnalta. olikohanse toivon tori
Torstaisin toivon tori.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Torstaisin toivon tori.
Kiitos näille, jotka laittoivat asiallisia vastauksia, hädänalaisille ihmisille jotka eivät kaikki ole aina "juoppoja ja narkkareita. "
- Anonyymi
Diakonista saa kerran kk. Toritie 1
- Anonyymi
Toivon tori, joku oli kivittänyt leipäjakelun ikkunat alas. Pitääkö köyhäinapuakin kiusata. Toki tämä sama jonne on kivittänyt ikkunoita urakalla, toivottavasti ilmiannatte sotii jooa vankilakundien sääntöjä vastaan. Eli bandidos poikien mielestä samaa kastia kiin pedofiilit.
- Anonyymi
Tällaisia pedofiilejä sekä ikkunarikkojia.
- Anonyymi
Oon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt243807Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.411899Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö351201- 701080
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251046Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321039Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä41933Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173841- 56813
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12733